Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

24 Nisan 2018 Salı
Diyetle Kilo Vermek Ne Kadar Mümkün?
Modern dünyada maalesef fazla kilolar neredeyse her insanın zaman zaman başını ağrıtabiliyor.
Kategori : Sağlık
28 Aralık 2016 17:43
 
Diyetle Kilo Vermek Ne Kadar Mümkün?

Modern dünyada maalesef fazla kilolar neredeyse her insanın zaman zaman başını ağrıtabiliyor. Hem dış görünüşümüzün etkilenmesi hem de sağlığımızın bozulması fazla kilolardan kurtulmak istememiz için yeterli sebepler. Günümüzün standart beslenme alışkanlıkları da maalesef fazla kilolara eğilimli bir hal almamıza sebep oluyor. Bu nedenle beslenme konusuna gereken özeni göstermeli ve her zaman sağlıklı ve dengeli bir beslenme içerisinde olmalıyız. İstemesek de aldığımız bu fazla kilolardan kurtulmak için de düzenli bir şekilde spor yapmalı ve belirli bir zayıflama odaklı diyet programı uygulamalıyız. Zayıflamak zor bunu herkes kabul ediyor peki diyet yapmak kilo vermek konusunda ne kadar işe yarıyor? Bu soruya belki de onlarca farklı yanıt vermek mümkün.

Beslenme düzeni bir insanın genel sağlık durumu açısından oldukça hayati bir öneme sahip. Düzgün ve dengeli beslenmeyen bir insanın aşırı kilolarla boğuşması ve sağlığının bozulması yüksek bir ihtimal. Bu yüzden bizler sağlığımızı elden gitmeden önemsemeli ve onu kaybetmeden ona gereken değeri vermeliyiz. Bu noktada sağlıklı beslenmek yapacağımız en birinci hareket olmalıdır. Kişiye özel dengeli ve sağlıklı bir beslenme diyeti sağlık açısından bu kişiye inanılmaz faydalar sağlar. Kilo vermek için diyet yapmak neredeyse mecburi bir aktivitedir diyebiliriz.

Spor Yapıyorum, Diyet Şart Mı?

İstediğiniz kadar spor yapın, mantıklı bir diyet programı içinde değilseniz bu spor size kilo vermek konusunda yeterli desteği tek başına veremeyecektir. Hem sporunuzu düzenli olarak yapmalı hem de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Peki ne çeşit diyetler kilo verdirmede yüksek verimliliğe sahiptir? En çok bilinen diyetler karbonhidrat diyeti, protein diyeti, ismiyle nam salmışlar arasında da Karatay diyeti ve Pierre Dukan'ın geliştirdiği Dukan diyeti olarak sıralanabilir. Bu diyet programlarının işe yaradığı on binlerce insan tarafından teyit edilmiştir. Bu yüzden günümüzde en önemli diyet programları arasında kabul edilirler.

Bunların yanı sıra ketojenik diyet adı verilen bir diyet programı da oldukça ses getirmiştir. 1900’lü yılların başında ilk olarak bahsi geçen ketojenik diyet az miktarda protein ve ihtiyaç kadar karbonhidrat alarak, yağ ihtiyacını da gereğinden fazla alarak yapılan bir beslenme sistemidir. Bu beslenme düzeni sayesinde vücutta yağ asitlerinin okside olmaları engellenmektedir. Bu diyet programının hem önemli faydaları hem de önemli zararları vardır. Özellikle epilepsi hastalarının nöbetlerini kontrol altına almada etkili olan bu diyet daha birçok sendromun semptomlarının kontrolünde oldukça yüksek verimlilik sağlamaktadır. Bu diyette günlük enerji ihtiyacı ortalama bir şekilde karşılanmaktadır. Böylece beynimiz ve diğer iç organlarımız zarar görmez. Ancak bu diyet programının önemli hususlarda zararlı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle vücudun su ve elektrolit dengesini bozması önemli bir dezavantajdır. Ayrıca kalsiyumun vücuttan atılmasına sebep olması ve vücut hücrelerimizin yıkımını hızlandırması da önemli sorunlar arasındadır. Bu problemler ilerleyen noktalarda çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunların yanı sıra ciddiye alınması gereken bir diğer problem de ketojenik diyetin kalp ve damar sisteminde oluşabilecek hastalıkların riskini artırıyor olmasıdır. Peki ketojenik diyetle zayıflamak mümkün müdür? Evet mümkündür fakat vücutta büyük zararlara yol açma ihtimali sebebiyle de tercih edilmemelidir. Bunun yerine genel geçerliliği olan diyet programlarını uygulamak daha yerinde olacaktır.

En sağlıklı kilo verme şekli dengeli beslenme ve düzenli spor yapmaktan geçer. Siz diyet programınızda her türlü vitamine ve minerale yeterli önemi verirseniz ve öğünlerinizi ufak porsiyonlar halinde ama günde 5 6 parçaya bölerek tüketirseniz bu tür diyet programları sayesinde bazal metabolizmanız artacaktır. Böylece günlük yaktığınız kalori miktarı da yükseleceğinden yediğiniz miktar aynı kalmasına rağmen daha kolay kilo verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra dışarıda yediğimiz sağlıksız yiyeceklerden ve doğal olmayan yiyeceklerden de mutlaka uzak durmalıyız. Fastfood tarzı yemekleri diyet programımıza asla dahil etmemeliyiz. Böylece beslenme düzenimizin sağlıklı bir şekilde hazırlandığından emin olabiliriz. Özetle ne kadar yediğimiz değil ne yediğimiz önemlidir. Marjinal kabul edilebilecek diyet programlarındansa genel geçerliliği olan diyet türlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca diyet yaparken su ihtiyacımızı da fazlasıyla karşıladığımızdan emin olmalıyız. Siz eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız diyet yaparken de diğer zamanlarda da günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

Okunma : 692
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğlili Gelin ve Damattan Örnek Davranış
21 Nisan 2018 Okunma: 6559 Gündem
Kırmızı ışıkta bekliyordu bir anda…
20 Nisan 2018 Okunma: 5793 Asayiş
DR. Ali Sayar’ın Acı Günü
22 Nisan 2018 Okunma: 5388 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın