Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Ocak 2020 Pazar
Konya'da Suriyeliler için 'Kadın Doğum Evi' kurulacak
Konya'da Suriyeliler için Kadın doğum evi yapılacak.
Kategori : Sağlık
15 Ocak 2020 02:28
 
Konya'da Suriyeliler için 'Kadın Doğum Evi' kurulacak

Konya'da Suriyeliler için Kadın doğum evi yapılacak. 

Konu ile ilgili açıklamayı Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç yaptı. Koç, Nakıoğplu Göçmen Sağlığı merkezinde Suriyeliler için Kadın Doğum evinin yapılacağını kaydetti. 

Koç, Suriyelilerin doğum oranlarının Türk vatandaşlarından daha fazla olduğunu belirterek, " Suriyeliler şehrimizde yılda yaklaşık 4 bin doğum gerçekleştiriyor. Bizdeki doğum oranları bu rakamın altında" diye konuştu. 

 

"SURİYELİLER BAZI KAMU HASTANELERİNDE SIKINTIYA SEBEBİYET VERİYOR"

Toplantıda 2020 yılı hedeflerinden de bahseden Koç, Konya’da Suriyeliler’e özel bir Kadın Doğum Hastanesi açmak için bakanlıkla temas kurduklarını dile getirdi. Bakan Yardımcısı ile bu konuyu görüştüklerini dile getiren Koç, “Suriyeliler’in doğumu, çoğunlukla kamu hastanelerinde oluyor.

Bu durum da bazen sıkıntılara sebebiyet veriyor. Bizde kamu hastanelerimizdeki yoğunluğu azaltmak için daha önceden hizmet veren Göçmen Sağlığı Merkezi'nin üst katını Suriyeliler için kadın doğum yeri olarak faaliyete geçireceğiz. Bu hastaneyi Avrupa Birliği (AB) fonu finanse edecek" dedi.

"SURİYELİLERİN DOĞUM ORANI BİZE GÖRE DAHA YÜKSEK"

Suriyelilerin doğum oranının Türk vatandaşlarından daha fazla olduğunu dile getiren Koç, " Suriyeliler ilimizde yılda 4 bine yakın doğum yapıyorlar. Suriyeliler’in doğumu, bize göre daha yüksek. Ne zaman gidecekleri de belli değil. Şimdiden Ona göre önlemleri almak zorundayız” şeklinde konuştu.

 

 

 

Okunma : 2271
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ölümle Matrak Geçen Osmanlı Delileri
19 Ocak 2020 Okunma: 16764 Kültür Sanat
Eğlenme mekanında silahlı saldırıda Ereğlili genç öldü
16 Ocak 2020 Okunma: 9781 Asayiş
Son Dakika: Ereğli'de trafik kazası
15 Ocak 2020 Okunma: 8234 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın