Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

16 Temmuz 2018 Pazartesi
Mescid-İ Aksa’yı Gördüm Düşümde
Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde.
Kategori : Köşe Yazıları
07 Aralık 2017 20:22
 
Mescid-İ Aksa’yı Gördüm Düşümde

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde.

Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu

Gözlerim yollarda bekler dururum

Nerde kardeşlerim diyordu bir ses

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde

Götür Müslümana selam diyordu

Dayanamıyorum bu ayrılığa

Kucaklasın beni İslâm diyordu

 

Ey insanlık, ey insanlar

En gündüzden daha gündüz,

Hakikatten daha hakikat

Müslümanlar...

Kudüs Müslümanların imtihanı, Kudüs insanlığın onurunun test edildiği yer. Mescidi Aksa esir, Mescidi Aksa hüzünlü, Mescidi Aksa cemaatini bekliyor. Mescidi Aksa’yı Türkler kurtaracak bunu İsrailliler de biliyor Filistinliler de biliyor. Bunu biz de hatırladığımızda bizim bir şey yapmamıza gerek kalmayacak Kudüs özgürleşecek, insanlığın onuru da kurtulacak.

İlahi mesajın doğduğu bir topraktan bahsediyoruz; insanlığın tevhidî inanca, yani birliğe davet edildiği topraktan.

Kudüs bir çağrıdır; göklerin sesini duyuruyor. Bize hakikatle olan bağımızı, bütün insanların aynı Allah'ın kulları olduğumuzu hatırlatıyor. Yani buradan birlikte yaşama kültürü üzerine kurulu bir medeniyet yeşeriyor. İnsana güzelliği, inceliği, nezafeti, nezaketi ilham ediyor.

Kudüs’e Selahattin Eyyubi’nin, Kanuni Sultan Süleyman’ın Kudüs’e bakışı ile bizim bakamayışımız karşısında bir kez daha insanlığımızdan utanmamız gerekir.

Kudüs'ü ancak ve ancak hikmetin dili ile anlayabiliriz. O bakımdan Kudüs'ü bir çatışma merkezi olarak değil, insanlığı hakikate, huzura, barışa, selamete çağıran bir merkez olarak anlamlandırırsak ona daha yakın oluruz diye düşünüyorum.

Şüphesiz ki "Hak batıla galip gelecektir", batıl eninde sonunda zail olacaktır. Unutmamak gerekiyor ki bazen kötümser tablolar aydınlığın yakın olduğunun müjdecisidir. Bizim her şeyden önce inancımıza çok sağlam tutunmamız gerekiyor. Bu anlamda imani bir morale ihtiyacımız var.

Düşünebiliyor musunuz ki, Cenab-ı Hak izni olmadan bir yaprak kıpırdasın. Demek ki olup bitenler Cenab-ı Hakk'ın bilgisi dâhilinde gerçekleşiyor. Ol deyince olduran Allah, dünyanın da kâinatın da idaresini bize bırakmış değildir.

Allah'ın bize bıraktığı sadece gayret ve iyi niyetimizdir. Allah gayret edenin karşılığını muhakkak veriyor.

Bize düşen imani zaafa düşmemektir. Allah mutlaka inananlarla beraberdir. Sabredeceğiz, tabii ki elimizden gelen gayreti göstererek.

Yüksek fikirlerin, yüksek ahlakın yeşermesi gereken bir beldeye çatışma ve silahlar yakışmıyor. Bizim özellikle bu noktalarda çok akılcı olmamız ve Kudüs meselesini ahlaki bir temel üzerine oturtmamız gerekiyor. Yoksa sağlıklı bir çıkış kapısı bulmamız mümkün olmayacak.

Şunu unutmamamız gerekir ki Kudüs’e göz dikenler; Mekke, Medine ve en nihayetinde İstanbul’a yani taa ciğerimizin yüreğimizin ortasına göz dikeceklerdir.

“LA GALİBE İLLALLAH”

Okunma : 6263
AYD HABER İÇİ SAĞ
kent gaz
Gündem haberleri
İş arkadaşını silahla vurdu
14 Temmuz 2018 Okunma: 5847 Asayiş
Ereğli’den Hakim ve Savcılar Terfi Ettiler
13 Temmuz 2018 Okunma: 3807 Ulusal Haberler
Ayşe Akgün Dualarla Defnedildi
15 Temmuz 2018 Okunma: 3467 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın