Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

15 Eylül 2019 Pazar
Biz ziraattan anlamayız, bilenler cevap versin
Evet, başlıkta da söylediğimiz gibi biz ziraattan anlamayız, bunu bir bilen cevap versin Ereğli’de seracılık yapılamaz mı ya da neden yapılmaz.
Kategori : Tarım
10 Mayıs 2019 03:50
 
Biz ziraattan anlamayız, bilenler cevap versin

Evet, başlıkta da söylediğimiz gibi biz ziraattan anlamayız, bunu bir bilen cevap versin Ereğli’de seracılık yapılamaz mı ya da neden yapılmaz.

Nereden çıktı? Bu soru diyeceksiniz! Türkiye’nin dört bir tarafından Ziraat Bankası tarafından şubat ayında üreticilere ve yatırımcılara sunulan "seracılık kredi paketi" kısa sürede büyük ilgi gördü ancak Ereğli’de seracılık görülmedi.

Ziraat Bankadan yapılan açıklamaya göre, seralardaki tarımsal üretimin geliştirilerek arttırılması, belirli bölgelerde yoğunlaşan seracılık faaliyetlerinin, özellikle jeotermal enerji kaynaklarının bulunduğu bölgelerde de yaygınlaştırılması, örtü altı tarımında kapasite kullanımının, üretimde verimliliğin ve sürdürülebilirliğin arttırılması hedefiyle Ziraat Bankası tarafından şubat ayında üreticilere ve yatırımcılara sunulan "seracılık kredi paketi" kısa sürede yoğun ilgi çekti.

1 milyar liraya yaklaştı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, geçen şubat ayında sunulan seracılık kredi paketinden yararlanmak amacıyla yapılan kredi başvurularının kısa sürede 1 milyar TL’ye yaklaştığını bildirdi.

Seracılık konusundaki yatırım kredilerinin ağırlıklı olarak yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde yoğunluk kazandığını aktaran Pişmaf, "Henüz asıl yatırım döneminin başında olmamıza rağmen seracılık kredi paketi kapsamında 3 ay gibi kısa bir sürede 400 milyon TL'ye yakın kredi kullandırdık. Bu rakam önceki 3 yılın aynı dönemdeki ortalamalarına göre yaklaşık yüzde 110 oranında artışı ifade ediyor. Analizleri devam eden kredi talepleri ile birlikte yılsonuna kadar 1 milyar TL'yi aşmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Seracılık kredi paketinin amaçlarından bir tanesinin de seracılığı ülke sathına yaymak olduğunu hatırlatan Pişmaf, şunları kaydetti:

"Bilindiği üzere ülkemizde örtü altı tarımı denildiğinde ilk akla gelen yerler Antalya, Adana, Mersin ve Muğla gibi illerimiz olmaktadır. Biz kredi paketini sunarken, hedeflerimizden bir tanesinin de seracılığı teknik ve ekonomik olarak yapılabileceği tüm bölgelerimize yaygınlaştırmak olarak belirtmiştik. Bugün Antalya, Mersin, Adana gibi klasik olarak seracılığın yoğun olduğu yerlerde kredi kullandırdığımız gibi, Afyonkarahisar, Burdur, Aydın, Konya, Yalova, Kayseri, Yozgat, Balıkesir, Eskişehir gibi illerimizin ağırlıklı olduğu 65 ilimizden kredi talebi almış bulunuyoruz."

Pişmaf, seracılık kredi paketi kapsamında bugüne kadar kredi talep edilen yatırımların hayata geçirilmesi ile birlikte örtü altı üretimine başta domateste yaklaşık yüzde 2 ve muzda yaklaşık yüzde 4 olmak üzere, diğer ürünlerin üretim miktarlarına da önemli katkı sağlanacağını belirtti.

Pişmaf, "Bugün bazı illerimizde küçük ölçeklerde de olsa başlayan seracılık faaliyetleri seracılığın yaygınlaşması için önemli adımlardır. İklim değişikliklerinin tarımsal üretime olan etkilerinin azaltılması, tarımsal ürünlerde arz talep ve fiyat dengesinin sağlanması, ürünlerin üreticiden tüketiciye daha kolay ve düşük maliyetle ulaştırılması açısından seracılığın teknik ve ekonomik olarak yapılabileceği tüm bölgelere yaygınlaştırılmasını stratejik bir alan olarak görüyoruz. Ziraat Bankası, diğer alanlarda olduğu gibi seracılık konusunda da ülke tarımını desteklemeye devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Ereğli’de olmaz mı?

Konya’da ve birçok ilçesinde ve Karaman’da da yoğun olarak kullanılan seracılık kredisi ile pek çok seranın kurulduğu ve seralar sayesinde üreticinin daha çok kazandığı biliniyor.

Hatta Karaman’ın köyleri neredeyse tamamen sera ile doldu taştı? Dediğimiz gibi biz ziraattan anlamayız ama seracılık faaliyeti Ereğli’de yapılamaz mı? Neden yapılmaz? Buna öncü olacak kimse yok mu? Sanırım Ereğli’nin geleceği adına bu sorular doğru cevabını bulmalı.

 

Okunma : 3579
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
15 Eylül 2019 Okunma: 17384 Sağlık
"Kendimi öldüreceğim" paylaşımına 47 beğeni geldi
11 Eylül 2019 Okunma: 10384 Asayiş
Ereğli’de kaza: Kamyonet ikiye bölündü
11 Eylül 2019 Okunma: 8433 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın