Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

20 Haziran 2018 Çarşamba
Elektrikli otomobil Konya’da üretildi
Konya’da üniversite öğrencileri tarafından tasarlanıp üretilen tamamı yerli elektrikli otomobile diriliş 1251 ismi verildi.
Kategori : Teknoloji
16 Eylül 2017 00:05
 
Elektrikli otomobil Konya’da üretildi

Konya’da üniversite öğrencileri tarafından tasarlanıp üretilen tamamı yerli elektrikli otomobile diriliş 1251 ismi verildi.

Konya Ticaret Odası (KTO)  Karatay Üniversitesi öğrencileri, tamamen yerli tasarım olan ve "Diriliş 1251" ismini verdikleri elektrikli araç tasarlayarak önemli bir çalışmaya imza attılar.

Üniversite bünyesinde kurulan Ar-Ge Topluluğu öğrencilerinin tasarımını yaptığı ve tamamı yerli üretim olan elektrikli aracın uzunluğu 4 metre ve 6 kilowattlık batarya ile saatte 110 kilometre hıza ulaşabiliyor.

"Diriliş 1251" ismi verilen aracın, motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, batarya paketlemesi, telemetre, araç  kontrol sistemi ve mekanik aksamı tamamen yerli olarak üretildi.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk,  yaptığı yazılı açıklamada, aracın öğrencilerin tasarımı olduğuna dikkati çekerek; “Üniversite olarak yerli Otomobil konusunda Konya'ya destek vermeye devam ediyoruz. Bu tarihi sorumluluğa Konya ev sahipliği yapmaya hazır. Kendi yerli otomobilimizi üretmemizin Türkiye için önemi üzerinde daha çok durmayı ve daha fazla çalışarak üniversite sanayi iş birliğiyle bu sorumluluğun üstesinden gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Okunma : 6207
Foto galeri
AYD HABER İÇİ SAĞ
Gündem haberleri
Sertavul’da Can Pazarı
17 Haziran 2018 Okunma: 8671 Ulusal Haberler
Ereğli’de Trafik Kazası Yaralılar Var
17 Haziran 2018 Okunma: 7183 Asayiş
Ereğli’de feci kaza: 6 kişi yaralandı
16 Haziran 2018 Okunma: 6172 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın