Gerçek Fukaralık Duyarsızlıktır | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Gerçek Fukaralık Duyarsızlıktır | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

24 Mart 2019 Pazar
Gerçek Fukaralık Duyarsızlıktır

Günümüz dünyasında kulağımız ülkelerden gelen zulüm çığlıklarını duyuyor, gözümüz televizyonlarda yaşanan dramlara şahitlik ediyor. Meydana gelen felaketlerde dünya nüfusu içerisinde engellilik oranları her gün artış gösteriyor.

Ülkemiz ve bir avuç Müslüman hariç, dünya halkları duyarsız.

Biz engelli vatandaşlarımız da bu duyarsızlıktan nasibimizi alıyoruz.

Türk tarihini incelediğimizde İslam ve Osmanlı devletinde yaşlılar, engellileri, korumak için vakıflar kurulur, kul hakkından o kadar korkan insanlarımız olurmuş ki karınca basmaz diye tarif edilen, bastığı yere çok dikkat eden yüce gönüllü insanlarımız varmış.

Bir Müslüman kardeşimin ayağı takılıp incinmesin diye yolda görülen taşlar kenarlara çekilir, yollardan engeller kaldırılırmış. Günümüzde aynı şekilde bir hassasiyet kaldı mı diye kendimize bir soralım.

Bırakın yollarda ki taşları çekmeyi kaldırımlara araba park ediyoruz, esnaf kardeşlerimiz satacakları ürünleri kaldırımlara diziyor, yol üstü sohbetlerimiz bizler için vaz geçilmez bir tat oluyor. Ama engellilerimiz bu zor durumlarda ne yapıyor diye hiç kendimize soruyor, onlarla empati kurabiliyor muyuz.

Ankara yeni mahalle de yaşanan bir olayı hiç unutmuyorum; yürüme engelli bir kardeşimiz kaldırımda park etmiş arabaları görünce akülü arabasıyla caddenin kenarından gitmeye çalışmış ve kazada hayatını kaybetmişti. Çok etkilendiğimiz bir olaydı.

O zaman demeliyiz ki; bir engelliyle karşılaştığında asla neme lazım deme kesinlikle bana lazım de, ne oldum deme ne olacağım de, engellilerin hakkını ihlal etmekten, onu ihmal etmekten uzak dur.

Kendine güvenme ne olur ne olmaz
Duyarlı ol bana deme bir şey olmaz,
Engelli ye yardım eden pişman olmaz,
Duyar sız olma arkadaşım hesap var.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 2548