Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Haziran 2018 Salı
Konya’dan Suriye’ye Balık İhracatı Yapıyorlar
Konya'nın Beyşehir ilçesinde, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nden Suriye’ye “Çin Sazanı” ihracatına başlandı.
Kategori : Ekonomi
04 Ocak 2018 17:28
 
Konya’dan Suriye’ye Balık İhracatı Yapıyorlar

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nden Suriye’ye “Çin Sazanı” ihracatına başlandı.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, Türkiye’nin en önemli tatlı su balığı üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü’nden Suriye’ye “Çin Sazanı” balığı ihraç etmeye başladıklarını söyledi. Halk arasında “İsrail Sazanı” olarak da bilinen ve Beyşehir Gölü’nde son yıllarda popülasyonu giderek artan Çin Sazanı’nın istilacı bir tür olarak bugüne kadar ekonomik değeri olmaması nedeniyle bölgede faaliyet gösteren avcıların ağlarında görmek istemediği, ağlardan toplandıktan sonra ise göle geriye attığı ya da kıyıya getirerek imha ettiği bir balık çeşidi olduğunu vurgulayan Kurt, ancak bu türü milli ekonomiye kazandırabilmek amacıyla kooperatif olarak yürüttükleri çalışmanın meyvesini almaya başladıklarını belirtti.

 

İç piyasada vatandaşların da ilgi göstermediği Çin Sazanı’nın 1990’lı yıllarda Beyşehir Gölü’nde görülmeye başlandığını, kim ya da kimler tarafından nasıl ve niçin atıldığını, nasıl ürediğini bilmediklerini vurgulayan Kurt, zamanla gölde popülasyonunun artarak yaygınlaşmaya başladığını dile getirdi. Bu türün otçul bir tür olmasına rağmen gölün asıl türü olan pullu sazanın da larvalarıyla beslenmesi nedeniyle istilacı olarak tanındığını ve zaman zaman ilgili kurumların da desteğiyle popülasyonunun azaltılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını anlatan Kurt, “Ağlara çok takılan bir balık ve bolca avlanıyor ama avlanılması istenen bir tür değil, çünkü Türk halkı yemiyor, bölgemizdeki insanlar da tüketmiyor. Ancak, aslında çok lezzetli bir balık türü ama, Beyşehir Gölü’nde çok fazla iriliğe sahip bir balık değil. Büyümüyor ve 6-7 tanesi ortalama bir kilogram ağırlığa kadar ulaşıyor. Ancak biz bu balığın yenmesi gerektiğini ısrarla işliyoruz” dedi.

 

Kurt; “Şu anda yaptığımız çalışma ile biz bu balığı direk avcıdan toplayarak kooperatif olarak Suriye’ye göndermeye başladık. Suriye’ye şu ana kadar 2 tır gönderdik, şu anda 3’üncü tırımız yola çıkıyor. Balıkçı meslektaşlarımızın da verdiği destekle kilosu 50 kuruşa onlardan alıyoruz, 1 liraya da Suriye’ye satılmak üzere gönderiyoruz. Buradaki amacımız, avcımızın bu durumdan menfaatlenmesi. Suriye’den sonra Irak’a ihraç edilmesi ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Irak pazarı da devreye girdiğinde inşallah bu fiyatların zamanla daha da yükseleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Okunma : 7836
Foto galeri
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Sertavul’da Can Pazarı
17 Haziran 2018 Okunma: 8593 Ulusal Haberler
Ereğli’de Trafik Kazası Yaralılar Var
17 Haziran 2018 Okunma: 7046 Asayiş
Ereğli’de feci kaza: 6 kişi yaralandı
16 Haziran 2018 Okunma: 6149 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın