Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

02 Haziran 2020 Salı
Tarihi Şifa Hamamı 600 yıldır dimdik ayakta
Ereğli’nin önemli tarihi eserlerinden olan Tarihi Şifa Hamamı 600 yıldır dimdik ayakta duruyor.
Kategori : Kültür Sanat
15 Eylül 2019 22:05
 
Tarihi Şifa Hamamı 600 yıldır dimdik ayakta

Ereğli’nin önemli tarihi eserlerinden olan Tarihi Şifa Hamamı 600 yıldır dimdik ayakta duruyor.

Kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte 1424 yılında tahta çıkan Karamanoğlu İbrahim Bey zamanında yapıldığı tahmin edilen ancak yazılı kitabesi olmadığı için hakkında kesin ve net bilgi bulunmayan Ereğli Tarihi Şifa Hamamı yaklaşık 600 yıldır dimdik ayakta duruyor.

Konya Ereğli’de Ulu Cami’nin güneyinde bulunan Tarihi Hamam, Selçuklu döneminde yapılmış ve Karamanoğulları döneminde de kullanılmıştır. Kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır.

Günümüzde toprak altında kalan hamama batı yönünden on basamakla inilmektedir. Hamam soyunmalık ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Moloz taş ve tuğladan yapılmış olan hamam dikdörtgen planlıdır.

Üzeri kubbe ile örtülü olan hamamın kubbelerinden bir bölümü yıkılmış ve yerine ahşap bir örtü yapılmıştır. Sıcaklık kısmı dört eyvanların dışında kalan bölümlere üzerleri kubbeli halvet hücreleri yerleştirilmiştir.

 Hamam Camikebir Mahallesi sınırları içerisinde Ulu Cami’nin güneyinde yer alır. Genel görüş, Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından yaptırıldığı yönündedir.

Orijinal binasının büyük bir kısmı aynen durmakta olup, sadece büyük kubbe yıkılmıştır. Yıkılan bu kubbenin yeri ahşap ile örtülmüştür. Bu kubbenin varlığını köşelerdeki kaide kalıntılarından anlamak mümkündür. Şadırvanı betondandır.

İçeri girildikten sonra sağdaki kapıdan sıcaklığa girilir. İki tarafta birer beşikörtüsü eyvan bulunan bu kısmın ortasındaki kubbede 11 pencere vardır. Solda usturalık ve abdesthanesi görülür. Bu kısmın tam ortasındaki kapı, hamamın yıkanma yerine açılır.

Büyük ana kubbede 3’ü büyük, 51’i küçük 54 pencere bulunur. Ortada göbek taşı vardır. Göbek taşı betonla yenilenmiştir. Hamamda 10 kurna, 4 kapalı 6 açık halvet vardır. Hamamı irili ufaklı altı kubbe örter. Hamamın Ulu Cami’nin gelir vakıfları arasında olduğu anlaşılmaktadır.

Bu hamam dışında Ereğli’de iki hamamın daha bulunduğu; bunlardan birinin Roma dönemine ait olduğu kaynaklarda zikrolunur. Fakat ikisi de günümüze ulaşamamıştır.

Roma hamamının bu günkü Rüstem Paşa Kervansarayı’nın altında olduğu; diğerinin de Cağaloğlu Bedesteni’nin güneyinde olduğu zikrolunur.

Okunma : 2549
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğli’ye Has Sözcükler
01 Haziran 2020 Okunma: 28192 Kültür Sanat
Ölümle Matrak Geçen Osmanlı Delileri
01 Haziran 2020 Okunma: 22073 Kültür Sanat
Kore Harekâtına Ereğli’den kimler katıldı?
01 Haziran 2020 Okunma: 18658 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın