DDoS Nedir? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

DDoS Nedir? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Ekim 2020 Cuma
DDoS Nedir?

26-27 Ekim 2019 tarihinde Türkiye ve bütün dünyada internet sitelerine yapılan saldırıdaki DDos nedir? Saldırılar nasıl gerçekleşir, önlemleri nelerdir.

DDoS kısa bir anlatımla bir bilgisayar saldırısıdır. Orijinal adı (Distributed Denial of Service), yani dağıtık hizmet engelleme olan bu siber saldırının temel hedefi bilgi güvenliği olan noktalara saldırı düzenleyip buraları erişime kapatmaktır. Özellikle de ülkelerin devlet kurumlarına, diğer bir deyişle onların internet sitelerine saldırıp, herkese açık hale getirmektedir. İlk başta tek bir kaynak olarak hedeflediği noktaya saldırı yapılmakta, yaptığı açık saldırıları güçlendirerek kurumun internet sağlayıcılarını daha sonra zaman içerisinde bu saldırı güçlenerek çok fazla kaynaktan olmak üzere aynı hedefe karşı devam etmektedir. DDoS saldırısının asıl amacı sistemin erişebilirlik çökerterek dışarıdan girişlere kapatmaktır.

Bazı internet sağlayıcısı sitelere giriş yapamayız bunun sebebi ise; her sistemin belli bir kaldırma kapasitesi ya da sayısı bulunmaktadır. Hatta bilindiği üzere bu tür bir yoğunluk sitelere giriş noktasında aynı anda gerçekleştiği zaman sistem çöker ve giriş yapılamaz hale gelir. Ülkemizde yapılan sınav, ödemeler veya bir iş için son veya ilk zamanlar internet sayfaları kilitlenir açılmaz.

DDoS ise sistem kaldırma yükü olan kapasitesinin oldukça üstünde bir anlık isteği tıpkı milyonlarca kişi aynı anda giriyormuş gibi saldırı yapar ve bu da sistemi yanıt veremez hale getirir. Diğer bir deyişle kilitler. Yani hem sistemin kendisini yorarak çökme seçeneği ile hem de sanki aynı anda giriş yapacak kişi sayısının üzerinde bir işlem yapılmış gibi izlenim yaratarak sistemin kendisini kapatmasına neden olur.

Bu tür bir siber saldırı özellikle de son zamanlarda bir kurum adına adeta bir kırmızı alarm haline gelmiş durumdadır. Üstelik artık sadece bilgisayar, yazılım ve internet kurdu olan hackerlerin elinde değil, aynı zamanda bu tür saldırıyı aklına koymuş birçok normal insanın dahi DDoS saldırısı yapılabilecek programları internette indirerek ele geçirme ihtimali nedeniyle bu korku daha da artmış durumdadır. Zaten her gün devlet kurumlarına ya da özel şirketlerin bu tür giriş yapılarak insanlara hizmet sunan sistemler üzerine sürekli bir saldırı düzenlenmektedir. Elbette her biri başarılı olamamaktadır. Ancak saldırı yazılımlarının internete düştüğü şu günlerde büyük bir tehdit halini almış durumdadır.

Bu tür saldırılar genellikle bir grup veya arkadaş çevreleri kendilerini karşı tarafa üstün göstermek için sık sık başvurdukları durumlardır. Genelde bu tip saldırılar Brezilya, Çin, İran ve Rusya gibi ülkelerden yapılmaktadır. Bu tip saldırılar ülke hackerlerin diğer ülke hackerlerine misillemeleridir.

Üstelik bu tür siber saldırılar başarılı olduğu zaman birçok devlet kurumu ve özellikle de özel sektör oldukça büyük bir maddi zarar uğramaktadır. Ne de olsa uzun bir süre tıkanma nedeni ile kullanıcılar giriş yapamamakta ve bu da belirli bir dönem için önemli bir maddi kayba neden olur.

Günümüzde artık bu tür bir DDoS saldırısı düzenlemek için bir hacker olmaya gerek kalmamıştır.

Bu tip olayları önlemek için Türk Atasözümüz var: Hırsızlığı önlemek için kapını kilitlemek lazım gerisi Allah’a kalmıştır. Bizde önce internet sağlayıcılarımızın milli olmalı, sonra güvenliğini almalıyız.

Saldırısız, hacksiz bir internet kullanımlı günler dilerim.

Mahmut ERTAN

Bilgisayar Mühendisi

Adli Bilişim Uzmanı

Düzenleme : 07 Kasım 2019 23:47 Okunma : 3671