Fidye yazılımı koruması ve çözüm araçları | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Fidye yazılımı koruması ve çözüm araçları | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Ekim 2020 Cuma
Fidye yazılımı koruması ve çözüm araçları

Ancak son zamanlarda birçok kullanıcının fidye yazılımı konusunda yardım istemesi sebebiyle bilmeniz gereken her şeyi, kullanmanız gereken tüm araçları, mağdur olduysanız yapmanız gerekenleri ve temizlemeniz için kullanmanız gereken araçları bulabileceğiniz bir blog gönderisi hazırlamak istedik.

Gönderinin geri kalanında ülkemizde bir süredir yaygın olan fidye yazılımlarına karşı işletmeniz veya kişisel amaçla kullanabileceğiniz ücretsiz koruma araçlarımızı bulacaksınız.

Fidye yazılımı nedir?

Fidye yazılımları cihazlarınıza farklı şekillerde giren, tüm dosyalarınızı şifreleyen ve dosyalarınıza tekrar erişim sağlamanız için sizde çözüm anahtarı satmak isteyen yazılımlardır. Bu yazılımlar bilgisayarınıza bilmediğiniz bir USB ile de buluşabilir, şüpheli bir siteden de bulaşabilir, indirip çalıştırdığınız bir mail eklentisinden de bulaşabilir. Hatta fidye yazılımı bulaşmış bir cihaz ile aynı ağda olsanız ve yanlış hiçbir şey yapmasanız bile cihazınıza bulaşma ihtimali var. Ayrıca işletim sistemi güncellemesi gizli gözüken bir tip fidye yazılımı da mevcut.

Fidye sizden bitcoin veya diğer kripto para olarak talep edilir, böylece paranın kime transfer edildiği ve bu olayın arkasındakilerini bulmak oldukça zorlaşır.

Neden fidye ödememeliyim?

Fidye yazılımı üreticileri para karşılığı dosyalarınızı çözeceklerini vadeder. Ancak ödeme yapmanız durumunda dosyalarınıza erişebileceğinizin garantisi yoktur. Araştırmamıza göre fidye ödemesine rağmen dosyalarını geri alamayanların oranı %20. Hatta buna bir de örnek verelim, Kansas Kalp Hastanesi fidyeyi ödedi ancak suçlular dosyaların bir kısmını çözdükten sonra kalan dosyaları da çözmek için daha fazla para talep etti.

Ortalama bir fidye yazılımının talep ettiği miktar 300$’dan daha fazla. Bu meblağ her geçen gün gelişen fidye yazılımlarıyla beraber artıyor. Bu yüzden fidye yazılımı bulaşmadan tedbir almak en doğrusudur. Bu fidye yazılımların mağduru olan çok sayıda üst düzey yönetici ve bürokratların olduğu biliniyor.

Olası bir fidye yazılımı saldırısını atlabilir miyim?

Olası fidye yazılımlar her zaman atlatılamayabilir. Sizler gelen mail, telefonlarınızdaki sosyal medya hesap güncellemelerine dikkat ederek atlatılabilir.

Fidye yazılımı saldırısını atlatmak için ne yapmam lazım? Ücretsiz fidye yazılımı koruma araçları

Şüpheli dosyaları indirmeyin, şüpheli linklere tıklamayın ve tanımadığınız kişilerden gelen ekleri açmayın.

Dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyiniz. Böylece dosyalarınızı kaybetseniz bile fidye ödemeden kurtulabilirsiniz.  Güvenilir bir güvenlik çözümü kullanınız. Fidye ödemek istemiyorsanız kişisel cihazlarınız için bir antivirüs programlarından cihazınıza uygun olanı   kullanabilirsiniz. Kullanacağınız veya kullanmış olduğunuz antivirüs programları sadece fidye yazılımlarına karşı değil birçok tehditte karşı koruma sağlar. İşletmeler ise kullandıkları güvenlik çözümünün yanı sıra sorun yaşamadan bu antivirüs programların Tool’lerinide kullanabilirsiniz.

Cihazıma fidye yazılımı bulaştı, nasıl temizleyebilirim? Ücretsiz fidye yazılımı çözüm araçları

Uygun çözüm aracı yoksa fidye ödemeden beklemenizi ve araştırmacıların yeni çözüm araçları hazırlamasını bekleyebilirsiniz.

Fidyesiz ve casus yazılımlara yakalanmadan iyi günler dilerim.

Mahmut ERTAN

Bilgisayar Mühendisi

(Adli Bilişim Uzmanı)

Düzenleme : 28 Kasım 2019 01:32 Okunma : 3135