Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

22 Şubat 2020 Cumartesi
Anneler İçin Önemli Dönem
Merhaba Sevgili Okurlar.
Kategori : Köşe Yazıları
09 Nisan 2019 12:30
 
Anneler İçin Önemli Dönem

Merhaba Sevgili Okurlar.!

Çokça keyifli olmakla beraber, bazen ağrılı, bazen sancılı uzun bir süreç geçirdiniz.Çok yoruldunuz, doğum sürecinde bitkin düştünüz belkide ama artık tüm bunlar geride güzel tatlı-sert anılar arasında yerini aldı çoktan, şimdi ise mutluluktan ağlama safhasına geçiyoruz. 

Lohusalık, bebeğin doğumundan sonra eşinin düşmesi ile başlar, vücut gebelikten önceki eski halini alıncaya kadar yani yaklaşık 6 haftaya kadar sürer. Anlayacağınız sevgili anneler bol şerbetlerin, tatlıların, nazların, niyazların tadına varın bu süreçte. 

Sevgili lohusalar, doğum sonrasında ilk üç gün kanamanız kırmızı renkte, dördüncü günden itibaren ise pembe veya kahverengimsiye döner. 11. Günlerde ise akıntınızın rengi açılır beyaz, krem yada açık sarı olabilir. Sabahları miktarı fazla olabilir bu sizi endişelendirmesin. Kasık ağrısı, rahmin gebelik öncesi normal boyutlarına gelmesi için kasılıp gevşeyeceğinden dolayı dogum sonrası bir kaç gün devam edebilir. Özellikle emzirirken geçen ay ki yazımda bahsettiğim AŞK hormonumuzun salgılanmasından dolayı ağrılar fazla olabilir.

Beslenmenize oldukça dikkat edin..Günde en az 8 bardak su için ve posalı yiyecekler tüketin.(kayısı suyu, kuru kayısı, hoşaf, bol sebze ve meyve vs.)Gaz yapıcı yiyecek ve kafeinli içeceklerden uzak durun SÜT!,KAHVE, BAKLAGİLLER...Unutmayınki yediğiniz, içtiğiniz herşey bebeğinizi emzirdiğinizde bebeğinize geçer. Bunları sadece yiyecek ve içecek olarak sınırlandırmamak gerek tabiki sıkıntı streste bebeğinizi etkiler ve onu huzursuz eder. Siz gülüp eğlendikçe onunda keyfi yerinde olacaktır..

Doğum sonrasında hızlıca kilo vermek eski görünümünüze yeniden kavuşmak istediğinizi duyar gibiyim..Bunun için acele etmeyin, bol bol su içip, bebeğinizi sık sık emzirdikçe zaten hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaksınız.

Tüm bunlardan ziyade artık evinizde bambaşka bir soluk var, heyacan var, Aşk var, bebeğinizi kucağınıza alın ve ona dokunmanın keyfine varın. Onun her gün bir önceki günden daha farklı oluşuna, “burnu babasına benziyor, gülüşü aynı annesiii” gibi sözlere hazırlayın kendinizi..Anne olmanın, baba olmanın farkına varın, Aşkla ve sağlıkla büyütün bebeğinizi...

Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek sağlıcakla kalmanızı diler, sevgi ve saygılarımı sunarım…

Okunma : 3547
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Cemre ne zaman düşecek?
18 Şubat 2020 Okunma: 23785 Kültür Sanat
Son Dakika: Ereğli’de cinayet
18 Şubat 2020 Okunma: 19229 Ulusal Haberler
Son Dakika: Ereğli’de yaşanan cinayetin ayrıntıları netleşti
18 Şubat 2020 Okunma: 16795 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın