Sosyal Medya ve Toplum | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Sosyal Medya ve Toplum | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Ekim 2020 Cuma
Sosyal Medya ve Toplum

Sosyal medyanın Toplum Üzerindeki Olumlu Etkileri.

Son yıllarda milyonlarca insanın ilgisini çekmeyi başaran ve artık her kurum, her işletme için kesinlikle önemsenecek vazgeçilmeyecek hale gelmiştir. Birçok insan arkadaşlarıyla iletişime geçmek, sevdiği oyuncuları takip etmek ve sosyal medya üzerinden oyunlar oynayarak eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Bunun dışında ticari amaçlı kullanan insanlarda mevcuttur. Ticari maksatta kullananlarda bu olaydan ticari kazanç sağlamaktadırlar.

Bu sebeplerden dolayı sosyal medyanın toplum içindeki önemi oldukça büyüktür. Sosyal medya araçlarının insanları içine kapanık hale getirdiği veya başka insanlara özendirmekte olduğu için bazı insanlar tarafından olumsuz gözüyle bakılabilir. Fakat bu düşünce o kadarda doğru değil çünkü insanlar yurt dışındaki akrabalarını veya hayranlarını takip ederek içine kapanıklığın aksine daha da sosyalleşebilmektedir.

Gelişim çağında olan bir kişinin de örnek alabileceği doğru kişileri sosyal medyalar aracılığıyla bulabilir ve iyi bir insan kişiliğine bürünebilir. Elbette olumsuz içerikler, istenmeyen karakterde insanlarda bulunabilir fakat bunu kötü olarak değil dünyanın gerçeği olarak kabul edip bu tip insanlara, içeriklere karşı kendinizi geliştirerek tedbirler almayı öğrenirsiniz. Bu durumda insanlara erken yaşta iyi tecrübeler kazandırabilir. Bu olayın akside düşünülebilir.

Sosyal medyanın psikolojik etkileri de saymakla bitmez. En bilindik etkisi bağlantıda kalınması olarak gösterebiliriz. İnsanlar bir kere alıştı mı haberleri almaya sosyalleşmeye dünyadan haberdar olmaya sürekli onlardan haberdar olmak ister. Bu duygu normla karşılanmakla birlikte fazla abartılmamalıdır. Fazla abartanlar telefonları kendi organıymış gibi kullanırlar ve öğreneğin telefonlarının şarjı bitmesi halde sanki bir yakınını kaybetmiş gibi tepki gösterirler.

Sosyal medya kullanıcıları olarak aşırıya kaçmadan bu hislere kapılmadan dünyadan haberdar olup, çevrimiçi olarak gezip, arkadaşlarla sohbet edebilirsiniz. Örneğin aileden uzakta bir öğrenci hayatı geçiriyorsanız psikolojik olarak kötü hissetmemek için onları hep yanınızda hissetmek için onlarla görüntülü konuşabilir, aile bireyleri veya arkadaşlar birbirleriyle yazışarak her zaman haberdar olabilirler.

Sosyal medya ile ilgili daha önceki yazılarımdan olan Nomofobi ve Fomo Nedir? Başlıklı 12 Kasım 2019 tarihli yazıda bu konu ile ilgili yazıda sosyal medya bağımlılığı üzerine yazı yazmıştım.

Sosyal medyanın diğer bir avantajı ise kültürleri ayağımıza kadar getirmesidir. Sosyal medya kullanıcılar değişik kültürlere bir tık uzakta olduklarının bilincindedirler ve meraklı kullanıcılar sosyal medyayı kullanarak dünyanın öbür ucundaki kültürü bile bulabilir ve kendileri de bu kültürlere uyum sağlayabilirler. Görünen oku dünyadaki kültürler bir arada kullanılarak yepyeni kültürler oluşturacak ve hıza gelişen dünyamızda sosyal medyanın da bir katkısı olacaktır ve olmalıdır.

 Bizlere sosyal medyanın katkısının neresinde veya bize sosyal medya neler katacaktır.

Mahmut ERTAN

Bilgisayar Mühendisi

Adli Bilişim Uzmanı

Düzenleme : 05 Aralık 2019 00:54 Okunma : 2990