Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Nisan 2019 Cuma
Ereğlili Bir Onbaşı'nın Hikayesi
"Derdimi Bilirim de, Naçarlığımdan Geldim" Süleyman Onbaşı, Ereğli Bölgesinde birçok kişinin tanıdığı birisiydi.
Kategori : Kültür Sanat
12 Şubat 2019 01:51
 
Ereğlili Bir Onbaşı'nın Hikayesi

"Derdimi Bilirim de, Naçarlığımdan Geldim"

Süleyman Onbaşı, Ereğli Bölgesinde birçok kişinin tanıdığı birisiydi. 1882 yılında Ereğli'ye bağlı Taşbudak (Göybe) Köyü'nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı'nda Yemen Cephesinde onbaşı olarak görev çarpışırken, İngilizlere esir düşer. İngilizler, Süleyman Onbaşı'yı, bölgedeki bir çadır hastanesinde İngiliz bir doktorun hizmetine verirler. Süleyman Onbaşı, esir kaldığı 7 yıl boyunca cepheden gelen İngiliz ve Arap askerleri tedavi eder.

7 yıl sonra özgürlüğüne kavuşup köyüne döndüğünde, birçok hastalığı ve yarayı tedavi edebilen bir doktordur artık. Esaret döneminde öğrendiği bütün sağlık tekniklerini, kendi köyünde ve çevresindeki köylerde hastaları iyileştirmek için değerlendirir.

O'nu tanıyanlar, O'ndan bahsederken, “Aksakallı nur yüzlü birisiydi. Kendisine tedavi için gelen ya da kendisini tedavi için çağıran hiç kimseye ayırım yapmazdı” diye anlatıyorlar.

Yünden yapma, kürk benzeri, yerel dilde maşlak adı verilen bir elbise giyerdi. Hasta var diye çağırdıklarında, gecenin ya da gündüzün saat kaçı olursa olsun üşenmeden kalkar, eşeğine biner yollara düşerdi. Bazen günlerde evine gelmediği olurdu köyleri gezip hasta tedavi etmekten... Ve hiçbir hastadan para almazdı.

Evde kaldığı zamanlarda ise, kendisine ait üzüm bağında zaman geçirir ya da tarlada işçilik yapardı. Köylüler faydalansın diye köyün girişine birkaç tane dut ağacı bile dikmiş ve hem insanların hem hayvanların su ihtiyaçlarını giderebilmeleri için bir de su sarnıcı yapmıştı. Bugün, o dut ağaçlarından bir tanesi tüm heybetiyle yapılan o su sarnıcını gölgesinde serinletiyor.

Çocuk sevgisiyle de ayrı bir örnek oluşturan Süleyman Onbaşı, gece gündüz, yaz kış kar fırtına demeden insanların yardımına koşarken, kendi yakalandığı hastalığa çözüm bulamaz.

1957 yılında, 75 yaşındayken kansere yakalanan Süleyman Onbaşı, kendi hastalığını da teşhis eder ama elinden bir şey gelmez. Kayseri'de bir doktora gider. "Derdimi bilirim doktor da, çaresizliğimden geldim" der. Çaresiz hastalık tabi, doktor ona bir süre verir ve o süre sonunda gelmesini söyler. Oysa kendisi de, doktor da biliyor, ömürün o tarihe yetişemeyeceğini.

1958 yılının 4 Haziran'ın da hayatını kaybeder Süleyman Onbaşı. Ailesi defin için hazırlıkları yaparken, yeniden can gelir Onbaşı'ya. Bunun üzerine 4 gün daha yaşadıktan sonra, 8 Haziran 1958 yılında, 76 yaşındayken hayatını kaybeder, Yemen Gazisi, insanların sağlık umudu Onbaşı Süleyman Şahin.

Kendisini hiç görmeyen insanların bile, hikayeleriyle büyüdüğü, anlatılardan tanıdığı Süleyman Onbaşı'nın torunları, halen, gittikleri köylerde, Süleyman Onbaşı'nın torunu olduklarını söylediklerinde özel bir ilgiyle karşılaşıyorlar.

Mekanı Cennet Olsun…

Haber: Mesut Şahin

Okunma : 9147
Foto galeri
tatlıdil inşaat
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de tüm okullarda ziller susturuldu
17 Nisan 2019 Okunma: 8251 Eğitim
Meteorolojiden Konya ve İlçeleri için kar uyarısı
16 Nisan 2019 Okunma: 8203 Gündem
Belediye Meclisi’nde Cumhur Ayrılığı
16 Nisan 2019 Okunma: 7185 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın