Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

07 Haziran 2020 Pazar
Yüksel Büyükkarcı, projelerini anlattı
Üç dönemdir belediye başkanlık yarışını kazanan Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, yapımı tamamlanan, devam eden ve ihale aşamasında olan projelerini düzenlediği basın toplantısında anlattı.
Kategori : Gündem
10 Ekim 2019 21:42
 
Yüksel Büyükkarcı, projelerini anlattı

Üç dönemdir belediye başkanlık yarışını kazanan Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, yapımı tamamlanan, devam eden ve ihale aşamasında olan projelerini düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Karaman’ın Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, düzenlediği basın toplantısında son iki dönem içinde gerçekleştirdiği projelerini ve halen devam eden projelerini anlatarak 3 dönemdir kazandığı seçimlerin bir tesadüf olmadığını gösterdi.

Ayrancı Hakim Ali İmran Altın Parkı’nda düzenlenen basın toplantısına Yüksel Büyükkarcı’nın yanı sıra MHP Karaman İl Başkanı Mahmut Ünüvar, Karaman ve Ereğli’den basın mensupları katıldı.

Başkan Büyükkarcı yaptığı açıklamalarda; “Belediye başkanlığı görevimizin 3. Dönemine yakışır nitelikte büyük projelerle çalışmalarımız sürüyor’’ dedi.

Hizmet dolu iki dönemi geride bıraktığını söyleyen Büyükkarcı; ‘’Belediye başkanlığı görevine başladığım 2009 yılından itibaren iki dönemde; ilçemizin su, kanalizasyon ve alt yapı gibi eksikliklerini giderdik. Ardından merkez ve bahçe yollarında yol asfaltlama, kaldırım, kilitli taş ve refüj çalışmaları yaptık. Aynı zamanda yeni mezarlık, mescit yapımı, ana caddelerde sinyalizasyon ve belediye araç parkının yenilenmesi üzerine yoğunlaşarak çalışmalarımızı tamamladık. Metruk binaların yıkımı, vatandaşlarımızın katılımıyla kültürel geziler, aktif spor alanları oluşturmanın yanı sıra her yıl düzenli olarak binlerce kişinin katıldığı Hıdırellez Şenliği’ni gerçekleştirdik. Kısacası yoğun tempo çalıştığımız iki dönemi bu ve benzeri hizmetlerle tamamladık’’ şeklinde konuştu.

 

 

Başlatılan ve ihale aşamasında olan projelere dair bilgi veren Başkan Büyükkarcı konuşmasının devamında; ‘’ Atıksu arıtma tesisimiz yakın zamanda hizmet vermeye başlayacaktır. 275 m3/ gün kapasiteli, oksidasyon hendeği tipinde uzun havalandırmalı aktif çamur prosesi seçilmiştir. Bu proses bir biyolojik arıtma prosesidir. İnşaatın %70 mertebesi tamamlanmış olup 1 ay gibi bir süre içinde hizmet vermeye başlayacak olan atıksu arıtma tesisimizde atıksu %96 oranında temizlenecektir.

Öte yandan 50 daire 14 işyerinden oluşan, ilçemizin konut ve işyeri sıkıntısını bir nebze azaltacak olan Ötüken Yaşam Konutları konut projemizin %65 i tamamlandı. Bu yıl içerisinde hak sahipleri yeni konutlarına oturabilecekler ve bu tabi ki konut ihtiyacının bir kısmı idi. İkinci etap da Ötüken konutları 2 olarak 90 dairelik bir projeyi de hayata geçireceğiz. Ayrıca mevcut belediye hizmet binamız ekonomik ömrünü tamamlamış ve artık gelişen ihtiyaçlarımıza cevap verememektedir. Bu nedenle modern ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir hizmet binası yapımı için proje hazırlanmış ve ihalesi de önümüzdeki günlerde yapılacaktır. Bununla birlikte Ekim ayının 15 inde ihalesini yapacağımız satış ve teşhir binamızda yöresel ürünlerimizi satarak ilçe ekonomisinin canlanmasını hedeflemekteyiz. Burada gerek online satış gerekse de yerinde satış hizmeti vereceğiz.

425 kw üretim kapasiteli bir ges tesisi kurulması yönünde proje çalışmalarımızı tamamladık. İlgili kurumlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından kendi ihtiyacımıza yönelik elektrik üretimine başlayacağız. Daha öncesinde yenilenebilir enerji modeli ile aydınlatmasını, sıcak asfalt ile kaplamasını ve kilitli parke ile kaldırımlarını tamamladığımız 2 km lik Musa Avsever caddemizde bir dizi çalışma daha gerçekleştireceğiz.  Yürüyüş yolları ve yeşil alanlar ile birlikte çocuk parkları da yaparak insanımızın huzur bulacağı, yürürken oksijen depolayabileceği bir cadde haline dönüşümünü tamamlayacağız. Bu projemizin finansman ihtiyacını %100 hibe yolu ile çözdük ve en kısa sürede yapım işine başlayacağız. Atatürk caddemizin üzerinde bulunan elektrik direkleri ve tellerinin kaldırılarak yer altına alınması noktasında girişimlerimizi tamamladık. İnşallah 2020 yılında bu hizmeti de tamamlayacağız. Sodes projeleri kapsamında bir proje üreterek Mevlana Kalkınma Ajansına sunduk.

Bu proje ile dezavantajlı insanlarımıza özellikle kadınlarımıza istihdam yaratmayı planlamaktayız. Kalkınmada öncelikli bölge olarak Karaman’dan daha üst derece de olmak istiyoruz çünkü yatırımcının bizim gibi ilçelere yatırım getirmesi için bunu elzem görüyoruz’’ sözlerine yer verdi. Toplantının ardından Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, basın mensupları ile birlikte devam eden projeleri inceleyerek bilgi verdi.

Okunma : 1137
AYD HABER İÇİ SAĞ
zafer eğitim
Gündem haberleri
Son dakika: Hayata tutunamadı
05 Haziran 2020 Okunma: 23781 Gündem
Son Dakika: Ereğli’de sıcak gelişme
05 Haziran 2020 Okunma: 15064 Ulusal Haberler
Ereğli'de aynı aileden 3 kişinin testi pozitif çıktı
06 Haziran 2020 Okunma: 11167 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın