Uzun Çarşının Uluları ve Mitat Enç | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Uzun Çarşının Uluları ve Mitat Enç | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Mart 2019 Salı
Uzun Çarşının Uluları ve Mitat Enç

Tarihte insanlar için katkıda bulunan, bir eser verenler sıkça hatırlanır. Engelli vatandaşlarımız arasında, Homeros’tan, Âşık Veysel’e kadar birçok isim bizler arasında hoşça anılır. Gönül dünyamıza katkıda bulunan engellilerin en önemlilerinden bazılarını hatırlayacak olursak, aklımıza ilk gelen, Cemil MERİÇ olur.

Görme engelli olduktan sonra dünyaya bir başka pencereden bakmayı bilmiş, en güzel eserlerini karanlıkta, aydınlık dünyamıza kazandırmış bir fikir adamıdır. Âşık Veysel, yaşadığı dünyaya küsmeyip sazıyla söylemek istediklerini mesaj olarak bizlere iletmeyi başarmış, bir gönül insanıdır.

Bazı yazarların “körlerin babası” diye andıkları, engelli olduktan sonra özel eğitimin ilk kurucusu, Türkiye’de körler eğitiminin öncülerinden Mitat ENÇ'i anmamak vefasızlık olurdu. Hukuk fakültesi birinci sınıftayken gözünü kaybeden ENÇ, ailesinin desteği ve kendi azmiyle o dönemin şartlarında yılmayarak, neler yapabileceğini fark etmiştir.

Görme engelli eğitimini ülkemizde yaygınlaştırmak isterken, çaldığı her kapıdan “Bırak, biz sağlamları bile eğitemiyoruz, kaldı ki sakatları eğitelim.” cevabını alınca, söylenilenleri kafasına takmadan çalışmalarını sürdürür.

1951 yılında Türkiye’de ilk körler okulunu kuran ENÇ, bu okulda beş yıl süre ile kurucu müdür olarak görevine devam eder. 1952 yılında özürlü çocukların eğitimi için, öğretmen yetiştirmek üzere Gazi Eğitim Enstitüsü’nde özel eğitim şubesini kurmakla görevlendirilir. 12 Kasım 1991 tarihinde aramızdan ayrılan Mitat ENÇ, engellilerin neler yapabileceğini sağlığında ispatlayan insanlardan biri olmuştur.

Yayımladığı kitap ve makalelerle eğitim dünyasına ışık tutan yazar; Bitmeyen Gece, Uzun Çarşının Uluları kitaplarıyla her dönemde adından söz ettirmeyi başarmıştır. Gözünü kaybettikten sonra yazdığı Uzun Çarşının Uluları kitabı, Kurtuluş Savaşı yıllarında Gaziantep sokaklarının karış karış gözümüzde canlanmasını sağlar. Antepli olmayanlara bile o ilin güzelliklerini yaşatmayı başarmıştır.

Yazarın öykülerinde; Deli Bekir, Köse Hafız, Kuyucu Kör Hafız, Bodur, Kız Ali, Ahraz lakaplı insanları bizlere ulu bir şahsiyet diye sunmayı ustalıkla beceriyor. Aslında “Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var” sözünü belleklerimize kazıyor.

Biz de kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Selman DEVECİOĞLU

Düzenleme : 08 Nisan 2018 14:27 Okunma : 3058