Konya
DOLAR 8.1065
EURO 9.6997
ALTIN 454.64

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi
Abone ol
Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi
haber içi detay bizim1 TAHİNLİ-Tüktaş- Kaymaklar

BİYOTEKSAN'ın HAVELSAN mühendislik desteği ile geliştirdiği, yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi. Sistem, mart ayından itibaren İçişleri Bakanlığında kullanılmaya başlanacak.

Adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemlerini hızlandırmak, güvenilirliğini artırmak üzere başlatılan Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk ürünü yerli parmak izi tanıma sistemi. Sistem, mart ayından itibaren kullanılmaya başlanacak.

İlk olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde kullanılacak. Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı birimlerinin kullanımına sunulacak.

BİYOMETRİK VERİ SİSTEMİ GELİŞTİREN 7. ÜLKE OLACAK

Yabancı menşeli biyometrik veri sistemlerini kullanan Türkiye, böylelikle kendi imkanlarıyla biyometrik veri sistemi geliştiren 7. ülke olacak.

Proje, HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) arasında imzalanan İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemi'ne ilişkin protokol doğrultusunda başlatıldı. Bu kapsamda BİYOTEKSAN isimli firma kuruldu.

ULUSAL BİYOMETRİK VERİ YÖNETİM SİSTEMİ DEVREYE ALINACAK

BİYOTEKSAN, Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk fazında "Nitelikli (Temiz) Parmak İzi Tanıma Ürünü", ikinci fazında ise "Niteliksiz (Olay Yeri) Parmak İzi Tanıma Ürünü" geliştirecek.

İlerleyen süreçte de yerli ve milli olarak tüm güncel biyometrik tanıma teknolojilerini (parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses ve benzeri) içeren merkezi bir Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi devreye alınacak.

Merkezi biyometrik veri sisteminin kurulması ile birlikte tüm resmi kurumlara ve özel şirketlere hizmet verebilecek bir altyapı oluşturulacak.

Anahtar Kelimeler:
İlk sürüş yarın! Darısı Ereğli’ye inşallah Önceki Haber

İlk sürüş yarın! Darısı Ereğli’ye inşall...

Duygusal açlıkla nasıl baş edilir? Sonraki Haber

Duygusal açlıkla nasıl baş edilir?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar