Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

11 Temmuz 2020 Cumartesi
İki Köyü Birbirine Düşüren Arazi
Biri Ereğli’ye biri de Emirgazi’ye bağlı bulunan iki köyün ilginç hikayesi.
Kategori : Ulusal Haberler
29 Kasım 2019 05:04
 
İki Köyü Birbirine Düşüren Arazi

Biri Ereğli’ye biri de Emirgazi’ye bağlı bulunan iki köyün ilginç hikayesi.

Ereğli’ye bağlı Kutören ve Emirgazi’ye bağlı Gölören arasında yaşanan hikayeyi okuyunca çok şaşıracaksınız.

Yıl 1966

O dönemlerde köyler arasında sınır ihtilafına çokça rastlanıyor. İhtilaf yaşayanlardan birisi de bu iki köy.

Bugün Çakallar olarak bilinen, Osmanlı kayıtlarında Çakalkuyu olarak geçen mera arazisi, her iki köyün de kendilerine ait olduğu iddiası üzerine hareketli günler yaşar.

Hikaye şöyle;

Her iki Köy de bu arazinin kendilerine ait olduğunu iddia eder. Kutörenliler araziyi sürüp ekerler. Hasat sezonu geldiğinde Gölörenliler, arazinin kendilerine ait olduğunu iddia ederler ve dolayısıyla da ekilen arazideki ürünün kendilerinin hakkı olduğunu söylerler. Ekili araziyi biçmek isterler. Tabi buna Kutörenliler izin vermez. O dönemde biçerdöver yeni icat olmuş, Kutören'de de 1 tane var. Kutörenliler hemen o biçerdöveri alıp ekini biçmeye gidecekler. Ama boş gitmek istemezler. Köydeki silahlar yetersiz.

Hemen köylüye salma salarlar ve köylüden para toplanır, Bekdik köylerinden mavzerler satın alınır. Yeni alınan silahları da kuşanan köylüler, biçerdöveri de alarak ekini biçmeye giderler ancak karşı köyün müdahalesi ile karşılaşırlar. Onlar da boş gelmemiş. Kutören'in biçerdöverine ateş açarlar.

Kurşunlardan birinin isabet etmesi ile patlayan biçerdöver lastiği tamir edilirken, orada bulunan köylüler de biçerdöverin etrafına etten duvar örerler. Karşılıklı birkaç el silah atışı ile yaşanan bu küçük çatışmada, insanlar zarar görmese de, her iki köy ahalisinin binek hayvanları zarar görür.

Neticede, devlet olaya el koyar. Olaydan bir gün sonra Jandarma olay yerine gelir ve her iki köyden de bu olayın içinde yer alanları gözaltına alır.

O dönemde ulusal medyada yer alan haberleri, arşivlerden karıştırarak bulmak mümkün. Milliyet Gazetesi, Jandarmanın Kutören'den gözaltına aldığı 8 kişinin, diğer Kutörenliler tarafından jandarmanın elinden kaçırıldığını yazar.

Yine o dönemde tek yayın organı olan TRT, yaşanan olayı anlatır ve jandarmanın olaya hakim olduğunu bildirir.

O gergin zamanların içerisinde yer alanları (bugün birçoğu hayatta değil) dinlediğimde, hepsinin ortak görüşü, toprağın önemine vurguydu.

Bugün mü?

"Bir avuç toprağın verdiğini en yiğit kardeşin vermez" diyen bu insanların torunları, dededen, babadan kalma arsaları, dışarıdan gelen firmalara sattılar. Mera arazilerinin yağmalanmasına ise göz yumdular.

Konuyu anlatan çok güzel bir filmdir, 'Çinliler Geliyor' isimli Türk filmi. Mutlaka izlemenizi öneririm. Tam da içinde bulunduğumuz durumu anlatıyor.

Haber: Mesut Şahin

Okunma : 16915
Foto galeri
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğlili Genç Aksaray’da hayatını kaybetti
07 Temmuz 2020 Okunma: 16561 Asayiş
Ereğlili Bir Onbaşı'nın Hikayesi
10 Temmuz 2020 Okunma: 15287 Kültür Sanat
Her dilden Ereğli Tarihi
10 Temmuz 2020 Okunma: 14289 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın