Yola ilk çıkanlar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Yola ilk çıkanlar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

29 Ocak 2020 Çarşamba
Yola ilk çıkanlar

24 Haziran seçimleri ani alınan bir kararla bir anda gündemi kapladı. Milletvekilliğine talip olanlar da hızlı bir şekilde hazırlıklara giriştiler.

Ereğli; milletvekilliği konusunda bu seçimde daha titiz davranmalı diye düşünüyorum. Yıllardır her seçilen milletvekilinden beklenti içinde olan ancak her seferinde hayal kırıklığı yaşayan Ereğli, bu hayal kırıklıklarını gidermek için bu seçimi iyi değerlendirmeli.

Ereğli'den, şu ana kadar milletvekilliği için AK Parti'den başvurular yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi'nden ise, tüm Ereğli'nin yakından tanıdığı Doktor Ali Sayar, milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti.

AK Parti'den milletvekilliği aday adaylığı için başvuran isimler, Salih Yılmaz, Ercüment Sarıkafa ve Erdinç Akça oldu.

Salih Yılmaz, mütevazı kişiliği ile ve dış politikadaki aktifliği nedeni ile Dışişleri Bakanlığı görevini bile üstlenebilecek bir isim. Ereğli'yi en iyi şekilde temsil eder mi sorusuna ise, hayal kırıklığı yaşatmayacak birisi diye cevap verilebilir.

Ancak, Ereğli bu seçimde AK Parti'den iki milletvekili çıkarması gerekli ve bu milletvekillerinden en az bir tanesi de, Ereğli'de yaşayan, Ereğli'yi bilen, Ereğli ile iç içe olan ve Ereğli'nin sorunlarını birebir yaşayan birisi olması gerekiyor. Bu nitelikleri taşıyan iki isim de, Ercüment Sarıkafa ve Erdinç Akça.

Erdinç Akça'nın, Ereğli'nin sanayi alanındaki eksiklerini bilen, birebir yaşayan ve aynı zamanda yine sanayi alanındaki beklentilerini yakından bilen birisi olması, Ereğli'yi beklentiye sokacak bir nitelik. Ereğli'nin bu beklentilerine de cevap verebilecek bir isim olarak biliniyor.

Ercüment Sarıkafa, Ereğli'nin gündeminde, süt üreticilerinin, hayvan yetiştiricilerinin dertlerine sıkıntılarına çözüm bulma noktasında verdiği mücadelelerle ve başarılarıyla tanınıyor. Ercüment Sarıkafa'nın, sıralamaya girerek mecliste koltuğu kapması demek, Türkiye'nin süt üretiminin büyük bölümünün karşılandığı Ereğli'de, üreticinin sorunlarının çözümü noktasındaki düğümlerden en az bir tanesinin daha çözülmesi demektir. Sarıkafa'nın, Ereğli sevdasını ve Ereğli için mücadeleden hiç çekinmeyeceğini ise zaten anlatmaya gerek bile yok.

Bu isimler dışında aday adaylığı için tabiki de başvurular olacaktır pazar gününe kadar. Ancak birçok isim de, sadece isim için aday olacak her seçim döneminde olduğu gibi.

Yani aday adaylığı başvurularını gölge başvuru ve gerçek başvuru olarak ikiye ayırmak gerekirse, Salih Yılmaz, Ercüment Sarıkafa ve Erdinç Akça'nın başvurularını, gerçek başvuru kategorisinde değerlendirmek gerekir.

Okunma : 2228