Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

12 Ağustos 2020 Çarşamba
Balık Pulu Hastalığı Nedir?
Halk arasında 'balık pulu' hastalığı olarak bilinen 'iktiyozis vulgaris', nadir olarak görülen hastalıklardan biridir.
Kategori : Sağlık
24 Ağustos 2019 22:01
 
Balık Pulu Hastalığı Nedir?

Halk arasında 'balık pulu' hastalığı olarak bilinen 'iktiyozis vulgaris', nadir olarak görülen hastalıklardan biridir.

Balık pulu hastalığının nedeni kalıtım, akraba evliliği ve gen mutasyonu olabilir. Peki, balık pulu hastalığı tam olarak nedir?

Balık pulu hastalığı Y kromozomuyla aktarılan genetik bir hastalıktır. İlk olarak İngiltere'de 1880'lü yıllarda Edward Lambert adlı kişide görülmüştür. Baba baskın veya çekinik olsa bile, erkek çocukların dış görünüşünde (fenotipinde) etkisini gösterme oranı %100'dür. Kadınlarda görülemez.

Prof. Dr. Serap Öztürkcan, hastalığın deride balık pulunu andıran kepekler ve kurulukla seyreden bir rahatsızlık olduğunu ifade etti.Hastalarda terleme olmamasının acı veren bir etki yaptığına dikkati çeken Öztürkcan, şunları kaydetti:

"Derinin yumuşamaya ihtiyacı var. Bu hastalarda su kaybı fazla olduğu için kuruluk derinin gerilmesine ve bir zırh gibi sertleşmesine neden oluyor. Mutlaka derinin beslenmesi, buharlaşmanın önlenmesi gerekiyor. Hastalık bulaşıcı değil. Kalıtım, akraba evliliği ve gen mutasyonunun etkisi olabilir."

HASTALIĞIN TARİHİ

İngiltere’de 18. yüzyılda rastlanılan bu hastalık, Edward Lambert adındaki bir şahısta görüldü. Baba baskın ya da çekinik olsa bile, erkek çocukların dış görünüşünde (fenotipinde) etkisini gösterme oranı yüzde 100'dür. Kadınlarda rastlanılmaz.

BALIK PULU HASTALIĞI NEDİR?

 Hastalığın deride balık pulunu andıran kepekler ve kurulukla izleyen bir rahatsızlık olduğunu dile getiren Prof. Dr. Serap Öztürkcan, hastalarda terleme olmamasının acı veren bir etki yaptığına işaret ederek, derinin yumuşamaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

BULAŞICI MI?

Bu hastalarda su kaybının fazla olduğundan dolayı kuruluğun derinin gerilmesine ve bir zırh gibi sertleşmesine sebep olduğunu kaydeden Öztürkcan, derinin beslenmesi, buharlaşmanın önlenmesi gerektiğinin altını çizerek, hastalığın kesinlikle bulaşıcı olmadığını, kalıtım, akraba evliliği ve gen mutasyonunun etkisi olabileceğini aktardı.

‘BALIK PULU’ HASTALARI YARDIM BEKLİYOR

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşamını sürdüren yaklaşık 150 kişide balık pulu hastalığı görülüyor. Bu hastalar, ciltlerinin çatlayarak pul pul olması sebebiyle güneşe çıkamıyor, soğuk, sıcak veya tozlu ortamlardan uzak durarak yaşıyor. Toplum içerisine çıkamadıklarını, çalışma hayatında da zorluklar çektiklerini ve hastalıkları sebebiyle işten çıkarıldıklarını ifade eden hastalar, mağduriyetlerinin bir an evvel giderilmesini ve Sağlık Bakanlığı’nın konuya el atmasını bekliyor.

DÜNYADA EN SIK MANİSA’DA RASTLANIYOR

Dünyada bu hastalığın en çok rastlandığı yerlerden biri olan Turgutlu'da, Gökgedik, Çatalköprü, Yukarı Bozkır, Kayrak, Dalbahçe, Osmancık ile Güney mahallelerinde yaşayan ve akraba olan 150 kişi, ciltlerinin çatlayarak pul pul olması sebebiyle güneşe çıkamıyor.

‘EGE MUTASYONU’

Hastalığa ilişkin gen araştırması yürüten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, 26 hastanın gen analizini yaparak hastalığa neden olan genin NIPAL4 olduğunu belirledi. İlk kez tespit edilen mutasyona da "Ege Mutasyonu" adı verildi.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İleri durumlarda hekiminiz tarafından kontrol altında daha ciddi tedaviler verilebilir. Soyucu kremler kullanılabilir ve tedaviler daha çok ayak tabanı ve avuç içi gibi daha kalın derili yerlerde tercih edilir. İktiyozlarda temel tedavi cildin düzenli nemlendirilmesidir. Islak cilt üzerine nemlendirme(banyodan sonra) daha etkili olacaktır.

TEDAVİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Alkol ve parfüm içeren sabunlardan kaçınılmalıdır.

Cildi kurutacak kadar sık duştan ve sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır.

Dudaklarınız için düzenli olarak dudak balmı kullanın.

Oda havasını nemlendirici cihazlar kullanılmalıdır.

Genetik geçişli iktiyozisin birçok çeşidi vardır. Her alt tipin sonraki nesillere genetik aktarılışı farklı olmaktadır. Hasta çocuğa sahip aileler, diğer çocuklarının da hasta olma riskini bilmeleri ve aile planlamalarını yapmaları açısından genetik danışmanlığa yönlendirilmelidir. Ayrıca gebelik döneminde bu hastalığın tanısı konulabilmekte ve yaşamla bağdaşmayan formları erken tanı ile tespit edilebilmektedir. Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olmaları sağlıklı nesillerin doğmasına olanak sağlar.

Gelecekte iktiyozis hastalığının önüne geçmek için gen tedavileri üzerine çalışmalar devam etmektedir.

Okunma : 2875
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Oymalı (Gicen-Gecen) Köyü
09 Ağustos 2020 Okunma: 16498 Kültür Sanat
Son dakika! Ereğli’de iki otomobil çarpıştı: Yaralılar var
08 Ağustos 2020 Okunma: 10708 Asayiş
Son dakika: Çocuk İvriz suyuna düştü! Durumu ağır
08 Ağustos 2020 Okunma: 10487 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın