Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Konya’nın Ünlüleri
31 ilçesi ve çok geniş toprak alanıyla Türkiye’nin en büyük ili olan Konya, ünlüleri ile de dikkat çekiyor.
Kategori : Ulusal Haberler
24 Nisan 2019 00:31
 
Konya’nın Ünlüleri

31 ilçesi ve çok geniş toprak alanıyla Türkiye’nin en büyük ili olan Konya, ünlüleri ile de dikkat çekiyor.

Spordan, siyasete, sanattan akademiye, ticaretten sanata kadar pek çok alanda onlarca ünlü ismi ile Türkiye gündeminde olan Konya’nın ünlülerini sizler için araştırdık.

İşte Konya’nın ünlü isimleri:

AHMET DAVUTOĞLU

26 Şubat 1959’da Konya’da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamladı. 1983–84 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanlığı görevini yapan Ahmet Davutoğlu göreve Dışişleri Başkanlığı sonrası gelmiştir.

Akademisyen, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Büyükelçi ve Adalet ve Kalkınma Partisi 64. Türkiye Hükümeti Başkanı kimlikleri ile siyasi yaşantısını sürdüren Ahmet Davutoğlu 1984 yılından beri Sare Hanım ile evlidir ve bu evliliğinden 4 çocuğu vardır.

AHMET ÖZHAN

26 Ağustos 1950 yılında Şanlıurfa’da doğan Ahmet Özhan’ın gerçek ismi Ahmet Katıgöz’dür. Aslen Konyalı olan sanatçı babasının polis memuru olmasından dolayı çeşitli il ve ilçelerde ilk ve orta eğitimini tamamlamak zorunda kaldı. 60’lı yılların sonuna yaklaştığımızda İstanbul’da Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde öğrenim hayatını sürdürürken plak ve sahne ile ilgili çalışmalar yaptı. Bebek Belediye Gazinosunda ilk profesyonel deneyimini yapan Ahmet Özhan 1970 ve 1980 dönemlerinin popüler Türk Müziği yorumcusu olarak tanınmıştır.

Plak çalışmaları yaparken radyo çalışmaları, konserler, yönetmen, programcı, sinema filmleri, bazı televizyon kanallarında müzik yorumcusu olarak görev almış, Pek çok CD, kaset, 45’lik, longplay ve plak çalışmaları bulunmaktadır.

AHMET UĞURLU

Ahmet Uğurlu, 2 Ağustos 1952'de Konya'da beş kardeşin ortancası olarak dünyaya gelir. Ahmet Uğurlu'nun babası sağlık memuru, annesi Çorumlu bir ev hanımı. Babası tayinen Konya'ya gelip burada yaşarlarken, Ahmet Uğurlu ilkokula başlamadan Bursa'ya tayini çıkar, böylece Ahmet Uğurlu'nun gençliğinin büyük bir kısmı Bursa'da geçer. Kardeşi Mustafa Uğurlu da kendisi gibi oyuncu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Resim bölümünü kazanıyor.

Ahmet Uğurlu, nasıl tiyatrocu olduğunu şöyle anlatıyor; "Tesadüfen tle arkadaşım Devlet Tiyatroları'nın açtığı bir kursa katılmak için beni de götürdü. Kapıda bekliyordum, işler uzayınca içeri girdim. Çok kalabalıktı içerisi. O sırada seçme yapılıyordu. "Gökyüzünden üveyikler uçar' diye bir cümleydi. Benim de ağzımdan gayri ihtiyari çıktı. 'Sen de buraya' dediler, birden hoşuma gitti. Dilekçemi verdim ve kurslara katılmaya başladım. Üç ay içinde ikinci derecede rollere çıkmaya başladım. Sonra Ankara Konservatuar'ını okudum. Profesyonel oyunu ilk kez ben orada gördüm, o güne kadar görmemiştim." Girenlerin yüzde doksan dokuzu bırakıyor. Fakat o devam ediyor ve Bursa Devlet Tiyatrosu'nda ikinci derecede rollerde oynuyor. Çok geçmeden Ankara'da Hacettepe Devlet Konservautarı'nda okuyor. Sonrasında on üç yıl boyunca devlet tiyatrosunda bir çok oyunda rol alıyor. Uzunca bir zamandan sonra Atıf Yılmaz'dan bir film teklifi alıyor. İşte o zaman İlk filmi Mine (1982) ile sinemaya adım atmış oluyor.

ALİ KIRCA

1948 yılının Aralık ayında Akşehir‘de doğdu. 1963 yılında İstanbul‘a geldi ve Deniz Harp Akademisi‘nden mezun oldu. 1969 yılında bir deniz teğmeni iken ve yayınladığı bir bildiri nedeniyle ordu ile ilişkisi kesildi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi‘nde okudu. Daha önce 17’li yaşlarda medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında TRT‘de muhabir olarak mesleğe başladı.

TRT’de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı‘na yükseldi. “Yurttan-Dünyadan” ve “32.Gün” programlarını hazırlayıp, “Açık Oturum” programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde başarısına başarı kattı.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, daha sonra ilk özel televizyon olan İnter Star‘a geçti. 42 yaşında “Kırkıncı Paralel” programını Washington ve New York‘ta hazırlayıp, sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve ATV Haber Dairesi Başkanı oldu. 1 Şubat 1994‘de Türkiye’nin ilk anchorman‘i olarak ATV Ana Haber Bülteni‘ni sunmaya başladı. Hemen arkasından 6 Şubat 1994‘te yayına giren “Siyaset Meydanı” programı ile hafızalara kazındı.

BEDİA AKARTÜRK

941 yılının Şubat ayında dünyaya gelen usta sanatçı Bedia Akartürk baba tarafından aslen Konyalı, Bozkır Yörüklerinden, anne tarafından ise İzmir Ödemiş’lidir.

1941 yılının Şubat ayında dünyaya gelen usta sanatçı Bedia Akartürk’ün burcu, Kova’dır. Baba tarafından aslen Konyalı, Bozkır Yörüklerinden, anne tarafından ise İzmir Ödemiş’lidir. Babasının da sesinin çok güzel olduğunu ve ondan türküler dinleyerek büyüdüğünü belirtmiştir. Ayrıca annesinin hem sesinin güzel olduğunu, hem de çok güzel ud çaldığını, sesinin güzelliğinin genetik olduğunu belirtmiştir. Babası Ödemiş Musiki Cemiyeti’ne üye olduğu için babası ile sürekli oraya babasıyla gidip gelmiştir.

Evin tek çocuğu olduğu için her dediğinin yapıldığını belirten usta sanatçı, annesi, babası ve çok sevdiği anneannesinin hep üzerine titrediklerini dile getirmiştir. Annesinin ilk eşinden Lütfiye isminde bir ablası vardır. Ablası’da yaşamını yitirmiştir. Annesinin mezarını ise 2015 senesinde Bornova’dan aldırmış ve Ödemiş Birgi Mezarlığına naklettirmiştir. Annesi o dönemlerde Ödemişte Sarı Emine olarak tanınırmış.

CELAL ŞENGÖR

Aslen Konyalı olan Celal Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1973 tarihinde Robert Koleji'ni bitiren Şengör, 1978'de ise State University of New York at Albany'den Jeolog olarak mezun oldu ve aynı üniversiteden 1979'da yüksek lisansını bitirdi.

1981'de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, Genel Jeoloji kürsüsünde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1982'de de State University of New York at Albany'den doktora aldı. 1984 yılında Londra Jeoloji Cemiyeti'nin Başkanlık Ödülü'nü, 1986'da TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazandı. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalında doçent oldu.

1988'de Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi'nden şeref bilim doktoru unvanına sahip oldu. Academia Europaea'ya 1990 yılında kabul edildi ve cemiyetin ilk Türk üyesi oldu. Aynı yıl Avusturya Jeoloji Servisi muhabir üyesi, 1991 yılında ise Avusturya Jeoloji Derneği şeref üyesi oldu. Yine 1991 yılında Kültür Bakanlığı'nın Bilgi Çağı Ödülünü kazandı. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı'nda profesörlüğe yükseldi.

DELİBAŞ MEHMET

1883 yılında Konya Çumra İlçesi Alibeyhöyüğü kasabasında dünyaya gelen Delibaş Mehmet tarihte yunanlara karşı koymak için çete kuran isimdir.

Her ne kadar Yunanlılara karşı savaşmak için çete kursa da Milli Mücadele yanlısı olmadığı belirtilmiştir.

BENDENİZ

Asıl ismi Deniz Çelik’tir. Ailesi aslen Konya Yeniceobalı olup 25 Temmuz 1973 yılında Zürih İsviçre’de doğmuştur.

Erenköy Kız Lisesinden mezun olup İsviçre ’de büro işleriyle alakalı bir meslek yüksek okuluna gitti. Türkiye’ye döndüğünde katıldığı doğum günü partisinde Raks müzik tarafından söylediği şarkıyla keşfedildi. Neslihan Yargıcı’nın yaratıcılığını yaptığı Abajur Kız imajıyla piyasaya ilk albümünü sürdü.

1993 yılında Neslihan Yargıcı ile ilk karşılaşmasında Merhaba ben Deniz demesiyle adı Bendeniz olarak kaldı. Zeynep Talu, Garo Mafyan gibi usta isimlerle çalışan Bendeniz ilk albümüyle yurtdışı ve yurtiçini salladı. MTV de yayımlanan ilk Türk klibi olan Ya sen Ya hiç Bendeniz’ e aittir. Ayrıca MTV’ deki bir müzik yarışmasında ülkemizi temsil ederek bambaşka bir başarı elde etmiştir. Albümünden birçok hit parça çıkardı.

Dostluk spor olan Türkiye’nin ilk bayan futbol takımında bir süre oynadı. İlk albümündeki güzel başarısından sonra Ülkemizin sayılı müzik adamlarıyla Bendeniz 2 isimli albümünde çalıştı.  Vokalleriyle destek olan Ümit Sayın, Emel Müftüoğlu, Harun Kolçak, Demet Sağıroğlu gibi isimlerdir. Düzenlemelerini ise Onno Tunç, Murat Yeter, Ozan Çolakoğlu yapmıştır. On iki şarkılık albümün on bir şarkısını Bendeniz kendi bizzat söz ve müziğini yazmıştır. 1996 yılında çıkardığı albümün temposu ise baya yüksekti.

EKREM KELEŞ

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olan Ekrem Keleş 1958 yılında dünyaya gelmiştir. 2017 yılında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in emekliye ayrılması neticesinde Diyanet İşleri Başkanlığına vekaleten atanmıştır. Fransızca ve Arapça dillerine hakimdir.

Konya İmam Hatip Lisesi mezuniyetinin ardından Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Ardından Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamlamıştır. 1988 senesinde ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Yüksek lisans yapmıştır. Dr. Ekrem Keleş aslen Konya Seydişehir’lidir.

ERKAN ZENGİN

5 Ağustos 1985 yılında dünyaya gelen futbolcu Erkan Zengin sol açık mevkide oynayan Türk asıllı ama İsveç Milli takım formasını giymektedir.

9 yaşında Hammarby IF takımı altyapısında futbola başlayan Erkan Zengin daha sonra İsveç 3. Liginde forma giymiş ardından kiralık olarak Beşiktaş, Eskişehirspor forması giymiş günümüzde ise Trabzon Spor’da futbol yaşantısını sürdürmeye devam etmektedir. Erkan Zengin Konya Kululudur.

MELİHAT GÜLSES

Aslen Konyalı olan ve 1958 doğumlu usta sanatçı Melihat Gülses 1981 senesinde TRT İstanbul Radyosu ile müzik hayatına adım atmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü mezunudur.

Konya Akşehir’de dünyaya gelen Melihat Gülses’in eşi İstanbul Radyosu Tanbur sanatçısı Necip Gülses’tir. Bu evliliğinden bir kızı ve bir oğlu vardır.

MELTEM CUMBUL

Meltem Cumbul Baba İzmir’de dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Konya Akşehir, annesi tarafından ise İzmir’lidir. Babası Sedat Cumbul annesi Güner Hanımdır.

5 Kasım 1969 senesinde dünyaya gelen Meltem Cumbul,1983 senesinde İzmir Türk Koleji'nde başladığı liseden 1987 yılında Ata Koleji'nden mezun olmuştur. 1991'de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Drama Ana Sanat Dalı'ndan oyunculuk eğitimi almıştır.

2005 yılından itibaren üç yıl süreyle, Los Angeles'ta Eric Morris'in kendisiyle yaptığı çalışmalar sonucunda öğrendiği metodu, halen mezun olduğu okul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde öğretmektedir.

MERT GÜNOK

Aslen Konya Ereğlili olan Mert Günok, Kocaelispor takımı alt yapısında başladığı futbol kariyerine Fenerbahçe alt yapısı ile devam etmiştir. Ardından Fenerbahçe A takımına kadar yükselmiş ardından 2015 yılında Bursaspor’a transfez olmuştur.

2017 yılında ise Başakşehir takımına transfer olan Mert Günok bugüne kadar toplam 6 kez Türkiye A Milli Takım formasını giymiştir. Türkiye U16 Milli Takım’dan itibaren tüm Milli Takım kategorilerinde oynamıştır.

Mert Günok’un babası eski kalecilerden olan Mahir Günok’tur. Babası’nın o yıllarda Karabük Spor’un kalesini koruduğu dönemde dünyaya gelen Mert Günok bu nedenle Karabük’te dünyaya gelmiş aslen ise Konya Ereğlilidir.

MESUT AKUSTA

1964 doğumlu oyuncu Mesut Akusta’nın babası Ali Akusta Devlet Tarım ve Hayvan Üretme çiftliğinde teknisyenlik yapmıştır.

İlköğretimini Konya’da bitiren Mesut Akusta Ortaokulu Afyon’da okurken okuldan uzaklaştırılmış babası vefat edince Ankara’ya yerleşmiştir.

Bir dönem Lisanslı futbol kaleciliği yapan Mesut Akusta ilk oyunculuk deneyimini Şen Olasın Nuri Bey isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Haziran 2016’da Esra Erol’un görümcesi olan Şafak Özbir ile evlenen Mesut Akusta Konya’nın Gözlü Beldesi’nde dünyaya gelmiştir.

MURAT KURUM

Aslen Konya Karapınarlı olan ve 1976 yılında dünyaya gelen Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur. Uzun yıllar özel kuruluşlarda çalışmış 2005 ve 2006 seneleri arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığında Uzman olarak görev yapmıştır.

Daha sonra Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi Başkanlığında Uzmanlık yapan Murat Kurum son olarak Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir. İngilizce bilmektedir.

MUSTAFA UĞURLU

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu ile kardeş olan Mustafa Uğurlu bugüne kadar birçok sinema ve dizide rol almıştır.

1955 doğumlu oyuncu Mustafa Uğurlu aslen Konyalıdır ancak Karaman’da dünyaya gelmiştir.

MUSTAFA YILDIZDOĞAN

1966 yılında çiftçi bir ailenin yedi çocuğu olarak Konya‘da doğdu.

16 yaşında bağlama çalmaya başladı. Şiirler yazdı, besteler yaptı. 1990 yılında ilk albümü “Doğuyoruz Ufuklardan”ı çıkardı. 23 yılda 18 albüm çıkardı.2013 yılında çıkardığı son albümüne “Gurbet Türküleri” ismini verdi.1988 yılından bu güne kadar, Edirne’den Kars’a, Avusturya’dan Kanada’ya kadar binlerce konser verdi.

Albümleri:

* Gurbet Türküleri, 2013

* O Gün, 2012

* Senin İçin, 2009

* Şahit, 2008

* Ankaraya Yağmur Yağacak, 2006

* Satan Satana, 2005

* Karşılıksız Sevmedik Mi, 2004

* Biz Bu Hallere Düşecek Adammıydık, 2003

* Artık Kafaya Takma, 2002

* Sevmeyen Bilmez, 2001

* İnsanlar, 2000

* Mektup, 1999

* Bu Vatan Kimin, 1998

* Yandı Yürekler Yandı, 1997

* Han Duvarları, 1995

* Türkiyem, 1993

* Üşüyorum, 1992

* Doğuyoruz Ufuklardan, 1991

NADİDE SULTAN TÜRKOĞLU

15 Kasım 1976 tarihinde İstanbul‘da Zeynep Kamil Hastanesin’de doğmuştur. Aslen Konyalıdır. İlkokulu İdealtepe İlkokulunda okudu. İdealtepe İlkokulu’nda okurken halk müziği korosunda, halk oyunları ekibinde ve bando takımında görev aldı. Orta ve lise eğitimini ise Fenerbahçe Ortaokulu ve Lisesinde tamamlamıştır.

Fenerbahçe Lisesi’nde henüz orta ikide olmasına rağmen lise korosuna alındı. Koroyu çalıştıran besteci Gündoğdu Duran yeteneğini fark edip ailesini müzik okuması konusunda ikna etti ve kendisinin de Nadide’ye ders vermeye başladı. Lisedeyken Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne gitti. Haftanın 3 günü Üsküdar’a 3 günü Marmara Musıki Cemiyeti’ne gitti.

Daha sonra MSM‘nin (Müjdat Gezen Sanat Merkezgirdi ve ilk sahne çalışmalarını da orada kurduğu grubuyla gerçekleştirdi. . İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Devlet Konservatuarı’na üçüncülükle girdi. İkinci yılında anne babası ayrıldı.

VEDAT MİLOR

Yazar, Akademisyen ve Gurme, Vedat Milor Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü yüksek şeref derecesi ile tamamlamıştır. London School of Economics’te eğitim görmüştür. Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’ne gitmiş, sosyoloji doktorası yapmıştır. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı.

Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu ve JD derecesi aldı. İlk yüzde 10′a girerek bitirdi. Aynı okulda doçent olarak çalıştıktan sonra bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktı. Daha sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde, öğretim üyeliğine başladı. Milor orada politik ekonomi, İstanbul Koç Üniversitesi’nde ise uluslararası ilişkiler dersleri vermiştir.

Vedat Milor aslen Konyalıdır ve Linda S. Milor ile evlidir bu evliliğinden 2002 yılında dünyaya gelen Ceylan Handan isminde bir kızı vardır.

Prof. Dr. Vedat Milor İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kendisi Türk öğretim üyesi, yemek ve şarap eleştirmeni, NTV’de prime time’da haftada üç kez yayınlanan Vedat Milor’la Tadı Damağımda adlı programın sunucusudur. 2005 yılından beri Cuma günleri Milliyet Cadde ve pazar günleri Milliyet Pazar eklerinde yazmaktadır.

YAŞAR KEMAL UĞURLU

Aslen Konyalı olan ve 1981 senesinde memur bir anne babanın çocuğu olarak Ankara'da dünyaya gelen Yaşar Kemal Uğurlu, genç yaşlarda Ankaragücü takımının çeşitli kategorilerinde futbol oynadı. Bütün eğitim hayatını Ankara'da tamamlayarak Gazi Üniversitesi iktisat bölümünden mezun oldu. İsmini 2 ayrı dedesinin isminden aldı. Milli eskrimci olan bir kız kardeşi vardır. Babası Bayındırlık Bakanlığında Sosyal İşler Müdürlüğü görevinden emekli oldu.

Ekrandan izlediği bir maç sonrası hakemin kararlarını beğenmemesi üzerine hakem olmaya karar verdi. 2002 tarihinde Düzce'de bulunan bir hakem kursuna başvurarak bu alandaki ilk adımını attı. 2004 senesinde ise aktif olarak profesyonel hakemlik kariyerine başladı. Hakemliğe başladıktan 13 yıl sonra ilk kez 2015 sezonunda "Mersin İdman Yurdu - Kayserispor" maçıyla bir Süper Lig müsabakasını yönetti.

2012 tarihinde bir bankada müdür yardımcısı olan eşi Özlem Uğurlu ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden "Deren" isimli bir kız çocuğu dünyaya geldi.

Bir röportajında boş zamanlarında tavla oynadığını, bu oyunca çok iddialı olduğunu ve ayrıca basketbol maçı izlemeyi futboldan daha çok sevdiğini söylemiştir.

Aynı zamanda sigortacılık mesleğini yapan, Ankara bölgesi hakemi Yaşar Kemal Uğurlu baba tarafından aslen Konyalıdır.

YILDO

18 Ekim 1945 tarihinde Konya, Ereğli’de doğmuştur.

Asıl adı Ahmet Yıldırım Benayyat‘dır. Annesi R Tunuslu Prens Mahmut Paşa’nın oğlu Osman İsmet Beyyat’dır. Gazeteci yazar Hasan Cemal teyzesinin çocuğudur. Ömer Reşit adında bir abisi, Alihan (d.1983) adında bir oğlu vardır.

Tahsil hayatı babasının mesleği dolayısıyla birkaç şehirde geçti. Liseyi Ankara’da Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. O yıllarda voleybola başladı. Ayrıca futbol da oynadığı için 1965 yılında Boluspor’a futbolcu olarak transfer olduğundan Bolu Lisesi’nden mezun oldu.

1962 yılında gençler Türkiye 400 metre engelli rekorunu kırarak adını dde voleybol oynarken Boluspor’a futbolcu olarak transfer oldu. 1967 yılında futbol oynarken tekrar voleybola dönen Yıldo, Galatasaray Spor Kulübü’nün voleybol takımında oynadı. “Yıldo” lakabı ilk defa arkadaşı millî voleybolcu Yavuz Işılay tarafından Galatasaray voleybol takımında oynarken takıldı. Daha sonra yeniden futbola döndü ve saha oyuncusu olarak sırasıyla Şekerspor, Galatasaray, İstanbulspor, Sarıyer, Şekerspor, Gaziantepspor takımlarında 1965 yılından sonra futbol oynadı.

1982 yılından sonra adı Marmara Üniversitesi diye anılan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde İktisat eğitimi alarak 1973 yılında mezun oldu.

Futbolu bıraktıktan sonra Türkiye’de yeni yeni gelişen plastik torba ticareti işine girdi.

1993 yılında davranışları ve kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Yıldo, Star TV ile televizyon dünyasına girdi. Bu kanalda Süper Turnike yarışma programını sundu. Yıldo, daha sonra Star TV ve Kral TV‘de gece programları yapmaya başladı. Böylece Türkiye ilk gece showmeniyle tanışmış oldu.

ZELİHA AĞRIS

1998 doğumlu Milli Tekvando’cu Zeliha Ağrıs 29 Haziran 2017 yılında Dünya Tekvando Şampiyonası’nda 53 kiloda altın madalya kazanmıştır.

Aslen Konya Beyşehir’lidir ve Behşehir’de dünyaya gelmiştir. Eğitimini Selçuk üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Daha önce WTF Başkanlık Kupası Altın Madalya, Almanya Açık Tekvando Turnuvasına Gümüş, Avrupa Tekvando Şampiyonasında ise bronz madalya kazanmıştır.

Okunma : 19684
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de yakalanan bomba, cep telefonu ile tuvalette patlatılacakmış
18 Ağustos 2019 Okunma: 7554 Ulusal Haberler
Bir asker yanlışlıkla arkadaşını vurdu
16 Ağustos 2019 Okunma: 6011 Ulusal Haberler
Kahreden görüntüler
16 Ağustos 2019 Okunma: 5694 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın