Görme Engellileri Yönlendirmede Bazı İp Uçları | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Görme Engellileri Yönlendirmede Bazı İp Uçları | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Mart 2019 Perşembe
Görme Engellileri Yönlendirmede Bazı İp Uçları

Bazı köşe yazılarımızda, engelli vatandaşlarımıza nasıl davranmalıyız konuları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışıyoruz.

Toplum içerisinde zaman zaman engelli vatandaşlarımızla karşılaşmışsınızdır. Sizden çeşitli konularda yardım istedikleri olmuştur kuşkusuz. Peki, bu insanlara en uygun biçimde nasıl yardımcı olabileceğinizi biliyor musunuz? İşte size birkaç ipucu.

 Örneğin görme engelli birine nasıl adres tarif edebilirsiniz?

 Bir adres tarif ederken, el kol hareketleri yaparak, “ilerideki mavi binanın solundan dönün”, gibi ifadeler kullanmak yanlıştır.

Hele bir de “zaten kapıda da yazar” derseniz hiçbir şey anlatamazsınız. Ama o kişiye “bu kaldırımı üç sokak takip ederek karşıya geçin, önünüze gelen ilk sokağa girin” derseniz görme engellinin anlayacağı şekilde bir adres tarifini yapmış olursunuz.”

Bir resmi kurumda çalışmaktasınız. Karşınıza gelen görme engelli bir arkadaşı “şu sandalyeye otur, bu sandalyeye otur” diyerek yönlendiremezsiniz ama “sağınıza üç adım atarsanız sandalyeyi bulursunuz” diye tarif ederseniz yardımcı olmuş olursunuz.

 Karşılaştığınız bir görme engelliyle tokalaşmak istediğinizde ise onun eline dokunmalısınız. Yoksa eliniz havada kalabilir.

 Bir yerde görme engelli bir insan var ise onunla konuştuğunuzu anlaması için, kendisiyle yakın temasa geçmeniz gerekir, burada yapılacak şey o kişinin omzuna dokunmak olabilir.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 2875