Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

20 Şubat 2020 Perşembe
Somali’deki patlamada bir Ereğlili ağır yaralandı
Bir anda Dünyanın gündemine gelen Somali’deki patlamada ikisi ağır 6 Türk yaralanırken yaralılardan birinin Ereğlili olduğu öğrenildi.
Kategori : Ulusal Haberler
19 Ocak 2020 01:09
 
Somali’deki patlamada bir Ereğlili ağır yaralandı

Bir anda Dünyanın gündemine gelen Somali’deki patlamada ikisi ağır 6 Türk yaralanırken yaralılardan birinin Ereğlili olduğu öğrenildi.

Somali'de Türklere yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi.

Somali'nin başkenti Mogadişu'nun güneybatısındaki Afgoye kentinde Türk müteahhitlik firmasının şantiyesine düzenlenen bombalı saldırıda yaralananların sayısı 17'ye yükseldi.

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, saldırıda yaralanan 2'si ağır 6 Türk vatandaşı ile aralarında güvenlik görevlilerinin de bulunduğu 11 Somalili, Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

YARALILARDAN BİRİ EREĞLİLİ

Yapılan hain saldırıda yaralananlardan birinin Konya Ereğlili Ertan Çakır olduğu öğrenildi. Çakır’ın durumunun ağır olduğu bildirildi.

Ereğlili işçi Ertan Çakır’a ve diğer tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, terör saldırısıyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Somali'deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere 15 kişi yaralandı. Somali'deki saldırıda yaralanan vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor." ifadelerini kullanmıştı.

ŞEBAB ÖRGÜTÜNDEN ŞÜPHELENİLİYOR

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, olayın arkasında bölgede benzer terör saldırıları gerçekleştiren Şebab örgütünün olduğu tahmin ediliyor.

GEÇTİĞİMİZ AY DA BENZER BİR SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

Başkent Mogadişu'da 28 Aralık'ta gümrük merkezi yakınlarında bomba yüklü araç, üniversite öğrencilerini taşıyan otobüsün geçişi sırasında infilak ettirilmiş, Şebab'ın üstlendiği saldırıda 2'si Türk vatandaşı 80'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Terör örgütü Şebab, ocak başında yaptığı açıklamada, Mogadişu-Afgoye asfalt yol yapım projesini üstlenen firmanın Türk çalışanlarına açıkça saldırı tehdidinde bulunmuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı Somali’de meydana gelen terör saldırısına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında, "Somali’nin Afgoye bölgesinde bugün bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen ve aralarında altı Türk vatandaşının da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısını lanetliyoruz. Bir Türk şirketinin şantiyesini hedef alan bu menfur saldırıda yaralananlara acil şifa diliyor, dost ve kardeş Somali Hükümeti ile Somali halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, Somali’de barış ve istikrarın bir an evvel tesisi ve ülkenin kalkınma ortamına kavuşması için bugüne kadar sağladığı desteği kararlılıkla sürdürecektir. Yaralı Türk vatandaşlarının durumu Mogadişu Büyükelçiliğimizce yakından takip edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Okunma : 3927
Foto galeri
zafer eğitim
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Cemre ne zaman düşecek?
18 Şubat 2020 Okunma: 23702 Kültür Sanat
Son Dakika: Ereğli’de cinayet
18 Şubat 2020 Okunma: 18579 Ulusal Haberler
Son Dakika: Ereğli’de yaşanan cinayetin ayrıntıları netleşti
18 Şubat 2020 Okunma: 16128 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın