Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

28 Eylül 2020 Pazartesi
Türkiye ve Cezayir Libya'da beraber hareket etmek için anlaştı
Türkiye ve Cezayir Libya'da beraber hareket etmek için anlaştı.
Kategori : Ulusal Haberler
26 Ocak 2020 20:19
 
Türkiye ve Cezayir Libya'da beraber hareket etmek için anlaştı

Türkiye ve Cezayir Libya'da beraber hareket etmek için anlaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Libya'nın terör örgütlerinin ve savaş baronlarının oyun sahası haline gelmesine izin verilmemelidir." dedi. Cezayirli mevkidaşı Tebbun da Libya'da Türkiye ile beraber hareket etmek için anlaştıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki baş başa görüşme basına kapalı gerçekleştirildi. Baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tebbun ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ekonomi, ticaret, yatırım, savunma sanayi ve turizm gibi alanlarda atılabilecek ortak adımları ve işbirliğini değerlendirdiklerini dile getiren Erdoğan, görüşmede ağırlıklı olarak Libya'daki gelişmelerin ele alındığını söyledi.

Erdoğan, Cezayir'in gerek coğrafi konumu, gerekse de bölge tecrübesiyle en önemli ülkelerinden biri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Libya'da barış ve istikrar sağlanmasından başka bir gayesi yoktur. Libya'da kardeş kanının akıtılmasına ve meşru hükümetin hilafına dış müdahalelerle göz yummamız ise mümkün değildir. Ateşkesin sağlanması ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde Libyalılar tarafından sahiplenilen siyasi sürece desteğimiz tamdır."

Heyetler arası toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Ortak basın toplantısı öncesi Erdoğan ve Tebbun, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Kurulması Hakkında Anlaşma'yı imzaladı.

Ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar: 

"Cezayir ile ikili ilişkilerimizi daha ileriye taşımak inancındayız"

Cezayir ile ikili ilişkilerimizi ve iş birliğimizi daha ileriye taşımak inancındayız. Görüşmelerimizin, siyasi, askeri, kültürel boyutu vardı. Bunları ele alma fırsatı elde ettik. Konseyimizin ilk toplantısını gerçekleştirmek maksadıyla Tebbun'u Türkiye'ye davet ettik.

"Cezayir'deki yatırımlarımızın tutarı 3,5 milyar dolar"

Afrika kıtasındaki en büyük 2. ortağımız olan Cezayir ile ticari faaliyetlerimizi 5 milyar dolara çıkarmayı değerlendirdik. Cezayir'deki yatırımlarımızın tutarı 3,5 milyar doları bulmuştur. Bu, girişimcilerimizin Cezayir'e olan güveninin ifadesidir. Aramızdaki ilişkileri kazan kazan esasına dayalı olarak inşa ederek bu adımları atıyoruz. Türk ve Cezayirli iş adamlarımızı yeni ortaklıklar ve istihdam oluşturmak için bu yatırımları teşvik ediyoruz. Cezayir genelinde yeni vize merkezleri açarak Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye'ye seyahat etmesini kolaylaştırıyoruz. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük Cezayir vatandaşlarına vizeyi kaldırdık.

"Savunma sanayi alanındaki iş birliğimizi geliştirme kararı aldık"

Görüşmelerimizde güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla savunma sanayi alanındaki iş birliğimizi geliştirme kararı aldık. 

Türkiye ve Cezayir Libyada beraber hareket etmek için anlaştı

"Libya'nın savaş baronlarının oyun sahası haline gelmesine izin verilmemeli"

Tebbun ile bölgesel meseleler hakkında kapsamlı ve verimli bir fikir alışverişinde bulunduk. Libya'daki gelişmeler Cezayir'i de etkiliyor. Biz krizin başından beri Libya'da askeri çözümlerle sonuç alınamayacağını vurguluyoruz. Hem bölge ülkeleri hem de uluslararası aktörlerle yoğun temaslarda bulunuyoruz. Cezayir'in Berlin sürecine dahil olmasından memnuniyet duyuyoruz. Libya'da istikrarın sağlanması çalışmalarına Cezayir'in olumlu katlıları olacağına inanıyoruz. Libya'nın terör örgütlerinin ve savaş baronlarının oyun sahasası haline gelmesine izin verilmemelidir. Saldırgan tarafı ödüllendiren, uzlaşı ve barıştan yana olanları cezalandıran bir yaklaşım Libya'nın felaketi olacaktır.

"Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz"

Uluslararası toplum ne Suriye'de ne Libya'da olumlu bir imtihan verememiştir. Libya krizinin derinleşmesinde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere sergilenen tavrın çok büyük bir payı vardır. Berlin Konferansında alınan kararların sahada uygulamaya geçirilmesi önem arz ediyor. Türkiye olarak elimizdeki tüm imkanlarla Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. 

Tebbun: Libya'da beraber hareket etmek için anlaştık

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da yaptığı açıklamada,"Libya'da beraber hareket etmek için anlaştık." dedi. 

Tebbun, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ticaret hacmimizi 5 milyar doların üstüne çıkarma hedefinde mutabık kaldık." ifadelerini kullandı. 

Okunma : 971
mobilya takımları
zafer eğitim
Gündem haberleri
Konya Ereğli’nin Okulları
26 Eylül 2020 Okunma: 16775 Eğitim
Emirgazi ve Tarihi
26 Eylül 2020 Okunma: 16593 Kültür Sanat
Son Dakika: Ereğli’de bir bayan ölü olarak bulundu
24 Eylül 2020 Okunma: 13756 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın