Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

24 Mayıs 2018 Perşembe
Pul Kültürü ve Ereğli
Posta pulu deyip geçmeyin, 1800’lü yıllardan bu yana kullanılan pulların tarihi ve kültürel açıdan değeri çok büyüktür.
Kategori : Kültür Sanat
03 Ocak 2017 21:42
 
Pul Kültürü ve Ereğli

Posta pulu deyip geçmeyin, 1800’lü yıllardan bu yana kullanılan pulların tarihi ve kültürel açıdan değeri çok büyüktür.

İlk olarak Birleşik Krallığı’nda, 6 Mayıs 1840 tarihinde kullanılmaya başlanan pul Türkiye'de ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1 Ocak 1863 tarihinde ilk defa bastırılmıştır.

Pek çok kültürde tarihi olayların ve anlamlı hatıraların yaşatıldığı posta pulları ayrıca pul koleksiyoncuları tarafından satın alınarak biriktirilen çok popüler bir koleksiyon aracı haline gelmiş ve bu yönde de bir sektör oluşmuştur.

Zarf, kart, damga, posta kartı ve benzeri posta ile ilgili her türlü malzeme dünya çapında yüz milyona yakın olduğu tahmin edilen koleksiyoncu tarafından toplanır. Posta pulları filatelistler tarafından incelenerek pulların dantelleri, kâğıtları, mürekkepleri ve benzeri diğer teknik özellikleri araştırılır; değerleri ortaya çıkartılır.

Dünya’da Pul

Dünyada posta idareleri tarafından çıkartılan ilk posta pulu konusunda farklı görüşler olmakla birlikte, genel kabul gören Birleşik Krallık ve İrlanda'da posta reformcusu Rowland Hill tarafından başlatılan çalışmalar sırasında kullanılmaya başladığı yaygın kanaattir. 

1 Mayıs 1840 tarihinde ilk posta pulu olan "Penny Black" satılmaya başlanmıştır, ancak postada geçerliliği 6 Mayıs 1840 tarihinde başladı. Bundan kısa bir süre sonra ise "İki penilik mavi" pul çıkartıldı.

Her iki pulun üzerinde genç Kraliçe Viktorya'nın resmi bulunmaktaydı ve bu ilk çıkan pullarda dantel işlemeleri hâkimdi.

 

Osmanlı’da Pul

Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulan posta sistemi Bosna-Hersek'ten Yemen'e, Kafkasya'dan Libya'ya bugün bağımsız devlet haline gelen 23 ülkede organize posta taşımacılığının başlangıcı kabul edilmektedir.

İlk Türk posta pulları ise 1862 yılında Darbhane-i Amire'de taş baskı (litografi) tekniği ile basıldı.

Değişik kalınlıklardaki kâğıtlar üzerine basılan pullar elle boyanmış ve zamklanmıştır, ayrıca sahtelerinin yapılamaması için de Nezaret-i Maliye tarafından üzerlerine eski yazı ile "Nezaret-i Maliye-i Devlet-i Aliye" yazılı kırmızı veya mavi renkli kontrol damgası vuruldu.

Osmanlı Devletinde ilk pulun kullanılmaya başlaması 1 Ocak 1863 yılında gerçekleşti. Pulların üzerinde dönemin padişahı Sultan Abdülaziz'e ait tuğra, tuğranın altındaki hilalin içinde ise Devlet-i Aliye-i Osmaniye yazıldı.

Bu pullarda da dantel işlemeler dikkat çekti.

Çeşitli maddelerden imal edilen ancak daha çok kadifemsi kâğıtlara basılan pullar Türk ve Dünya tarihinde önemli tarihi belge ve değerli evrak niteliği kazandı.

Zira pulların basımı için genellikle ülke ve dünya gündeminde yer eden tarihi olaylar, anekdotlar ve unutulmaması istenen değerler kullanıldı.

 

Ereğli’de ilk defa

Ereğli’de ise ilk defa belediye tarafından kendi adına bastırılan pullar 3 Ocak 2017 tarihinde basına tanıtıldı.

Tüm dünyada uygulanıldığı üzere unutulmaması ve har zaman hafızalarda yer edinmesi istenen 15 Temmuz 2016 darbe girişimini konu alan pullar ilk defa Ereğli Belediyesi tarafından bastırıldı.

“15 Temmuz ihanet gecesini unutmayacağız, unutturmayacağız” sloganıyla Ereğli Belediyesi ve PTT işbirliği ile basımı gerçekleştirilen posta pulları Türkiye Tarihinin bir dönüm noktası olan 15 Temmuz 2016 gününü hafızalarda diri tutacak.

Konya Ereğli Belediyesi’nin projesi olarak gerçekleştirilen ve resmi yazışmalarda kullanımına başlayan “15 Temmuz Pulları” tüm Türkiye’de 15 Temmuz sonrasında yapılan demokrasi nöbetlerinde milli duygularını diri tutan Ereğli Halkının fedakâr ve vatansever bir hatırasını konu alıyor.

Ereğli Belediyesi tarafından hazırlanan söz konusu pullardan 10 Bin adet basıldı.

 

 

 

 

 

Okunma : 2501
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Ereğli’de Vahşet, Cesedi Parkta Bulundu
23 Mayıs 2018 Okunma: 14854 Asayiş
Kanalda Bulunan Cesedin Kimliği Belli Oldu
23 Mayıs 2018 Okunma: 10873 Asayiş
Bakın Burası Neresi
22 Mayıs 2018 Okunma: 7456 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın