Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

17 Şubat 2020 Pazartesi
Genetik (DNA) Soy Testi
Bir kişinin atalarının kim olduğunu, nereden geldiğini öğrenmek için DNA soy testi ile öğrenmenin mümkün olduğu bilinmektedir.
Kategori : Sağlık
14 Şubat 2020 16:39
 
Genetik (DNA) Soy Testi

Bir kişinin atalarının kim olduğunu, nereden geldiğini öğrenmek için DNA soy testi ile öğrenmenin mümkün olduğu bilinmektedir.Bir bireyin, anne soyunu veya baba soyunu öğrenmesi için soy temelli iki genetik test yapılmaktadır.

-Sadece annenin soyundan miras alınan mitokondriyal DNA (mtDNA), hem erkeklere hem de kadınlara bir kişinin annelik soyu hakkında bilgi vermektedir.

-Y-kromozom, DNA baba çizgisinden miras alınır ve her nesilde sadece erkeklere aktarılır ve sadece erkeklere baba soyları hakkında bilgi vermektedir.

Diğer genetik soy testi, bir kişinin genel DNA’sını tarayarak ve daha sonra atalarının hangi kıtalardan geldiğini belirlemek için bilgileri kullanarak bir kişinin atalarının tahminlerini yapan bir testtir.Anne veya baba soyunu izleme Mitokondriyal DNA (mtDNA) sadece anne hattı yoluyla miras alınır. Herkesin mtDNA'sı vardır ve her kişinin mtDNA'sı annesinin mtDNA'sı, anne büyükannesinin mtDNA'sı ve benzerleriyle aynıdır.

Hem erkekler hem de kadınlar mtDNA'ya sahiptir, ancak bu genetik testler sadece anne hattı hakkında bilgi verecektir. Y-kromozomu ise sadece erkeklerde bulunur.Y- kromozomu yalnızca babadan oğula geçer. Bir erkeğin Y kromozomu, babasının Y kromozomu, baba tarafından büyükbabasının Y kromozomu  ile aynı olurdu. Kadınlarda Y kromozomu yoktur, bu nedenle bu genetik testler sadece baba soyları hakkında bilgi verecektir. Bir kadın onu merak ederse babasının soyundan, babasının ailenin tarafı hakkında genetik bir sonuç elde etmek için babasından veya erkek kardeşinden genetik kalıplara bakmak durumunda olacaktır.

Yanak mukozasından ucu pamuklu çubukla alınan  sürüntü ile test merkezlerinde değerlendirilir.

Soy Ağacı testi ile DNA yapınızdaki 176 bölge taranarak biocoğrafik harita belirleniyor ve 4 kurucu halktan hangisine daha yakın olduğunuzu ortaya çıkartmaktadır.

DNA kimliğiniz oran olarak aşağıdaki grupları ne kadar içeriyor örneğin,

Avrupalı: Bu grup, Avrupalı, Ortadoğulu ve Güney Asyalıları içerir.

Doğu Asyalı: Bu grup, Japon, Çinli, Koreli ve Pasifik adaları toplumlarını içerir.

Afrikalı: Bu grup, Afrika'nın Sahra altı bölgesinde ki toplumları içerir.

Kızılderili: Bu grup, Kuzey, Güney ve Orta Amerika'da ki toplumları içerir.

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr adresinden yaptığı açıklamada, soy testlerinin doğru sonuç vermesi için birden fazla aile bireyine ait bilginin envanterde olmasının gerektiğini aksi halde soy bağına ait ciddi bilgilere ulaşılamayacağını belirtti.

Okunma : 172
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de sıcak dakikalar! Yaralılar var
16 Şubat 2020 Okunma: 9618 Asayiş
Hayatını kaybeden şoförün Elazığ paylaşımı herkesi duygulandırdı
16 Şubat 2020 Okunma: 8536 Gündem
Ereğlili Gözüm İbo: Modifiye yaşam tarzıdır!
15 Şubat 2020 Okunma: 6906 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın