Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

30 Eylül 2020 Çarşamba
Siyahta Beyazı Gördüm
Görme engellilerin dünyası siyah diyen var, görme engelliye yardım eden bir kişiyi tarif ederken ailesinden birini ifade etmek için, karanlık dünyasına ışık oldu cümlesini kullanan var.
Kategori : Köşe Yazıları
13 Şubat 2020 00:26
 
Siyahta Beyazı Gördüm

Görme engellilerin dünyası siyah diyen var, görme engelliye yardım eden bir kişiyi tarif ederken ailesinden birini ifade etmek için, karanlık dünyasına ışık oldu cümlesini kullanan var.

Görme engellilerin dünyası karanlık mıdır? Kime göre ve neye göre karanlıktır? Bana karanlığı, siyahı anlatabilir misiniz? Bir büyüğüm bana “bütün renklerin çıkış kaynağı siyahtır” demişti. İnsanın görüşü ne şekildeyse baktığı ve hissettiği ona görmek istediği biçimde görünür. Yeter ki bakmayı, bakarken görmeyi, görürken ise idrak etmeyi bilelim.

Etrafımızda görme engelliler var, gözü ışıktan mahrum, o yüzden dış dünyayı fiziken idrak edemiyorlar. Birde baş üzerinde gözü olan, dünyanın bütün harikalarıyla karşılaşıp, gözünü bile çevirmeye tenezzül etmeyenler var.

İnsanlar çok çeşitli bakış ve görüşe sahiptir. Bazıları dikende gül görür, bazısı sevapta günah, bazıları ise, günahta sevap görür. Güzeli çirkin gören de, çirkini güzel gören de insandır. Özü gören de insandır. Görmek istemeyerek gönül ve göz perdesini kapatanda insandır. Elimizi gözümüze kapasak, ardımızı göremeyiz hava karanlıksa ışık yoksa bir metre önümüzü seçemeyiz. Ama görüyormuşuz gibikalplere yorum yapmaktan kaçınmayız. Sahabe hanımlardan Ufeyre bin El-velid’in şöyle söylediği rivayet edilir: “Kalbin Allah Teala’ya karşı kör olması, dünya gözünün kör olmasından daha şiddetlidir. Allaha yemin ederim ki, Allah Teala’nın beni muhabbetinin künhüne vasıl kılması karşılığında bütün azalarımı almasını arzu ederdim.” (es-Safedinektu’l- himyan)

“gönül gözü görmeyen, can gözünü neylesin. Sözü hoş söylemeyen, ten dilini neylesin.”

“bakmak ayrı, görmek ayrı. Görmek istemeyene şişe dibinde ki cam kalınlığında gözlükte taksan görmez.” Mucurlu Mustafa Efendi ama kimdir sorusuna şu cevabı verir; “ama gözleri görmeyene denmez, didar-ı hakk’ı görmekten mahrum olana denir.” Mevlana Hazretleri ne güzel söylemiş; “insan gözdür görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa değeri odur…”

bakmak ancak gözle olur, görmek akıl, kalp ve gözün devreye girmesiyle gerçekleşir. Bakmak bir göz hareketi görmek ise gönül ve şuur faaliyetidir. Bakarken üstün körü geçeriz, görüşte inceler seçer ve sezeriz. Görmek akıl etmek tüm kalbimizle hissetmektir. Yani sizin anlayacağınız, görmesini bilen bir kişi için, fiziki gözün kör olması onun görme engelli olduğu anlamına gelmez. Belki de bakma engelli diye biliriz.

Kendini dinle tefekkür et biran,

Ara ver seyreyle yaradılanı,

Fırsatın kaçıarsa gelmez ki zaman,

Hisset içinde bulunduğun anı.

 

Göz gezdir etrafa tanı canlıyı,

Görmeyi dene bırak boş bakmayı,

Unutma aldığın nefeste sayı,

Pişman olma iyi tanı dünyayı.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 7833
zafer eğitim
mobilya takımları
Gündem haberleri
Ereğlili Genç Avukat Evinde Ölü Bulundu
28 Eylül 2020 Okunma: 22050 Gündem
Son dakika: Ereğli’de korkutan deprem
29 Eylül 2020 Okunma: 17632 Gündem
Konya Ereğli’nin Okulları
26 Eylül 2020 Okunma: 17123 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın