Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

20 Eylül 2019 Cuma
Kafadan kopartan Ereğlili: Yıldo
Bir dönem magazin dünyasında isminden çokça söz ettiren ve Türkçe argosuna “kafadan koparma” deyimini sokan Yıldo’nun bir Ereğlili olduğunu biliyor muydunuz? İşte Yıldo’nun hayatı ve bilinmeyenleri.
Kategori : Kültür Sanat
04 Mayıs 2019 02:05
 
Kafadan kopartan Ereğlili: Yıldo

Bir dönem magazin dünyasında isminden çokça söz ettiren ve Türkçe argosuna “kafadan koparma” deyimini sokan Yıldo’nun bir Ereğlili olduğunu biliyor muydunuz? İşte Yıldo’nun hayatı ve bilinmeyenleri.

90’lı yılların en çok konuşulan isimlerinden biri olan ve asıl adı Ahmet Yıldırım Benayyat olan ancak Türk televizyon dünyasında Yıldo ismiyle girişi yapan, magazinci Yıldo, 18 Ekim 1945 tarihinde Ereğli’de dünyaya geldi.

Voleyboldan futbola geçen, futboldan televizyon dünyasına hızlı bir adım atan daha sonra film ve dizilerde roller alan Yıldo, renkli kişiliği ile 90’lı yılların adından en çok söz ettiren kişiliği olmuştu.

Aslında bir futbolcu olan ve uzun yıllar yeşil sahalarda ter döken Yıldo, gazeteci yazar Hasan Cemal’in de teyzesinin oğludur.

Ömer Reşit adında bir abisi, Alihan (d.1983) adında bir oğlu olan Yıldo, voleybol ve daha sonra da futbolla ilgilenmiştir.

Liseye tahsiline Ankara’da Cumhuriyet Lisesi’nde başlayan ve öğrencilik yılarında voleybolla başladığı spor hayatına daha sonra futbolla devam eden Yıldo, 1965 yılında Boluspor’a futbolcu olarak transfer olduğu için liseyi Bolu Lisesi’nde tamamladı.

Türkiye Rekoru Bulunuyor

1962 yılında gençler Türkiye 400 metre engelli atlama rekorunu kıran Yıldo, voleybol oynarken Boluspor’a futbolcu olarak transfer olmayı başarmış bir sporcudur.

1967 yılında futbol oynarken tekrar voleybola dönen Yıldo, Galatasaray Spor Kulübü’nün voleybol takımında oynadı. “Yıldo” lakabı ilk defa arkadaşı millî voleybolcu Yavuz Işılay tarafından Galatasaray voleybol takımında oynarken takıldı. Daha sonra yeniden futbola döndü ve saha oyuncusu olarak sırasıyla Şekerspor, Galatasaray, İstanbulspor, Sarıyer, Şekerspor, Gaziantepspor takımlarında 1965 yılından sonra futbol oynadı.

İktisat Eğitimi Aldı

1982 yılından sonra adı Marmara Üniversitesi diye anılan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde İktisat eğitimi alarak 1973 yılında mezun oldu.

Futbolu bıraktıktan sonra Türkiye’de yeni yeni gelişen plastik torba ticareti işine girdi.

1993 yılında davranışları ve kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Yıldo, Star TV ile televizyon dünyasına girdi. Bu kanalda Süper Turnike yarışma programını sundu. Yıldo, daha sonra Star TV ve Kral TV‘de gece programları yapmaya başladı. Böylece Türkiye ilk gece showmeniyle tanışmış oldu.

Kafadan Koparmak

Türkçemize ‘KAFADAN KOPARMA‘ kelimesini sokan ve bir devre adını veren Yıldo, yaptığı espri ve hareketlerle şu anki Showmenlere ve stand-up’çılara esin kaynağı oldu.

Yıldo aynı zamanda sinema filmlerinde ve çeşitli dizilerde de oyunculuk yaptı.

Number One TV’de Ters Köşe adlı futbol programını ve Kanal T’de haftaiçi hergece Bağlan Bana adlı programı sundu. Esra Ersoy ve Ceyda Ersoy kardeşlerle birlikte CINE 5`te Neşeli Günler adlı sabah programını sundu.

Yıldo birden fazla evlilik yaptı. İkinci evliliğinden Alihan (d.1983) adlı bir oğlu vardır.

Oynadığı Filmleri ve Dizileri :

2011 – Bizim Yenge (Jüri) (TV Dizisi)

2007 – Kutsal Damacana (Konuk oyuncu) (Sinema Filmi)

2006 – Aynı Çatı Altında (TV Dizisi)

2005 – Kızma Birader (Muzaffer: Apartman sahibinin oğlu) (TV Dizisi)

2005 – Kapıları Açmak (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)

2004 – Cennet Mahallesi (Berkant) (TV Dizisi)

2004 – Biz Boşanıyoruz (Evlilik Danışmanı Yıldo) (TV Dizisi)

2000 – Hemşo (Bakkal) (Sinema Filmi)

2000 – Dansöz (Sinema Filmi)

2000 – Akasya Pasajı (O. Turan Boğa) (TV Dizisi)

1999 – Keloğlan (Padişah) (TV Filmi)

Okunma : 3132
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ailesi her yerde Humeyra'yı arıyor
20 Eylül 2019 Okunma: 6374 Asayiş
Kurtlar ağıla saldırdı: 4 koyun telef oldu
18 Eylül 2019 Okunma: 4964 Asayiş
Hüseyin Oprukçu: bunlar kıytırık ifadeler
16 Eylül 2019 Okunma: 3585 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın