Kablosuz Ağların Vücudumuza Verdiği Zararlar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kablosuz Ağların Vücudumuza Verdiği Zararlar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Ekim 2020 Cuma
Kablosuz Ağların Vücudumuza Verdiği Zararlar

Teknoloji çağının doruklarında olduğumuz şu günlerde her gün kablosuz ağlar, radyoaktif sinyaller gibi görünmez bir tehlike sarmalının içindeyiz. İnsan vücuduna zararları kanıtlanmış Wi-Fi, yaydığı yoğun radyasyonla insan sağlığını tehdit ediyor!

Uykusuzluğa sebebiyet verir!

Hiç telefon yanınızdayken ya da Wi-Fi açıkken uyumakta zorlandığınız oldu mu? 2007'de yapılan bir deneyde katılımcıların bir kısmının yanlarında telefon varken, bir kısmına da telefonsuz şekilde uyurken beyin dalgaları ölçüldü. Yanında telefon olmayan grubun daha rahat uyuduğu gözlemlendi.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bu durum, elektromanyetik radyasyona maruz kalmış beynin uykuya dalmakta daha çok zorlandığını gösteriyor. Düzensiz ve kalitesiz uykuya bağlı olarak depresyon ve hipertansiyon gözlemlenebiliyor.

Çocukların gelişimini engelliyor!

2004 yılında yapılan bir çalışma, kablosuz sinyallerin böbrek gelişimine ve genel olarak hücre oluşumuna engel olduğu yönündeydi. 2009 yılında yapılan başka bir çalışma da bunu kanıtlar nitelikteydi, araştırmada:

Hücre oluşumunu engelleyen bu durum özellikle çocuklarda büyüme problemine neden oluyor. Tam büyüme evresinde oldukları için daha çok etkileniyorlar;

Diyerek çocukların kablosuz ağlarla ve radyasyon ile ilişkisini kısıtlamak gerektiğinin altını çiziyor.

Beyin fonksiyonlarını rayından çıkartıyor!

4.5 G radyasyonunun etkilerine bakan araştırmacılar, MRI teknolojisi ile inceledikleri katılımcıların beyinlerinde bazı bölgelerde aktivitelerin azaldığını gözlemledi.

Sperm kalitesini düşürür!

Hepimiz, dizüstü bilgisayarların sperm kalitesini kötü etkilediğini duymuşuzdur. Benzer etkiye Wi-Fi da sahip. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle Wi-Fi dalgalarının sperm kalitesini olumsuz etkilediği kanıtlandı.

Doğurganlığı olumsuz etkileyebilir!

Hücrelere ve DNA'ya zarar veren kablosuz ağ dalgaları hakkında İsveç'te yapılan araştırmada, deney olarak kullanılan fareler 45 gün boyunca günde 2 saat kablosuz ağ dalgalarına maruz bırakıldı. Sonuç olarak yumurta üretiminde anormal bir düşüş gözlendi.

İsveç Karolinska Enstitüsü'nün 2011'deki bu araştırmasında, "Hamile kadınların kablosuz aletlerden uzak durması gerekiyor. Bu konuda alınan önlemler yetersiz. Kablosuz ağların fetüse olan etkisi yadsınamaz." notunu düştü.

Kanserle kablosuz ağın ilişkisi var mı?

Bu konu tam ispatı yoktur. Uzun süredir tartışılan bu önemli konu, bilim camiasını ikiye bölmüş durumda. Çeşitli araştırmalar, kablosuz ağların kanseri tetiklediğini gösterirken kimileri farklı yorumlarda bulunuyor. Yine de kablosuz ağlarla mesafenin korunması tavsiye ediliyor.

Kalbin büyük bir stres altındaymış gibi çalışmasına neden olur!

Kablosuz ağların yanındayken vücuttaki bazı bölgelerin ve organların verdiği tepkiler değişebilir. Kalbin işleyişi, kablosuz ağların yanında düzenden çıkar ve çarpıntıya dönüşebilir.

Sonuç olarak gün geçtikçe daha fazla Wi-Fi noktaları oluşturuluyor ve daha fazla manyetik alan ortaya çıkıyor. Bunun başka bir sonucu olarak da Wi-Fi bağlantılarına rızamız olmadığı halde maruz kalıyoruz ve bu manyetik alanlar her geçen gün sağlığımızı daha da kötü bir hale getiriyor. Son zamanlarda insanlarımız ve toplumuzda agresif, kavgacı, iletişimsiz ve ilgisiz bir topluma dönüştük.

 Bu olaylarla ilgili manyetik alanların etkisinin olup olmadığı tam bir ispatı yapılamamıştır.

Mahmut ERTAN

Bilgisayar Mühendisi

(Adli Bilişim Uzmanı

Düzenleme : 26 Aralık 2019 21:09 Okunma : 5284