Kökler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kökler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Ocak 2019 Pazartesi
Kökler

Kitap dinlemeyi çok severim, gözü görenler “kitap okuyoruz” cümlesini kullanırlar ama görme engelliler kendilerine ait kabartma bir kitap basılmazsa, okumak yerine, ekran seslendirici programların olduğu bilgisayarlarda veya insan sesiyle kaydedilmiş formatlarda belgeleri dinleyerek okumanın hazzına ulaşır.

İlkokulda hocalarımız boş geçen derslerde ve etüt saatlerinde bizlere kitap okurdu. Kemaleddin TUĞCU’nun hikâyelerinde duygu yoğunluğu yaşar, Ömer SEYFETTİN’le geçmişi düşlerdik.

11 yaşımda beşinci sınıftayken öğretmenim sizinle yeni bir romana başlayacağım dedi, ismi Kökler, yazarı Alex HALEY’di. Bir romanın beni bu kadar etkileyeceğini tahmin edemezdim, Kunta Kinte’de kendimi bulmuş, onun çektiği acılardan etkilenip ona bu zulmü yaşatanlara içten içe kızmıştım.

Afrika’da okula giderken köle tüccarları tarafından kaçırılması, bana gurbeti hatırlatmıştı, saatlerce ağlamıştım.

Şu anda bana Kökler kitabından soru sorulsa sayfa sayfa anlatabilirim, ancak tekrar tekrar okusam da asla yeter diyerek sayfalarını kapatamam.

Romanın televizyonda dizisi de çekilmiş fakat ben bulup izleyememiştim. Geçen güne kadar sesli okunmuş kitaba da ulaşamıyordum. Aldığım bir haberde sesli kütüphanelerin birinde görme engellilerin faydasına sunulduğunu öğrendim. Tonlarca altın bulsam bu kadar sevinmezdim. Çocukluğumun kitabıyla karşılaşmıştım artık.

Şu anda görme engelliler de teknoloji sayesinde birçok kitaba rahat ulaşabiliyor. Geçmişte, bekle ki hocalarımız bize kitap okusun, Trt radyolarında “Bir roman bir hikâye saati” çıksın da on dakika kitap dinleyeyim diye radyo başından ayrılmazdık.

Ulaştığımız günlere şükürler olsun. Ne kadar geçmişe özlem duysak da içinde bulunduğun zamanın tadını çıkarmak mutlulukları ikiye katlıyor.

Selman DEVECİOĞLU

Düzenleme : 05 Mayıs 2018 13:24 Okunma : 1561