Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

28 Eylül 2020 Pazartesi
Genetik (DNA) Soy Testi
Bir kişinin atalarının kim olduğunu, nereden geldiğini öğrenmek için DNA soy testi ile öğrenmenin mümkün olduğu bilinmektedir.
Kategori : Sağlık
14 Şubat 2020 16:39
 
Genetik (DNA) Soy Testi

Bir kişinin atalarının kim olduğunu, nereden geldiğini öğrenmek için DNA soy testi ile öğrenmenin mümkün olduğu bilinmektedir.Bir bireyin, anne soyunu veya baba soyunu öğrenmesi için soy temelli iki genetik test yapılmaktadır.

-Sadece annenin soyundan miras alınan mitokondriyal DNA (mtDNA), hem erkeklere hem de kadınlara bir kişinin annelik soyu hakkında bilgi vermektedir.

-Y-kromozom, DNA baba çizgisinden miras alınır ve her nesilde sadece erkeklere aktarılır ve sadece erkeklere baba soyları hakkında bilgi vermektedir.

Diğer genetik soy testi, bir kişinin genel DNA’sını tarayarak ve daha sonra atalarının hangi kıtalardan geldiğini belirlemek için bilgileri kullanarak bir kişinin atalarının tahminlerini yapan bir testtir.Anne veya baba soyunu izleme Mitokondriyal DNA (mtDNA) sadece anne hattı yoluyla miras alınır. Herkesin mtDNA'sı vardır ve her kişinin mtDNA'sı annesinin mtDNA'sı, anne büyükannesinin mtDNA'sı ve benzerleriyle aynıdır.

Hem erkekler hem de kadınlar mtDNA'ya sahiptir, ancak bu genetik testler sadece anne hattı hakkında bilgi verecektir. Y-kromozomu ise sadece erkeklerde bulunur.Y- kromozomu yalnızca babadan oğula geçer. Bir erkeğin Y kromozomu, babasının Y kromozomu, baba tarafından büyükbabasının Y kromozomu  ile aynı olurdu. Kadınlarda Y kromozomu yoktur, bu nedenle bu genetik testler sadece baba soyları hakkında bilgi verecektir. Bir kadın onu merak ederse babasının soyundan, babasının ailenin tarafı hakkında genetik bir sonuç elde etmek için babasından veya erkek kardeşinden genetik kalıplara bakmak durumunda olacaktır.

Yanak mukozasından ucu pamuklu çubukla alınan  sürüntü ile test merkezlerinde değerlendirilir.

Soy Ağacı testi ile DNA yapınızdaki 176 bölge taranarak biocoğrafik harita belirleniyor ve 4 kurucu halktan hangisine daha yakın olduğunuzu ortaya çıkartmaktadır.

DNA kimliğiniz oran olarak aşağıdaki grupları ne kadar içeriyor örneğin,

Avrupalı: Bu grup, Avrupalı, Ortadoğulu ve Güney Asyalıları içerir.

Doğu Asyalı: Bu grup, Japon, Çinli, Koreli ve Pasifik adaları toplumlarını içerir.

Afrikalı: Bu grup, Afrika'nın Sahra altı bölgesinde ki toplumları içerir.

Kızılderili: Bu grup, Kuzey, Güney ve Orta Amerika'da ki toplumları içerir.

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr adresinden yaptığı açıklamada, soy testlerinin doğru sonuç vermesi için birden fazla aile bireyine ait bilginin envanterde olmasının gerektiğini aksi halde soy bağına ait ciddi bilgilere ulaşılamayacağını belirtti.

Okunma : 1170
zafer eğitim
mobilya takımları
Gündem haberleri
Konya Ereğli’nin Okulları
26 Eylül 2020 Okunma: 16771 Eğitim
Emirgazi ve Tarihi
26 Eylül 2020 Okunma: 16589 Kültür Sanat
Son Dakika: Ereğli’de bir bayan ölü olarak bulundu
24 Eylül 2020 Okunma: 13748 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın