Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

07 Aralık 2019 Cumartesi
Herkes bunu merak ediyor: sigaraya yeniden zam gelecek mi?
Sigaradan alınan maktu vergi tutarında artışa gidildi; peki, sigara fiyatları artacak mı artmayacak mı? Şimdi herkes bunu merak ediyor.
Kategori : Ekonomi
15 Ağustos 2019 21:00
 
Herkes bunu merak ediyor: sigaraya yeniden zam gelecek mi?

Sigaradan alınan maktu vergi tutarında artışa gidildi; peki, sigara fiyatları artacak mı artmayacak mı? Şimdi herkes bunu merak ediyor.

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 0,2895 TL'den, 0,3899 TL'ye çıktı. Paket başına asgari maktu vergi tutarı 7,8 TL oldu.

PEKİ, SİGARAYA YENİ BİR ZAM GELECEK Mİ?

Geçtiğimiz haftalarda sigaralara yılın ikinci zammı gelmiş ve kamuoyunda çok fazla konuşulmuştu. Sigaralarda vergi artışı paket fiyatlarına yansıyacak mı?

Bir paket sigara içindeki her bir dal sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 4 Temmuz'da 0,2679 TL'den 0,2895 TL'ye yükselmişti. Ağustos tarihinde ise 0,3899 TL'ye çıkartıldı.

Böylece bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 7,8 TL oldu.

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 14 Ağustos'ta alınan Cumhurbaşkanı kararı ile 0.2895 TL'den 0.3899 TL'ye çıktı. Paket başına asgari maktu vergi tutarı 7,8 TL oldu.

ZAM GELECEK Mİ?

Sigaraya yeni bir zammın gelip gelmemesi tamamen sigara firmalarına bağlı.

Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0.4539 TL olarak korundu. Asgari maktu vergi tutarındaki artışın fiyatlara nasıl yansıyacağı ise firmalara bağlı. Firmalar isterlerse aynı fiyattan satmaya devam edebilecekler, isterlerse zam yapabilecekler. Bu konuda hiçbir firmadan açıklama yapılmadı.

ASGARİ MAKTU VERGİ TUTARI NEDİR

Sigara üzerinde vergi hesaplanırken matrah olarak, sigaranın perakende satış fiyatı esas alınır. Buradan geriye doğru gidilir. KDV hesabı çok meşakkatli değildir. İç iskonto oranı ile perakende satış bedelinin yüzde 15,25’i, KDV’den kaynaklı vergi yükünü ifade eder.

ÖTV’nin hesabı ise biraz daha karmaşıktır. Üç unsur vardır. Bunlar; vergi oranı, asgari maktu vergi tutarı ve maktu vergi tutarıdır.

Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergiden büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

Okunma : 1624
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de Silahla kendini vurdu
05 Aralık 2019 Okunma: 20005 Asayiş
Ereğli’de 35 yaşındaki şahıs aranıyor
04 Aralık 2019 Okunma: 8875 Asayiş
Ereğli’de ürküten gelişme
06 Aralık 2019 Okunma: 6488 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın