Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

18 Haziran 2018 Pazartesi
Su Deposu Temizliği Neden Gereklidir? Nasıl Yapılır?
Dünya sağlık örgütü raporlarında kirli ve sağlıksız su, ölüm sebeplerinde sigara ve alkolden sonra altıncı sıradadır.
Kategori : Duyurular
04 Mart 2018 20:17
 
Su Deposu Temizliği Neden Gereklidir? Nasıl Yapılır?

Dünya sağlık örgütü raporlarında kirli ve sağlıksız su, ölüm sebeplerinde sigara ve alkolden sonra altıncı sıradadır.

Su deposu temizliği ve dezenfekte hizmeti son genelgelerle yaptırılması zorunlu bir hizmet haline gelmiştir. Su deposu temizliği su kesintisi olduğu dönemlerde üç ayda bir, kesinti olmadığı dönemlerde altı ayda bir yaptırılması gerekmektedir. Su deposu temizliği sadece genelgelere ve standartlara uymak için yaptırılmamalıdır. Kişi önce kendi ve aile sağlığı için su deposu temizleme hizmetini yaptırmalıdır.

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NEDEN GEREKLİDİR?

Su deposu temizliği ile su ile bulaşabilen hastalıklarla mücadeleyi başlatmış oluyorsunuz. Depolardaki içme ve kullanma sularının pas, çamur, kum ve mikroorganizmalardan arınmış olması gerekir. Uzun süre temizliği ve dezenfeksiyonu yapılmamış depolarda çamur, balçık, kireç, pas ve bekleyen suyun oluşturduğu tortunun yanında fare ve kedi gibi canlılarında düşüp öldüğüne tanık olmaktayız. Temizlenmeyen su depolarında oluşan mikroorganizmalar ile insan sağlığını tehdit edebilecek kolera, tifo, ishal gibi hastalıklar oluşabiliyor. Farkına varmadan dişlerimizi fırçalayarak, meyve ve sebzelerimizi yıkayarak, traş olarak, duş alarak, hastalıkların bulaşmasına etken olmaktayız. Kirlenmiş depolarda oluşan kimyasal değişiklikler, şebekeden gelen klorlu suyunda etkisini yok ederek durumu daha vahim bir hale taşıyabilmektedir.

Depoya şebekeden gelen su; klor vb. gibi çeşitli işlemlerden geçerek temizlenmiş olsa bile depo içerisindeki uzun bir süre bekleme sonucunda biyolojik ve fiziksel reaksiyonlar ile içerisinde bulunan yosun, kireç ve mangan gibi maddeler ayrılarak bulundukları ortamda kirlilik tabakası oluşturur. Şebekeden ters vakumla gelebilecek atık su ve bunun yanında depo kapağındaki kırık ve çatlaklardan girebilecek haşere, fare, kedi gibi canlıların ölmesiyle düşünmeden ve kontrol etmeden kullanabileceğimiz su; bir mikrop yuvası haline gelebilir.

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Depo içerisindeki mevcut su miktarı hidrofor seviyesine kadar tüketilmelidir veya boşaltılmalıdır. Depo içerisindeki temizlik için gerekli ekipman ve ışıklandırma sağlanıp gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Depoda kalan az miktardaki su dalgıç ve pompa yoluyla giderden tahliye edilmelidir. Dalgıç pompa kullanırken 12-24 Voltu geçmeyen dalgıç pompa kullanılması en güvenli olanıdır. Basınçlı kompresörle kir sökücü madde kullanarak deponun duvarlarında oluşan kirlerin çözülmesi sağlanır. Dipte oluşan tortu ve çamur dalgıç pompa ile depo dışına verilir. İlaçlamadan sonra tekrar temiz basınçlı suyla duvar, taban temizliği ve durulama işlemi yapılır. Temizlenmiş depoya su alımıyla birlikte fiziksel ve kimyasal dezenfeksiyon işlemi bitirilmiş olur.

SU DEPOSUNU HANGİ SIKLIKLA TEMİZLETMELİYİZ?

Su depolarının bulunduğu konum ve kullanım amacına göre şebeke, arıtma, kuyu suyu kullanımı olarak niteleyebiliriz. İlgili yükümlülüklere göre kullanım amacı göz etmeksizin su depoları 6 ayda bir temizlenmesi önerilir.

Fakat kuyu suyu ve tankerle alınan sularda depoların kirlenme süreleri daha kısa zamandadır. Bunun sebebi suyun belirli kriterlere göre depoya ulaşmamış olmasıdır. Kuyu suları depoya herhangi bir arıtma sisteminden geçerek dahi ulaşmış olsa da, beraberinde birçok mikro organizmaları taşır. Taşıma, tankerlerle alınan suları içme ve kullanma olarak ikiye ayırabiliriz. Burada ki büyük tehlike tankerlerin suyu alım ve boşaltımı için kullandıkları su borusudur. Herhangi bir depodan ya da suyun yüklenildiği alandan beraberinde getirdikleri mikro organizmaları ve bakterileri rahatlıkla su deponuza bulaştırabilir.

Önerimiz sağlığınız için şebeke sularında 6 ayda bir, diğer su kullanımlarında 3 ayda bir deponun temizlenmesidir.

 

Okunma : 1273
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Sertavul’da Can Pazarı
17 Haziran 2018 Okunma: 8033 Ulusal Haberler
Ereğli’de Trafik Kazası Yaralılar Var
17 Haziran 2018 Okunma: 6815 Asayiş
Ereğli’de feci kaza: 6 kişi yaralandı
16 Haziran 2018 Okunma: 5989 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın