Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

17 Şubat 2020 Pazartesi
Ölümle Matrak Geçen Osmanlı Delileri
Korkunç kıyafetleri , dev silahları ve sert tokatlarıyla dehşet saçıyorlardı.
Kategori : Kültür Sanat
19 Ocak 2020 02:53
 
Ölümle Matrak Geçen Osmanlı Delileri

Korkunç kıyafetleri , dev silahları ve sert tokatlarıyla dehşet saçıyorlardı.

Tarihin gelmiş geçmiş en korku verici savaşçılarından olan deliler, dehşet veren bir dış görünüme sahipti. Osmanlı ordusunun önünde ilerleyen Deliler'in en önemli görevi düşmanın moralini bozmaktı.

Yırtıcı hayvan postlarından yapılmış kıyafetlerinin tamamlayıcısı yine yırtıcı kuşlardan alınmış tüylerdi.  Sırtlarına kaplan postu saran Deliler'in şalvarları ise kurt ve ayı postundandı. Kafa derilerine ise tüyler saplarlardı.

Evliya Çelebi, Deliler'in sırtlarına ve koltuk altlarına kartal kanadı taktıklarını söylerken, Avrupalı tarihçiler onların uzun saçlı, kuvvetli ve çok büyük bıyıklara sahip olduğunu yazıyor. Delilerin görevi ordunun önünde gitmek ve düşmana ilk taarruzu yapmaktı. Bunu çok hızlı yapan deliler, düşman askerlerini esir edip onlardan bilgi almakla da görevliydi.

Silahsızken de savaşabilmek için ellerini mermer tokatlayarak büyüten Deliler, ünlü Osmanlı  tokatının da mucitleridir. Deliler birliğine girebilmek için savaşta başarılı olmak ve çok sayıda düşman öldürmek gerekliydi. Vücut ölçüleri büyük askerlerin alındığı deliler ocağının büyük çoğunluğu Türklerden oluşurdu.

Avrupalı seyyahların anlattıkları sonucu Ortaçağ Avrupa'sı, Deliler'in insanüstü özelliklere sahip ölümsüz askerler  olduğuna inanıyordu.

 

Okunma : 18534
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de sıcak dakikalar! Yaralılar var
16 Şubat 2020 Okunma: 9687 Asayiş
Hayatını kaybeden şoförün Elazığ paylaşımı herkesi duygulandırdı
16 Şubat 2020 Okunma: 8639 Gündem
Ereğlili Gözüm İbo: Modifiye yaşam tarzıdır!
15 Şubat 2020 Okunma: 6918 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın