Aday Adaylarını Gören Var mı? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Aday Adaylarını Gören Var mı? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

20 Şubat 2020 Perşembe
Aday Adaylarını Gören Var mı?

24 Haziran seçimlerinin zorlayıcı adaylarından Muharrem İnce, Ereğli'de bir miting düzenledi. Mitindeki kalabalık, hafta içi ve mesai saatleri içerisinde olmasına rağmen, katılım açısından çok iyi durumdaydı.

Burada görmemiz gereken bir konu da, her seçimde CHP, her seçimde Ereğli halkının ayağına geliyor ve bunu da genel başkanlar düzeyinde yapıyor. Bu yıl, Cumhurbaşkanı adayı düzeyinde yaptı bu ziyaretini. Diğer siyasi partiler, genel olarak milletvekili düzeyinde temsilci gönderiyorlar.

Haziran seçimleri ile ilgili olarak söylenmesi gereken bir diğer konu da, AK Parti'den aday adayı olan isimlerin, ortalıkta görünmemesi. Nereye gitti bu aday adayları? Tabi ki de, Konya geneli bir çalışma söz konusu ama Ereğli'yi hepten unuttular.

Ercüment Sarıkafa ve Edip Yıldız ile ara ara Uğur Ayhan haricindeki aday adaylarını Ereğli'de pek göremez olduk. Partide aday adaylığını açıklayan gitti. Aday adaylığı sürecinde Ereğli'de onca etkinlik, program olmasına karşın, bu programlarda gözlerin aradığı aday adaylarını görememek, Ereğli'den çok, dışarının desteğini önemsedikleri yorumlarına yol açıyor. Çünkü ağırlığın Ereğli'de olması gerekiyor.

Konya'da, merkez ilçeler hariç, taşrada üç tane ilçe, seçimlerin belirleyici gücü konumunda. Bu taşra ilçelerden birisi de Ereğli. Ankara'dan işi bağlamak isteyenler de olabilir belki, ama Ankara'dan bağlanan iş, Ereğli'ye pek hizmet getirmedi. Geçmişte yaşadık bunları. Abdesti nerde aldıysan, namazı orda kılacaksın diye bir söz vardır.

MHP Milletvekili aday adaylarından, Ereğli dışında ikamet edenlerin çalışmaları, il genelinde sürüyor, ama her ne kadar yeni isimler de olsalar, Ereğli'de ikamet edenlerin, Ereğli'deki etkinliklere katılıyor olmaları, çalışmalarını Ereğli ve çevresinde sürdürüyor olmaları takdir edilecek nitelikte.

CHP Milletvekili aday adaylarından da, Ali Sayar, bölgede seçim çalışmasına katkı sağlayacak hiçbir etkinliği ve programı kaçırmamaya gayret ediyor. Bülent Ecevit Tatlıdil ve Gülsüm Filorinalı ise, genel merkezdeki görevlerinin verdiği zaman darlığı ile çalışmalarını sürdürüyorlar.

İYİ Parti'nin de, Ereğli'den tek milletvekili aday adayı var ve çalışmasını en zayıf yürüten parti de, İYİ parti.

Anladığım kadarıyla, listeler belli olmadan, sıralama kesinleşmeden kimse kendini yormak istemiyor. Yani herkes cennete gitmek istiyor ama kimse ölmek istemiyor. Bu da, Ereğli sevdalarının havada asılı kalan bir slogandan öte bir şey olmadığını gösteriyor.

Daha da olmazsa, Konya ve Ankara çıkışlarındaki Ereğli levhalarını daha büyük yaptıralım ki, Ereğli'nin yolunu bulabilsinler.

Okunma : 4004