Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

17 Şubat 2020 Pazartesi
Siyahta Beyazı Gördüm
Görme engellilerin dünyası siyah diyen var, görme engelliye yardım eden bir kişiyi tarif ederken ailesinden birini ifade etmek için, karanlık dünyasına ışık oldu cümlesini kullanan var.
Kategori : Gündem
13 Şubat 2020 00:26
 
Siyahta Beyazı Gördüm

Görme engellilerin dünyası siyah diyen var, görme engelliye yardım eden bir kişiyi tarif ederken ailesinden birini ifade etmek için, karanlık dünyasına ışık oldu cümlesini kullanan var.

Görme engellilerin dünyası karanlık mıdır? Kime göre ve neye göre karanlıktır? Bana karanlığı, siyahı anlatabilir misiniz? Bir büyüğüm bana “bütün renklerin çıkış kaynağı siyahtır” demişti. İnsanın görüşü ne şekildeyse baktığı ve hissettiği ona görmek istediği biçimde görünür. Yeter ki bakmayı, bakarken görmeyi, görürken ise idrak etmeyi bilelim.

Etrafımızda görme engelliler var, gözü ışıktan mahrum, o yüzden dış dünyayı fiziken idrak edemiyorlar. Birde baş üzerinde gözü olan, dünyanın bütün harikalarıyla karşılaşıp, gözünü bile çevirmeye tenezzül etmeyenler var.

İnsanlar çok çeşitli bakış ve görüşe sahiptir. Bazıları dikende gül görür, bazısı sevapta günah, bazıları ise, günahta sevap görür. Güzeli çirkin gören de, çirkini güzel gören de insandır. Özü gören de insandır. Görmek istemeyerek gönül ve göz perdesini kapatanda insandır. Elimizi gözümüze kapasak, ardımızı göremeyiz hava karanlıksa ışık yoksa bir metre önümüzü seçemeyiz. Ama görüyormuşuz gibikalplere yorum yapmaktan kaçınmayız. Sahabe hanımlardan Ufeyre bin El-velid’in şöyle söylediği rivayet edilir: “Kalbin Allah Teala’ya karşı kör olması, dünya gözünün kör olmasından daha şiddetlidir. Allaha yemin ederim ki, Allah Teala’nın beni muhabbetinin künhüne vasıl kılması karşılığında bütün azalarımı almasını arzu ederdim.” (es-Safedinektu’l- himyan)

“gönül gözü görmeyen, can gözünü neylesin. Sözü hoş söylemeyen, ten dilini neylesin.”

“bakmak ayrı, görmek ayrı. Görmek istemeyene şişe dibinde ki cam kalınlığında gözlükte taksan görmez.” Mucurlu Mustafa Efendi ama kimdir sorusuna şu cevabı verir; “ama gözleri görmeyene denmez, didar-ı hakk’ı görmekten mahrum olana denir.” Mevlana Hazretleri ne güzel söylemiş; “insan gözdür görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa değeri odur…”

bakmak ancak gözle olur, görmek akıl, kalp ve gözün devreye girmesiyle gerçekleşir. Bakmak bir göz hareketi görmek ise gönül ve şuur faaliyetidir. Bakarken üstün körü geçeriz, görüşte inceler seçer ve sezeriz. Görmek akıl etmek tüm kalbimizle hissetmektir. Yani sizin anlayacağınız, görmesini bilen bir kişi için, fiziki gözün kör olması onun görme engelli olduğu anlamına gelmez. Belki de bakma engelli diye biliriz.

Kendini dinle tefekkür et biran,

Ara ver seyreyle yaradılanı,

Fırsatın kaçıarsa gelmez ki zaman,

Hisset içinde bulunduğun anı.

 

Göz gezdir etrafa tanı canlıyı,

Görmeyi dene bırak boş bakmayı,

Unutma aldığın nefeste sayı,

Pişman olma iyi tanı dünyayı.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 396
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Ereğli’de sıcak dakikalar! Yaralılar var
16 Şubat 2020 Okunma: 9633 Asayiş
Hayatını kaybeden şoförün Elazığ paylaşımı herkesi duygulandırdı
16 Şubat 2020 Okunma: 8548 Gündem
Ereğlili Gözüm İbo: Modifiye yaşam tarzıdır!
15 Şubat 2020 Okunma: 6909 Kültür Sanat
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın