Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Makarios Kimdir?
Son zamanlarda ismi sıkça anılan ve tartışmaların merkezini oluşturan Makarios kimdir? İşte cevabı.
Kategori : Ulusal Haberler
15 Mayıs 2019 04:17
 
Makarios Kimdir?

Son zamanlarda ismi sıkça anılan ve tartışmaların merkezini oluşturan Makarios kimdir? İşte cevabı.

Makarios, “Mihail Hristodulu Muskos” 1913 yılında Baf’ta bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Kıbrıslı Rum lider Başpiskopos Makarios’un kökenleri hep kapalı kapılar ardında konuşuldu. Fısıltı gazetelerinde onun hayatta kimsesiz kaldığı için Kirkos Manastırı’na evlatlık verildiği söylendi.

Kimi zaman Makarios’un çok güzel Türkçe konuştuğu, bunu İstanbul Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nda okuduğu sıralarda asla öğrenemeyeceği o nedenle Türkçeyi çocukluğunda öğrenmiş olması gerektiği ileri sürüldü!

Makarios, 13 yaşında Çiko Manastırı’na girerek ilköğrenimini burada Ortodoks papazlarının gözetiminde tamamladı. Daha sonra Lefkoşa’daki Ankripion Cimnasyumu’nda burslu olarak okudu.

Buradaki eğitimini bitirdikten sonra da Atina İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1946 yılında burslu olarak Boston İlahiyat Fakültesi’nde de bir süre öğrenim gördü. 1948 yılında Boston’da bulunduğu sırada Kitium Metropolitliği’ne seçildi.

Kitium Metropolitliği görevine başlamak üzere Kıbrıs’a gelen Makarios, bu gelişten hemen sonra kendisini dinsel görevlerin yerine politikanın kucağına attı. 1949 yılında Atina’ya ziyaret ederek Yunanistan Kralı ve Başbakanı ile görüştü.

Kıbrıs Sorununu ilk kez gündeme getirdi!

Kıbrıs sorununu ilk kez bu görüşmelerde ortaya attı.1950 yılında yapılan plebisitten sonra, Rum Toplumu, Makarios’u Başpiskoposluğa seçti.

1952 yılında Birleşmiş Milletler toplantılarını izlemek üzere New York’a giden Makarios, yaptığı temaslar sonucunda Jersey ve Detroit şehirlerinde “Kıbrıs İçin Adalet” isimli bir örgüt kurmayı başardı.

Televizyonda konuşmalar yaptı. Başkan Eisenhower ile görüştü. Bu çabaları sonunda da, Jersey ve Detroit şehirlerinin fahri hemşehrisi seçildi.

1953 yılında, İngilizlere karşı bayrak açtı ve Kıbrıs’a Self Determinasyon hakkı verilmesi için faaliyete geçti. Bu konuda bir seri temaslar yaptı. Atina ve New York’u ziyaret etti.

Bu çalışmalardan son derece rahatsız olan İngiltere’nin Kıbrıs Valisi Mareşal Sir John Harding, Makarios’u Sychelles adalarına sürdü.

İşte Harding’in bu tutumu Kıbrıs Rumlarında, Makarios efsanesinin doğmasına yol açtı.

Makarios sürgün dönüşü, ödülünü 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başına geçmekle aldı.

Makariso Eşcinsel miydi?

Kıbrıs’taki 1974 olaylarıyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı belgeleri açıklandı.

Belgelere göre Atina’da yönetimi ele geçiren cunta lideri Dimitrios Yuannides, kendisini ziyarete gelen ABD Büyükelçisi Tasca’ya, Rum lideri Başpiskopos Makarios için "Şu yoz, eşcinsel, sapık, işkenceci papaz" dedi. Makarios’a yönelik "eşcinsel" iması Atina’da şaşkınlık yarattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 1974 Kıbrıs olaylarını da içeren 1973-1976 dönemiyle ilgili açıkladığı belgeler, Atina ve Lefkoşa’da bomba etkisi yarattı. Bu belgeler arasında, halen hapiste bulunan cunta lideri Dimitrios Yuannides’in, Rum lider Makarios için "eşcinsel" demesi hayretle karşılandı.

Yunan basınında yayınlandığı şekliyle, Yuannides, Yunan cuntasının darbesinden bir gün sonra (16 Temmuz) Washington’un "soğukkanlı ol" mesajını iletmek için kendisini makamında ziyaret eden ABD’nin Atina Büyükelçisi Henry J. Tasca’ya, Makarios hakkında "Şu yoz, eşcinsel, sapık, işkenceci papaz" diye konuştu.

Toplu katliamlar yaptı

1963 ve 1967 yıllarında, Grivas ve Yorgacis ile işbirliği yaparak, toplu katliam yapılmasına sebep oldu. 1967 olaylarından sonra cunta ile arası açılan ve kendisini Kıbrıs’ın yanı sıra Yunanistan’ın da kurtarıcısı olarak görmeye başlayan Makarios, Nikos Sampson’un 1974 Temmuz’unda yaptığı darbeden de kurtulmasını bildi.

Bir süre Kıbrıs dışında yaşadıktan sonra İngilizler’in yardımı ile yeniden Kıbrıs’a döndü.

Makarios 1977 yılında bir kalp krizi sonucu Lefkoşa’da öldü.

Türkler Geldiğinde, Kurtaracak Tek Bir Türk Bile Bulamayacak

Makarios'un katliamların önünü açan "Türk Ordusu Kıbrıs’a geldiğinde kurtaracak tek bir Türk bile bulamayacaktır." sözleri her Kıbrıs Türkü'nün hala kulaklarında çınlayan acı bir söz olarak unutulmamıştır.

Okunma : 1465
AYD HABER İÇİ SAĞ
tatlıdil inşaat
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de yakalanan bomba, cep telefonu ile tuvalette patlatılacakmış
18 Ağustos 2019 Okunma: 7557 Ulusal Haberler
Bir asker yanlışlıkla arkadaşını vurdu
16 Ağustos 2019 Okunma: 6011 Ulusal Haberler
Kahreden görüntüler
16 Ağustos 2019 Okunma: 5698 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın