Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

23 Nisan 2018 Pazartesi
Herkes Okuyacak
Ereğli Kaymakamlığı’nın öncülüğünde Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından pek çok kurumun desteği başlatılan KİTAP OKU-YORUM projesi, Kaymakam Ömer Lütfi Yaran’ın da katıldığı programda tanıtıldı.
Kategori : Eğitim
28 Aralık 2017 15:01
 
Herkes Okuyacak

Ereğli Kaymakamlığı’nın öncülüğünde Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından pek çok kurumun desteği başlatılan KİTAP OKU-YORUM projesi, Kaymakam Ömer Lütfi Yaran’ın da katıldığı programda tanıtıldı.

Ereğli genelinde öğrenci, öğretmen, veli ve toplumun geneline yönelik olarak sürdürülebilir kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve okur sayısını artırmak amacıyla geniş kapsamlı olarak hazırlanan projenin detayları basınla paylaşıldı.

Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç’in katıldığı proje tanıtım programında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç; “Okumak insanın kişisel gelişimini sağlayan önemli etkenlerden biridir; insanın düşünce yapısını, hayal dünyasını geliştirir, sözcük dağarcığını arttırır, insana bilgi ve birikim kazandırır. 21. yüzyıl için daha hızlı ve daha büyük değişimleri öngörülüyor, bu doğrultuda dünyada ve ülkemizdeki eğitimin hedeflerine bakıldığında, 21.yy becerilerinin kazandırılarak 21. Yüzyıl insanını yetiştirmek olarak görülüyor. 21. Yüzyıl insanını yetiştirmenin, en önemli yolu sürekli okuma ve okuyarak öğrenmeden geçmektedir. Çocuklarımıza ve öğrencilerimize 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak istiyorsak, ülke olarak sistemli bir şekilde çok küçük yaştan gelecek neslimizin düzenli kitap okuma ve araştırma alışkanlıklarını elde etmelerine gayret göstermeliyiz” dedi.

Genç; “Türkiye’de son 20 yılda, il, ilçe ve mahallelerimizde kahvehane, Internet Cafe ve Play Station Salonu sayısı çok hızlı bir şekilde arttı ama maalesef kütüphane ve kitap okuma salonlarımız nitelik ve nicelik bakımından pek artış gösteremediği görülmektedir.

Öğrencilerimizin haftalık ders programları içerisinde okul yönetimlerince yapılan okuma programına göre haftada en az bir ders saati olmak üzere okullarda okuma etkinlikleri gerçekleştirilecektir. Okul kütüphanelerinden alınacak kitaplar veya okuma etkinliklerine uygun belirlenmiş kitaplardan öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmaları sağlanarak bireysel olarak her öğrencinin okuma kültürü ve alışkanlığı kazanmaları sağlanacaktır. Öğrencilerimiz yoluyla ailelerini de etkileyerek geleceğin okuyan nesilleri olan bir toplum yapısını okullarımızdan başlayarak kazandırdığımız okuma alışkanlıkları ile gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.  

Programda konuşan Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran ise; “Bugün Kaymakamlığımız öncülüğünde, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte, İlçemizde bir okuma seferberliği projesinin tanıtımını yapıyoruz” dedi.

Kaymakam Yaran, konuşmasının tamamında;

“Bildiğiniz gibi okumak artık bir tercih değil, bir temel ihtiyaç halini almıştır. İlköğretim, lise ve üniversite öğrencilerimiz başta olmak üzere gençlere;

Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu sayede; Analitik düşünen, Konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, Olayları ve olguları yorumlayabilen, Sorgulayan, Tartışan, Milli ve manevi değerle sahip bireyler yetişmesine katkı sağlamak için bu projeyi hayata geçiriyoruz.

Projemiz sadece 1 yıllık değil, uzun soluklu bir proje olacak. Örneğin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu sene ki planlamasında, öğrencilerimize en az 150.000 kitap okutacak. Polis okulumuz kütüphanesini diğer okullara açacak ve öğrencilere kitap temininde bulunacak.

Gençlik Merkezi Müdürlüğümüz her okulda en az 2 okuma halkası oluşturarak yılsonunda da en az 150 okuma halkasına ulaşacak.

Tüm bu etkinliklerle ilçemiz genelinde okuma kültürü oluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Zaman zaman yazar-öğrenci buluşmaları yapacağız. Kurum amirleri bizzat etkinliklere katılarak öncülük edecekler. 12-13-14 Ocak’ta “Ereğli Gençliği Okuyor” sloganıyla, yazarlarımızla öğrencilerimizi, gençlerimizi buluşturacağız.

Bunun için öncelikle siz değerli basın mensupları olmak üzere tüm Ereğlililerimizin desteğini bekliyoruz. Unutmayalım ki eğitime yapılan her yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Katılımlarınızdan ötürü, hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Söz konusu proje;

Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, İlçe Millî Eğitim Müdürü İradet Genç, Konya Ereğli POMEM Müdürü Ali Kurbi’nin destekleri ve Proje Danışmanı Egemen Ceylan, Öğretmen Oğuz Yılmaz, Öğretmen Fatma Gültekin, Şef Raziye Özçal ve memur Zeliha Kodal’ın katkı ve çalışmalarıyla hayata geçecek.

Okunma : 6670
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğlili Gelin ve Damattan Örnek Davranış
21 Nisan 2018 Okunma: 6445 Gündem
Ayrancı’da 2 köye dev bayrak yapıldı
19 Nisan 2018 Okunma: 6042 Gündem
Kırmızı ışıkta bekliyordu bir anda…
20 Nisan 2018 Okunma: 5758 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın