Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

12 Ağustos 2020 Çarşamba
OKUL GIDASI LOGOSU NEDİR?
Okul gıdası uygulaması nedir? Okul gıdası nedir? Okul gıdası logo uygulaması nedir? Okul Gıdası Logosu Uygulamasına İlişkin Sıklıkla Sorulan Sorular ve cevapları.
Kategori : Sağlık
24 Ağustos 2019 21:40
 
OKUL GIDASI LOGOSU NEDİR?

Okul gıdası uygulaması nedir? Okul gıdası nedir? Okul gıdası logo uygulaması nedir? Okul Gıdası Logosu Uygulamasına İlişkin Sıklıkla Sorulan Sorular ve cevapları.

1. Okul Gıdası Logosu nedir?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların etiketi üzerinde bulunacak olan aşağıda örneği yer alan logodur.

2. Okul Gıdası Logosunun amacı nedir?

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız zamanının büyük bir kısmını eğitim kurumlarında geçirmekte ve beslenme ihtiyaçlarını bu kurumlar bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe vb. yerlerden sağlamaktadır. Bu nedenle kantin, kafeterya, büfe gibi çocuklarımıza hizmet veren gıda işletmelerinde çocuklarımızın tüketimine sunulan gıdaların güvenilirliği ve bu işletmelerin hijyen şartları büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarımızın güvenilir gıdalarla dengeli ve yeterli beslenmesini sağlamak amacıyla okul gıdalarında ortak logo uygulamasına geçilmesi; okul çağı çocuklarının bilinçli gıda tüketme konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca kantin denetimleri daha etkin bir şekilde yapılabileceği gibi kantinciler açısından da satışı yapılacak ürünlerin belirlenmesi açısından kolaylıklar sağlayacaktır.

Geleceğimiz olan sevgili çocuklarımızın güvenilir, aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenmeleri amacıyla başlatılan bu uygulamada; Kıymetli okul yönetim kadroları, Değerli öğretmenlerimiz, eğitim kurumlarındaki gıda işletmecileri ve ebeveynlerimiz ile büyük bir ekip olduğumuzun bilincindeyiz. Bu uygulama ile çocuklarımızın farkındalığının arttırılması, bilinçli seçimlere yönlenerek bunu davranış haline getirmeleri amaçlanmaktadır.

3. Okul Gıdası Logosunun özellikleri nelerdir?

Ambalaj üzerinde yer alacak logonun çapı;

• En geniş yüzeyi 80 cm² den büyük olan ambalajlarda veya kaplarda 2,5 cm,

• En geniş yüzeyi 25 cm² ile 80 cm² arasında olan ambalajlarda veya kaplarda 2 cm,

• En geniş yüzeyi 25 cm²’den küçük olan ambalajlarda veya kaplarda 1,5 cm, olarak uygulanır.

Okul Gıdası Logosunda yer alan yazı karakterleri ve şekiller etikette kullanılan zemin ile kontrast oluşturacak şekilde kullanılır.

4. Logo uygulaması ne zaman başlayacak?

Logo uygulaması, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının birinci yarısında; 16/9/2019 tarihinde başlayacaktır.

5. Etiketinde okul gıdası logosu bulunacak gıdalar nasıl belirlenmiştir?

Etiketinde okul gıdası logosu bulunacak gıdalar;  Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterler esas alınarak belirlenmiştir.

6. Etiketinde okul gıdası logosu bulunan hazır ambalajlı gıdalar nerede satılacaktır?

Etiketinde okul gıdası bulunan gıdalar Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacaktır. Bunun dışında herhangi bir satış noktasına arz edilemez.

7. Okul gıdası logosu kullanımı için bir başvuru yapmak gerekli midir?

Okul Gıdası Logosu, Tarım ve Orman Bakanlığından İşletme Kayıt/Onay Belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılır.

8. Okul gıdası logosu hangi gıdaları kapsar?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaları kapsar.

9. Okul gıdası logosu hangi gıdalara uygulanmaz?

• Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında yer alan eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler için Okul Gıdası Logosu kullanılmaz.

• Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhanelerde sunulan hazır ambalajlı olmayan gıdaları kapsamaz.

10. Basılı etiketlerinde önceden okul gıdası logosu olmayan, ancak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olmak şartı ile bu gıdaların etiketine okul gıdası logosu eklenebilir mi?

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin ‘Gıda hakkında zorunlu bilgilendirmenin kullanılabilirliği ve yerleşimi’ başlıklı 15 inci Maddesinin ikinci fıkrasında; “gıda hakkında zorunlu bilgilendirme, hazır ambalajlı gıdalarda doğrudan ambalajın üzerinde veya bu ambalaja ayrılmayacak şekilde yapıştırılmış veya iliştirilmiş bir etiket üzerinde bulunur” denildiğinden; etiketinde okul gıdası logosu bulunma kriterlerine uygun olan gıdaların etiketine okul gıdası logosu; ambalajdan ayrılmayacak/çıkmayacak şekilde uygun yöntemler ile eklenebilir.

Okunma : 2707
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Oymalı (Gicen-Gecen) Köyü
09 Ağustos 2020 Okunma: 16498 Kültür Sanat
Son dakika! Ereğli’de iki otomobil çarpıştı: Yaralılar var
08 Ağustos 2020 Okunma: 10708 Asayiş
Son dakika: Çocuk İvriz suyuna düştü! Durumu ağır
08 Ağustos 2020 Okunma: 10488 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın