Kimseyi Hor Görmeye Ol | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kimseyi Hor Görmeye Ol | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Şubat 2019 Salı
Kimseyi Hor Görmeye Ol

Geçenlerde kulağıma bir beyit çalındı, şairini bilmiyorum ama şiirin sözleri, Türkistanlı bir şairin kaleminden çıktığını bana düşündürdü.

 

 

 

Mevlam der ki kulum bana doğruca gel,

Eğri gelen ermez bana,

Doğruluk et öylece gel.

Kimseyi hor görmeye ol,

 

Menem Halık ol bana kul,

Belki ola senden makbul,

Hatrını al öylece gel.

 

Rabbimiz diyor ki, “Kullarım eşittir, ancak üstünlük takvadadır.”

Bu hususta Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki, “Saçı sakalı birbirine karışmış, eski püskü elbiseler içinde, kimsenin itibar etmediği niceleri vardır ki, Allah’a yemin etse Allah onun yeminini boşa çıkarmaz.” (Tirmizi, Menakıb, 54/38 54)

Önemli olan son nefeste imanlı olarak ahirete göç etmektir.

Ali Bekka Hazretleri diye bir evliya zatın menkıbesi anlatılır. Hazret “beka” lakabını çok ağladığı için almış, son nefesinde imanlı gidemeyeceği endişesi, onu sararıp soldurmuş.

Çok ağlamasının sebebini kendisi sevenlerine şöyle anlatıyordu: “Evliya ve Salih bir arkadaşım vardı. İkimiz birlikte Bağdat’tan bir yolculuğa çıktık. Gideceğimiz yer Bağdat ile bir senelik mesafe idi. Ancak arkadaşımızın kerametiyle bir senelik yolu bir saatte aldık.

Arkadaşım bana, ‘Ben falan vakitte, falan memlekette öleceğim o zaman yanımda bulun’ diyerek vasiyet etmişti. Söylediği vakit gelince yanına gittim. Son anlarını yaşıyor ve can çekişiyordu. Yönünü doğu tarafına dönmüştü.

Tutup kıbleye çevirdim, tekrar doğuya döndü. Bu hareketi birkaç kez yaptım bu arada bana dedi ki, ‘Hiç uğraşma, ben bu tarafa dönmüş olarak öleceğim.’ Arkadaşım İmanı gideren sözler söylemeye başladı. İslam dininden çıktı. Ölüsünü kaldırarak oradaki o dinin mensuplarının defnedildiği yere götürdük. Bir de gördük ki, o yerde bir kalabalık toplanmış, çok üzgündüler.

Önlerinde yatan bir cenazenin yanlarında duruyorlardı. ‘Nedir bu hâl diye sorunca, onlar da dediler ki, ‘Bizim meşhur bir din adamımız vardı, yüz sene yaşadı bugün öldü. Ancak ölmeden önce bizim dinimizden çıktı, Müslüman olduğunu söyledi ve Müslüman olarak öldü.’ Biz onlara dedik ki, ‘Siz bizim cenazeyi alın, sizin mevtanızı bize verin.’ diye teklifte bulunduk, onlar da kabul etti.

Müslüman olanın cenazesini yıkadık, Müslüman mezarlığına defnettik. Ben o olaydan sonra çok ağlıyorum ve arkadaşımın durumuna hep üzülüyorum.”

Rabbim bizleri kibirden muhafaza eylesin ve son nefeste imanla ölmeyi bizlere nasip etsin inşallah.

Selman DEVECİOĞLU

Düzenleme : 07 Temmuz 2018 23:21 Okunma : 2267