Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Şubat 2019 Salı
Asfalt 150 yıldır yol yapımında kullanılıyor
Kökeni Akadca’daki "asfaltik" teriminden gelen asfalt, doğal olarak elde edilebilen ve jeolojik tabakalar arasında, yumuşak, işlenebilir halde bulunan bir madde olan asfalt dünyada 1800’lü yıllardan bu yana kullanılırken Türkiye’de de ilk defa Osmanlı döneminde kullanılmıştır.
Kategori : Kültür Sanat
13 Temmuz 2018 19:06
 
Asfalt 150 yıldır yol yapımında kullanılıyor

Kökeni Akadca’daki "asfaltik" teriminden gelen asfalt, doğal olarak elde edilebilen ve jeolojik tabakalar arasında, yumuşak, işlenebilir halde bulunan bir madde olan asfalt dünyada 1800’lü yıllardan bu yana kullanılırken Türkiye’de de ilk defa Osmanlı döneminde kullanılmıştır.

Doğal asfalt malzemesi, Trinidat Adası'ndaki Trinidat Gölü birikintisinde, Venezüella’da Bermuda Gölü’nde ve baştanbaşa tüm Kanada'da "katran kumu" olarak bulunuyor.

Asfalt, modern yolların yapımında ucuz ve tükenmez bir kaynak olarak kullanılıyor. Günümüzde, poroz, ultra ince, renkli, stonemastik gibi değişik tipte asfalt kaplamalar kullanılabiliyor.

İLK KEZ 1870 YILINDA

1800’lü yıllarda tretuar yapımı için kullanılan asfalt, ilk kez 1870 yılında, Belçikalı kimyager E.J. de Smadt tarafından New Jersey’de yol kaplaması olarak tercih edildi.

Türkiye'de ise asfalt uygulamaları ilk kez Osmanlı döneminde başladı. Penetrasyon-makadam kaplamaların yapımında Fransız'lardan destek alındı.

5 BİN YILDIR BİLİNİYOR

Asfalt, 5000 yıldan daha uzun süredir bilinen ve bu zaman içinde kendini kanıtlamış bir inşaat malzemesidir.

İlk zamanlarda doğal depozitlerden elde edilen asfalt, geçirimsizliği sağlayan bir kaplama malzemesi ve harç olarak da kullanılırdı. Günümüzde asfalt halen geçirimsizliği sağlayan bir kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Asfaltlı yol inşaatının geçmişi en fazla 100 yıl öncesine dayanmaktadır, o zamanlarda asfalt, bağlayıcı kullanılmadan yapılan yüzey tabakası üzerinde seyreden araçların kaldırdığı tozu önlemek amacıyla kullanılmıştır. İlk asfalt karışım plenti 1920 ve 1930 yılları arasında işletmeye alınmıştır.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA

Türkiye'de ilk asfalt uygulamaları Osmanlı döneminde başlamış ve penetrasyon-makadam kaplamaların yapımında Fransız'lardan destek alınmıştır.

1950 yılında yaklaşık 9.500 km olan karayolu ağı, 01.01.2007 itibariyle 64.196 km'ye ulaşmıştır. Aradan geçen zaman içinde Türkiye'de otomotiv endüstrisinin gelişmesiyle, karayoluyla yapılan yük ve yolcu taşımacılığı oranı her geçen gün artmış, ihtiyaçlara paralel olarak imkânlar ölçüsünde hedef ve politikalar da değişmiştir.

70'li yılların sonunda çok şeritli ve bölünmüş yolların yapımına geçilmiştir. Bu yıllarda, KGM'nin de teşvikiyle, birçok müteahhit bitümlü sıcak karışım üretim ve uygulamasına yönelik makine parkları oluşturarak, aktivite alanlarına asfaltı da dâhil etmişlerdir. 1980'li yıllarda mevcut karayolu ağının standartlarının yükseltilmesi için rehabilitasyon projeleri uygulanmaya konmuş, Türkiye'de otoyol ağının geliştirilmesi çalışmalarına başlanmıştır. Yeni projeler ve otoyol hamlesi, Türk asfalt endüstrisinde önemli gelişime ve büyümeye neden olmuş, yeni teknolojilerin transferi, bilgili insan gücü, artan üretim ve makine parkıyla bugüne gelinmiştir.

2003 yılı istatistiklerine göre, ulaştırma modları arasında yük taşımacılığında %92, yolcu taşımacılığında ise % 95 payı olan karayolu ulaşımı, üretim yerinden tüketim mahalline aktarmasız ve hızlı taşıma yapılmasına uygun olması nedeniyle, günümüzde de diğer taşıma türlerine göre daha fazla tercih edilen bir ulaşım modu haline gelmiştir.

2000'li yıllarda, özellikle büyük bir sorun haline gelen trafik kazalarını azaltmak can ve mal güvenliğini sağlamak için karayolu ağının geometrik standartlarının yükseltilmesi amacıyla Hükümetin Acil Eylem Planı kapsamında yapımını planladığı 15.000 km'lik Bölünmüş Yolun 1. öncelikli 6000 km'lik kesiminin yapımına 2003 yılında başlanmıştır.

1 Ocak 2007 tarihi itibariyle %93'ü asfaltla kaplı olan 64.196 km uzunluğundaki karayolu ağımızın, %15'i belirli bir stabiliteye sahip olan bitümlü sıcak karışım (BSK) tabakalarıyla, % 78'i ise sadece yol yüzeyini kapatma özelliğine sahip bitümlü sathi kaplamayla inşa edilmiştir. Toplam yol ağının 2.431 km'si otoyol, 9.258 km'si bölünmüş devlet ve il yolu standardında olup, bölünmüş devlet ve il yollarının % 34'ü BSK tabakaları ile kaplıdır.

Okunma : 986
Gündem haberleri
Hüseyin Oprukçu; Adem Erdal ziyaretime geldi ve…
15 Şubat 2019 Okunma: 7022 Siyaset
Oprukçu; Adem Erdal’ın tüm uygulamaları yargıda iptal edildi
15 Şubat 2019 Okunma: 6572 Gündem
Oprukçu: Sayın Erdal Yol Arkadaşını Bırakıp Kaçtı
16 Şubat 2019 Okunma: 5078 Ulusal Haberler
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın