Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Haziran 2019 Çarşamba
Kavuklar Köyü
Ayrancı’ya 25 km uzaklıkta olan köyün doğusu Akgöl, batısı Akçaşehir, güneyi Anbar, kuzeyi ise Karapınar ilçesi ile çevrilidir.
Kategori : Kültür Sanat
21 Eylül 2018 00:21
 
Kavuklar Köyü

Ayrancı’ya 25 km uzaklıkta olan köyün doğusu Akgöl, batısı Akçaşehir, güneyi Anbar, kuzeyi ise Karapınar ilçesi ile çevrilidir.

Kavuklar köyü Karaman’ın Ayrancı ilçesi ile Konya’nın Karapınar ilçesi yolu üzerindedir.

Köyün önemli gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Daha çok büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Koyunculuk yavaş yavaş terk edildiğinden meralar kullanılmamaktadır. Köy Karapınar ilçesi, Akçaşehir ve Ayrancı arasında olup üçüylede yakın ilişkiler içerisindedir. Arazileri düz ve tarıma elverişlidir. Her ne kadar köyde sulama kuyusu ve barajdan gelen sulama suyu ile sulama yapma imkânı varsa da, bu suyun yanlış kullanımı yüzünden yaşanan sıkıntılar köyün öncelikli meselelerindendir. Büyükbaş hayvancılık köy için güzide faaliyetlerden olduğu için, özellikle işsiz gençlerin ilgisini çekmektedir.

Kavuklarda Divle’nin çiftliği olarak kullanılmaktayken, ayrılarak kurulan köylerdendir. Bu yörede Divle’de kışlanmış baharla birlikte buralara yaylaya çıkılmış, harmanlar kaldırılıp son güz mevsimi ekinler ekildikten sonra tekrar Divle’ye dönülmüştür. Ancak gidip gelmenin zor olması ve güvenliğinde sağlanması ile kalıcı konutlar yaparak yerleşmişlerdir.

Köylüler Divle’den gelip yerleştiklerini anlatmaktadırlar. Ancak Ereğli Bekdikleri arasında Karacimler, Karalar, Kamanlı, Sağırlar, derbentçi olarak 1723’te Kavuklar ise 1743’te Maraş’tan getirilerek Hortu’ya (Sazgeçit) yerleştirilmişlerdir. Yine Ereğli’de 1840 yılı Temettuat Defterinde 159 hane Kavuklar Mahallesinde Bekdik bulunduğu kaydı vardır. 10010 numaralı defterde “Der Mahalle-i Kavuklar derbend-i mezbur, Bekdik Derbendi tabi-i kaza-i Ereğli” yazması çevrede başka bir Kavuklar isimli yerin olmasını ihtimal dâhiline almaktadır. Ereğli’ye bağlı birçok köyün Bekdiklerden olduğu bilinmektedir.  Bu çelişkili durumda bu bilgileri verip köy halkının söylemini dikkate almak gerekir. Burada Divle kazası Temettuat defterleri köydeki ailelerden söz ettiğine göre durum köylüleri doğrular niteliktedir.

Köyün tarihi çevre köylerde olduğu gibi Roma ve Bizans dönemlerine dayanır. Köyün kuzeyindeki Göveri Tepe’nin höyük olduğu köylüler tarafından söylenmektedir. Köyde Karamanoğulları ve Osmanlı döneminin izleri vardır. Köy mezarlığındaki Kavuklu mezar taşlarından dolayı köye “Kavuklar” adı verilmiştir.

Köy camisi ile bitişik olan mezarlığın cami havlusu içinden girişinde: “Cihan Şahı Bini İlyas Bey, Kavuklar Köyü Şehitliği, Kuruluş tarihi Hicri 652, Miladi 1254” yazılıdır. Kavuklu mezar taşında bu şahsın “El Merhum Cihan Şah İlyas Bey” sözlerinin yazılı olmasından esinlenerek yazmışlardır. Bir başka taşta ise “Nur Kurake” hanıma ait olduğu görülmektedir. Bu yıllar Selçukluların son dönemleri, Moğolların Anadolu’yu işgal ettikleri yıllardır. Aynı zamanda Karamanoğullarının buralarda at koşturduğu yıllardır. Ancak adı geçen İlyas Bey’in Selçuklu Beyi olma ihtimali yüksektir. Moğollarla yapılan mücadelede vefat etmiş olmalıdır. Şikari İlyas adında bir beyden söz etmemektedir.

Mezarlıkta 3 adet yüksek taş sandukalı, baş taşları kavuklu mezar ile 1 adet sanduka tipi mezar bulunmaktadır. Buraya Karamanoğulları ve Osmanlılar döneminde de definler yapıldığı üzerlerindeki tarihlerden mezarlardaki taşlardan belli olmaktadır. Ayrıca bu mezarlıkta sütundan yapılmış değişik tipte taşlarında bulunduğu görülür. Özellikle çok sayıda dolu bir küp veya testiyi andıran siyah volkanik taştan yapılmış mezar taşları ilginçtir. Buda bize burasının eski bir yerleşim yeri üzerinde kurulduğu ve aynı mezarlığı kullandığı izlenimi vermektedir.

Burada önemli bir ayrıntı daha vardır. 1518 tarihli Yavuz Sultan Selim’in “İlyazıcı Defteri” bize bilgiler aktarmaktadır. “Amma Yirce nam yeri bu cemaatten Yunus Emre Karamanoğlu İbrahim Bey’den satın almış imiş, elinde mülknamesi vardır. Yunus Emre Fevt olup evladına intikal eylemiştir.” Bu bilgilere bakarak Prof. Dr. İ. Hulusi Güngör Yirce adlı  bu yeri Kavuklar Köyü sınırları içerisinde Karapınar Samuk Yaylası ile Kavuklar arasında göstermiştir. Akçaşehir, Samuk Yaylası ve Kavuklar Köyü üçgeninde bulunan bu yerin çoğunluğu bu gün Karapınar toprakları içerisindedir.  Karaman’ın hemen kuzeyinden giden Kanal bu yerin ortasından geçmektedir. Tarihi Bağdat Yolu (Roma Yolu) bu arazinin tam ortasından geçmektedir ve Ambar’a ulaşmaktadır.

Kavuklar Köyündeki bu eski mezarlara ve mezar taşlarına bakıldığı zaman buralarda önemli şahsiyetlerin yaşadığı ve Yunus Emre’nin mülküne çok yakın olduğu görülür. Yirce (Bayramali) Kavuklar Köyünün batısındadır. Buradaki mezar taşlarının etraflıca incelenmesi yeni bilgi ve bulgular içerecektir. Bu bölgenin en eski mezarlığa sahip Kavuklar’ın tarihe ışık tutacak yönleri vardır. Eski mezarlardan birisi çalınmıştır bile. Köyün ortasında olan ve çevresinde evler bulunan bu mezarlık korunmalıdır.  

Okunma : 6112
Foto galeri
tatlıdil inşaat
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Oprukçu, Hangi partiye nasıl geçeceğini açıkladı
17 Haziran 2019 Okunma: 25401 Gündem
Küçük yaşta ki çocuğa taciz iddiası
17 Haziran 2019 Okunma: 14470 Gündem
Devrilen traktörün altında can verdi
15 Haziran 2019 Okunma: 5642 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın