Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

12 Temmuz 2020 Pazar
Sağlık Müdürü Yavuz: 'Sinsi koronaya dikkat'
Ereğli İlçe Sağlık Müdürü İsmail Yavuz covıd -19 sebebiyle yaptığı açıklamasında önemli bir sürece girdiğimizi ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılması gerektiğini söyledi.
Kategori : Sağlık
06 Haziran 2020 21:50
 
Sağlık Müdürü Yavuz: 'Sinsi koronaya dikkat'

Ereğli İlçe Sağlık Müdürü İsmail Yavuz covıd -19 sebebiyle yaptığı açıklamasında önemli bir sürece girdiğimizi ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılması gerektiğini söyledi. 

Duygusal değil sosyal mesafe! Sinsi coronaya dikkat!

1 haziran itibariyle normalleşme sürecine geçilirken Türkiye'de artan veya ortaya çıkan vakalarda sebeplere bakıldığında süreci söylemler değil vatandaşların tutumu, alınan tedbirler, sosyal mesafe ve maske kullanımına yönelik sabır belirleyecek.

Covid 19 semptomatik süreci yanında sinsi sürecinide(pozitif ama semptom vermeyen, taşıyıcı) tespit edip tedavi etmek adına;
Vakalarımızda  sağlık tesisi başvurusu dışında 1. basamak(toplum sağlığı birimi) tarafından, riskli tarama sonucu tespit edilen vakalarımızda sosyal mesafe ihlali, maske takmama ya da uygunsuz kullanım hatta en büyük paylardan birisi toplanma alanlarına iştirak etme (taziye uğurlama vs) ki bu tarz yerlerde pozitif ama semptom vermeyen kişiler büyük risk oluşturmakta nihayetinde sosyal mesafe ihlali yaşanmakta olup kuluçka süreci sonucunda semptomatik olarak vakaların artışına sebep olabilmektedir.

Eğer biz toplum olarak covid 19 ile mücadele kapsamında belirlenmiş kurallara uymazsak ihlallere devam edersek yeni vakaları duymaya devam ederiz.

Özellikle vaka temaslısı olarak takibini yaptığımız vatandaşlarımızın kendilerini hergün kontrol eden sağlık ekibinin tavsiyelerine uymaları, sabretmeleri karantinaya uymaları sürecin hızlı atlatılmasında büyük önem arz etmektedir.

Sonuç itibariyle Ereğlimizde süreci en iyi haliyle atlatmak adına sağlık çalışanları yanında STK, bürokrasi, toplum esnaf çiftçi vs alınan belirlenen önlemler doğrultusunda herkese iş düşmekte olup en kısa sürede atlatacağımıza inanıyorum...


#birliktebaşaracağızcoronayıyeneceğiz
Dr.İsmail YAVUZ
EREĞLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ

 

Okunma : 5012
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğlili Bir Onbaşı'nın Hikayesi
10 Temmuz 2020 Okunma: 15967 Kültür Sanat
Kaderine Terk edilen mahalle: Taşbudak
10 Temmuz 2020 Okunma: 14767 Kültür Sanat
Her dilden Ereğli Tarihi
10 Temmuz 2020 Okunma: 14474 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın