Aday adayları üzerine | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Aday adayları üzerine | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

05 Temmuz 2020 Pazar
Aday adayları üzerine

24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimler için, Ereğli'yi mecliste temsil edecek isimler başvurularını hemen hemen tamamladı sayılır.

Aday adayları listesine baktığımızda alışık olduğumuz yüzler ve isimler dışında ilk defa bu yola çıkmış isimleri de görebiliyoruz. Bu süreçte de, siyasi partilerin aday adaylarına da kısa kısa değinmek gerekli tabi.

24 Haziran seçimleri için AK Parti'den şu ana kadar 19 isim başvurdu. Yani sadece Ereğli'den, Konya Milletvekili toplam sayısından fazla aday adayı başvurdu.

Milliyetçi Hareket Partisi'nden ise üç isim Ereğli'yi temsil etmek için başvurularını yaptı. En şaşırtıcı olan durum ise, her seçimde milletvekili aday adayı noktasında birkaç ismin yarıştığı Cumhuriyet Halk Partisi'nde şu ana kadar aday olduğunu açıklayan tek ismin, Doktor Ali Sayar oluşu.

Ereğli için hizmet edeceğini söyleyerek yola çıkan aday adaylarına kısa kısa değinecek, şunları söyleyebilirim:

Ahmet Özdoğan, Ereğli'de 2004-2009 yılları arasında belediye başkanlığı yapmış isim. O'nun döneminde Ereğli, doğalgazla tanıştı ve doğalgaz kullanan ilk ilçe olma vasfını kazanmıştı. Ereğli, voleybol alanında Türkiye'de başarıyla temsil edilmişti. Ahmet Özdoğan'ın, Ereğli  için hazırladığı ve Ereğli'de atak yapacak olan HAYKENT projesi, görev süresinin yetişmemesi nedeni ile yarım kaldı. Geçtiğimiz dönem milletvekilliği seçimlerinde aday sıralamasında yer alan Özdoğan'ı, Ereğli halkı bakan yardımcısı olarak görmek istiyordu ancak o beklenti de gerçekleşmedi. Şunu da söylemeden geçmek olmaz ki, Özdoğan, Ereğli'nin kan dolaşımını hızlandıracak olan kapalı sulama sisteminin de temelini atan bir siyasidir.

Cem Zorlu, Ereğli'yi mecliste temsil eden bir isimdi. Ancak Ereğli'nin hakkını veremedi. Aday adaylığı ile ilgili haberlerin gündeme gelmesinden sonra Ereğli halkının nabzına bakıldığında, aday sıralamasında yer aldığı takdirde, AK Parti Ereğli'de umduğunu bulamayacak gibi.

Cemil Dönmez, Ereğli'nin sevilen isimlerinden. Ereğli, Emirgazi ve Karapınar bölgesine hakim bir isim. İl Genel Meclis üyeliği döneminde Ereğli ve bölgesine kazandırdığı hizmetler herkes tarafından biliniyor ve bu hizmetler halen insanların hayatını kolaylaştırıyor.

Cemil Dönmez, bireysel olarak da vatandaşların yardımına koşan bir isim olarak, aday sıralamasında yer alması durumunda seçilecektir ve seçildiği takdirde de Ereğli'nin beklentilerine cevap verecektir.

Durul Türkmen, son birkaç seçimdir Ereğli'den aday adayı olan bir isim. Ereğli kendisini kişisel olarak tanımasa da, bilboard tanıtımlarından aşina bir isim.

Edip Yıldız, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı olması, Konya bölgesinde kendisine avantaj sağlayan bir isim. Birlik üyelerinin Konya genelinde oluşturduğu kitle itibari ile seçimlerde ağırlığını koyabilecek aday.

Ercüment Sarıkafa ile ilgili çok şey söylemeye gerek yok. Ereğli kendisini yakından tanıyor. Süt Üreticileri Birliği Başkanlığını devraldıktan sonra, üreticilik alanında Ereğli'ye devrim yaşatmış birisi. Ereğli üreticisinin kazanması için yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarında ailesinden, kendisinden fedakarlık yapmış birisi. Ereğli için çok şey başarabilecek kapasitede. 

Erdinç Akça, Ereğli'nin sanayi alanında başarılı isimlerinden birisi. Hem Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği, hem de Ereğli Belediye Meclis üyeliği görevinde Ereğli insanına yaklaşımıyla kendisini sevdirebilmiştir.

Halil Etyemez, Ereğli için iki dönem milletvekilliği yapmış bir isim ancak Ereğli'ye sağladığı katkılar konusunda Ereğli halkı kendisine zayıf not veriyor. Ereğli'ye kendisini daha iyi ifade edebilmesi gereken bir aday. Aslında önemli girişimler ve önemli katkıları oldu Ereğli'ye ancak basın danışmanlığı konusunda yaşadığı talihsizlikler nedeni ile yapılan çalışmaların anlatılması konusunda yetersiz kalındı Sayın Etyemez döneminde.

İbrahim Büyüktorun, İlçe Başkanlığı yaptığı dönemde pasif kalmış bir siyasetçi olarak karşımıza çıkar. İlçe Başkanlığını artıya çevirememiş bir isim.

İbrahim Erol, Ereğli halkı kendisini çok tanımasa da, milletvekili aday adaylığı, siyasi alanda kendisine başlangıç noktası sağlamıştır.

Murat Dirik, siyaset bahçesine yeni girmiş isimlerden. Ereğli sevgisi biliniyor. İlk adımında sıralama başarısı yakalayamasa bile, sonraki seçimler için değerlendirilebilecek bir isim.

Mustafa Kaya, AK Parti'nn en genç siyasetçisi denilebilir. Geçtiğimiz dönem sıralamada yer almış bir isim olarak bu dönem daha üst sıralarda yer alabilir. Başarılı, girişken bir isim.

Nadir Paksoy, geçtiğimiz dönemlerde de şansını denemiş ancak Ereğli'de dışa kapalı yapısı, kendisine eksi puan getirebilir.

Pervin Dilek, AK Parti'nin geçtiğimiz dönem de aday adaylarından olan, sıcakkanlı ismi.  Ereğli'ye kendisini daha iyi tanıtması gerekiyor.

Salih Yılmaz, Ereğli'nin bilinen isimlerinden. Dış ilişkiler, özellikle Rusya ve Orta Asya bölgesine hakim olması nedeni ile sık sık ekranlarda gördüğümüz bir isim. Dışişleri Bakanlığı görevine yakışacak bir aday. Mütevazi ve cana yakın yapısıyla da kendisini sevdirmiş bir isim.

Şamil Ersin Güngör, Ereğli için sürekli yarış halinde gördüğüm, Ereğli'de birçok alanda aktif olan, çabası ve gayretiyle göz dolduran birisi. Sıralama alması halinde Ereğli için faydalı olacak bir isim. Ereğli için verdiği çabaları göz önüne alınarak, Değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

Uğur Ayhan, ismi yeni duyulan ve Ereğli'de pek tanınmayan bir isim. Ancak kendisini tanıyanlardan aldığımız bilgilerde, projeci ve yırtıcı birisi olduğu vurgulanıyor.

Veysel Özince, Ereğli'nin tanınan yüzü. Parti yönetiminde yıllarca mücadele vermiş olmasına rağmen, hizmetini fazla ön plana çıkmadan yapmış birisi.

Yılmaz Altunsoy, Ereğli tarafından çok az tanınan bir aday. Ereğli'ye kendisini daha iyi tanıtmalı ve anlatmalı diye düşünüyorum.

Diğer Siyasi Partilerin adayları ile ilgili kısa değerlendirmelerimiz de bir sonraki yazımızda olacak.

Bütün adaylara başarılar dilerim.

 

Okunma : 5456