Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

20 Eylül 2019 Cuma
Burun Estetiği Sonrası
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte burun estetiği ameliyatları da yaygınlaşmaktadır.
Kategori : Sağlık
07 Mayıs 2019 10:06
 
Burun Estetiği Sonrası

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte burun estetiği ameliyatları da yaygınlaşmaktadır. Pek çok yerde kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen bu ameliyatlar, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar barındırır. Özellikle burun estetiği sonrası için hastalara hekimler tarafından çok sayıda tavsiye verilmektedir. Burun estetiği ameliyatı geçiren hastalar, bilinçli davranarak operasyon sonrasında karşılaşabilecekleri olası sorunlar için önlem alabilirler.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği sonrası, hastaların dikkat etmesi gereken pek çok durum vardır. Bunların en başında olası travmalara dikkat etmek yer alır. Özellikle, eğilerek yapılan tüm davranışlardan kaçınılmalıdır. Bunun sebebi, baş bölgesinde kan basıncını artırabilecek durumlardan uzak durmaktır. Burun estetiği sonrası oluşan şişlikleri azaltmak için, hastaların yatarken uygun yastık kullanarak başı yüksek tutmaları gerekmektedir. Kanamaları önleme amacı ile kan sulandıracak herhangi bir ilaç ya da yiyecek alınmamalıdır.

Burun estetiği sonrası, hastaların spor yapmaları önerilmemektedir. Özellikle ilk 10 gün normal aktivitelerden bile uzak durulmalıdır. İlk üç hafta ise, ağır sporların yapılması sakıncalı olacaktır.

Ameliyat sonrasında, hekimler tarafından burnu koruması için yerleştirilen alçı ya da atelin ıslanmaması önemlidir. Bu sebeple, hastalar burun estetiği sonrası baş bölgesini yıkamamalıdır.

Travmalardan uzak durulması, burun için oldukça önemlidir. Ayrıca, bir süre gözlük kullanılmaması da tavsiye edilmektedir. Düzenli beslenmek ve uyumak da iyileşme süreci için olumlu olacaktır. Son olarak, dişlerin çok hızlı ya da sert fırçalanmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü, bu durum burun tabanında hassasiyete ve incinmelere sebep olabilir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik ve Morluklar Ne Kadar Sürede Geçer?

Burun estetiği ameliyatları genellikle sonrasında morarmalar ile sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda travma şekline bağlı olarak morarma gözlenmezken bazı durumlarda yaşanan şişlik ve morarma farklılık gösterebilmektedir. Oluşan morarmalar bir hafta içerisinde sararmaya başlar ve gözle görülmez bir hal alır. Şişlik ve ödemin en üst seviyede gözlendiği gün genellikle ameliyat sonrasındaki ikinci gündür. Burun estetiği ameliyatı geçiren hastaların çoğunda morarmalar bir haftada geçmektedir. Ancak, bazı durumlarda morarmaların üç aya kadar gözlenebilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Yara İzi Kalır mı?

Burun estetiği ameliyatlarında genellikle açık teknik kullanılmaktadır. Bu teknikte çok hafif bir iz kalma ihtimali vardır. Kaplı teknikle yapılan ameliyatlar sonrasında ise gözle görülebilen bir iz oluşmamaktadır.

Kaynak: https://alikavuzlu.com/burun-estetigi-sonrasi/

Okunma : 1124
Gündem haberleri
Ailesi her yerde Humeyra'yı arıyor
20 Eylül 2019 Okunma: 6372 Asayiş
Kurtlar ağıla saldırdı: 4 koyun telef oldu
18 Eylül 2019 Okunma: 4964 Asayiş
Hüseyin Oprukçu: bunlar kıytırık ifadeler
16 Eylül 2019 Okunma: 3585 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın