Konya
DOLAR 8.1087
EURO 9.7071
ALTIN 454.77

Konya'nın coğrafi işaret tescil belgesine sahip ürününde ilk ihracat sevinci

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Konya'nın coğrafi işaret tescil belgesine sahip ürününde ilk ihracat sevinci
Abone ol
Konya'nın coğrafi işaret tescil belgesine sahip ürününde ilk ihracat sevinci
haber içi detay bizim1 TAHİNLİ-Tüktaş- Kaymaklar

Fasulye üretiminde birinci sırada olan Konya'da 9 coğrafi tescil belgeli üründen biri olan sahip Akçabelen (Çetmi) şeker fasulyesinin ilk kez yurtdışına gönderildi.

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, coğrafi işaret tescil belgesine sahip Akçabelen (Çetmi) şeker fasulyesinin yöreden ilk kez yurtdışına gönderildiği bildirildi.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan konuyla ilgili açıklamada, son dönemde Konya'dan ihracata gönderilen ürün çeşitliliğinin giderek arttığı belirtildi.

İhracata giden ürünlere il genelinden her geçen gün bir yenisinin eklendiğinin vurgulandığı açıklamada, "İlimizde bir ilk yaşanarak coğrafi işaret belgesi almış 9 adet tescilli üründen birisi olan Akçabelen (Çetmi) şeker fasulyesinin ilk ihracatının gerçekleştirildiği kaydedildi.

"Sofralarımızın vazgeçilmezi, yöresel lezzetimiz artık yurt dışında" vurgusuyla yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Fasulye üretiminde 1. sırada olan Konya ilimizde, 2020 yılı TÜİK verilerine göre yaklaşık olarak 62 bin 400 ton fasulyenin üretimi gerçekleştirilmiştir. Beyşehir ilçemize bağlı Akçabelen Mahallesinde üretim yapan çiftçiler, arazilerin küçük ve parçalı olmasına rağmen Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperatif kanalıyla birlikte hareket ederek üretimini yaptıkları ve coğrafi işaret tescili aldıkları Akçabelen( Çetmi) Şeker Fasulyesinin ihracatçı bir firma kanalıyla Almanya’ya ihracatını gerçekleştirmiştir. İhracatçı firma tarafından il müdürlüğümüze yapılan başvuruya istinaden; İl müdürlüğümüze bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Salığı Şube Müdürlüğünde görevli İnspektörler tarafından firmaya ait bir depoda 5996 Sayılı Kanun kapsamında yapılan kontrol ve denetimler neticesinde Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenerek ihracat işlemleri tamamlanmış ve ilimizden ilk coğrafi tescilli ürünün ihracatı gerçekleştirilmiştir."

Anahtar Kelimeler:
Gördükleri manzara karşısında şaşırdılar Önceki Haber

Gördükleri manzara karşısında şaşırdılar

Yeni obruk oluştu! Derinliği ürkütücü Sonraki Haber

Yeni obruk oluştu! Derinliği ürkütücü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar