Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

07 Haziran 2020 Pazar
Şifa Kaynağı Termiye
Kışa özgü meyve ve sebzeler, esnafın tezgâhında yerlerini alırken özellikle Konya’da çokça tüketilen ve Konya’yla adı anılan termiye de alıcılarıyla buluşuyor.
Kategori : Kültür Sanat
08 Kasım 2019 01:21
 
Şifa Kaynağı Termiye

Kışa özgü meyve ve sebzeler, esnafın tezgâhında yerlerini alırken özellikle Konya’da çokça tüketilen ve Konya’yla adı anılan termiye de alıcılarıyla buluşuyor.

Yolu Konya’ya düşmemiş insanların hiçbir fikri yoktur bu minik sarı şeyler hakkında. Kabukları çıkarılmak suretiyle çekirdek gibi çitlenen termiyenin fazla yendiği takdirde parmak uçlarında buruşukluk yaptığı tüm Konyalılar tarafından bilinir.

Asıl üretim amacı atların yem ihtiyacını karşılamak olduğu söylense de zamanla uzun kış gecelerine eşlik eden bir besin haline gelmiştir.

Şeker Hastalığına İyi Geliyor

Havalar soğuyunca hastalıklar artar. Her hastalığın da karşılık bulduğu bir meyve – sebze vardır. Hatta çoğu zaman ilaçtan daha yararlıdır.

Termiye ise üşütme, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmesinden öte şeker hastalarına umut ışığı taşıyor.

İştah açıcı olma özelliğinin yanı sıra anne sütünün kaliteli ve bol olmasına da faydalı olduğu bilinir.

Baş ağrısına, görme bozukluğu olanlara ve şeker hastalarına iyi geldiği söylenen termiye aslında Akdeniz’de yetişen bir ürün olmasına karşı Konya ile özdeşleşmiş bir bitkidir.

Konya’da Beyşehir, Seydişehir, Doğanhisar ilçelerinde de yetişen termiyenin asıl vatanı Antalya. Antalya'da ‘tirmiz’ adıyla bilinen termiye 12 ay boyunca yetişir ancak yaz aylarında çabuk bayatlaması nedeni ile daha çok kış aylarında tüketilir.

Okunma : 9927
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Son dakika: Hayata tutunamadı
05 Haziran 2020 Okunma: 23532 Gündem
Son Dakika: Ereğli’de sıcak gelişme
05 Haziran 2020 Okunma: 14872 Ulusal Haberler
Bu hafta sokağa çıkma yasağı var mı?
03 Haziran 2020 Okunma: 10571 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın