Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Haziran 2018 Salı
Okul taşıtları yıl boyunca denetlenecek
Trafik Güvenliği Çalıştayı'na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın gündeminde okul taşıtları vardı.
Kategori : Ulusal Haberler
12 Eylül 2017 19:48
 
Okul taşıtları yıl boyunca denetlenecek

Trafik Güvenliği Çalıştayı'na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın gündeminde okul taşıtları vardı.

Okulların açılmasına sayılı günler kala gündemde yer bulan okul taşıtları için açıklama yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, taşıtların yıl boyunca denetimlerinin çok sıkı şekilde yapılacağını ifade ettiler.

 

Özel izinli taşıt

Uyuşturucu ve çocuk istismarı suçlarından hüküm giyenlerin servis personeli olamayacağını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Öğrenci taşıyacak araçlarda, özel izinli taşıt olması şartı aranmaktadır" dedi.

Arslan, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“Okul servis araçlarının hangi şartlar altında kiralanabilecek düzenlenmiş yeni okul servis aracı işleten kişi ile anlaşma yapılması halinde dahi taşıma yapılacak taşıtların okul servis aracı olması gerektiği taşıt servis firması sahiplerinde ilgili yönetmelikteki tüm yükümlülükleri yerine getirmesi açıktır. Söz konusu yönetmelik çerçevesinde öğrenci taşıyacak araçların özel izinli taşıtlar olması şartı aranmaktadır ayrıca servis şoförü ve rehber personel olunabilmesi için uyuşturucu ile ilgili ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasa dahi hüküm giymemiş olması bir zorunluluktur ve bu konuda gerek bakanlıklar olarak gerek kolluk kuvvetleri olarak her türlü denetim yapılmakta.”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, okul servis denetimlerinin yıl boyunca devam etmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti;

"Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okullarından evlerine evlerinden okullarına güvenli bir trafik ortamında gidip gelmelerini sağlamak için trafik güvenliğinin tüm paydaşlar için herkes için eğitim şarttır. Eğitim çalışmalarının yanında yoğun ve sürekli denetimlerin yapılması, mevzuata aykırı davrandığı tespit edilen okul servis araçları ve sürücüler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması hatta gerekli hallerde araçların trafikten men edilmesi ve uygulamanın tüm eğitim öğretim yılı boyunca sürdürülmesi öğrencilerimizin ve tüm vatandaşlarımızın güvenliği açısından büyük önem arzetmektedir."

 

Okunma : 2733
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Sertavul’da Can Pazarı
17 Haziran 2018 Okunma: 8591 Ulusal Haberler
Ereğli’de Trafik Kazası Yaralılar Var
17 Haziran 2018 Okunma: 7046 Asayiş
Ereğli’de feci kaza: 6 kişi yaralandı
16 Haziran 2018 Okunma: 6149 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın