Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

22 Mayıs 2018 Salı
AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARIYLA BETONARME
AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARIYLA BETONARME Betonarme, geleneksel çimento betonun halk arasında inşaat demiri olarak bilinen çelik çubukların takviyesiyle meydana gelen bir yapı malzemesidir.
Kategori : Ekonomi
27 Kasım 2017 15:52
 
AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARIYLA BETONARME

AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARIYLA BETONARME

Betonarme, geleneksel çimento betonun halk arasında inşaat demiri olarak bilinen çelik çubukların takviyesiyle meydana gelen bir yapı malzemesidir. Bu bileşim, betonun basınca ve çekmeye dayanıklılığından faydalanmak için idealdir.

Betonarmenin bileşenleri birçok yükleme tipine direnecek şekilde işler. Örneğin beton basınca direnirken, çelik takviye gerginlik kuvvetlerine direnir. Günümüzde neredeyse her yapının inşaatında kullanılan betonarmenin tercih sebeplerinden biri de ekonomik oluşudur. Pek çok avantajının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

BETONARMENİN AVANTAJLARI

  • Betonarme, diğer yapı malzemelerine göre basınca daha dayanıklıdır.
  • Yangın ve hava koşullarına dayanıklıdır.
  • Bakımı maliyeti çok düşüktür.
  • İstenilen her şekle girebilir, esnektir.
  • Her şekle girebilmesine rağmen katı madde davranışları gösterir.
  • Çelik kullanımıyla karşılaştırıldığında, betonarme bir inşaatta daha az nitelikli işgücüne ihtiyaç vardır.

BETONARMENİN DEZAVANTAJLARI

  • Hazırlanırken karıştırma, dökme ve kürleme işlemlerinin her biri basınç dayanıklılığını ayrı ayrı etkilediğinden malzeme davranışını öngörmek kolay değildir.
  • Döküm için kullanım maliyeti yüksektir.
  • Zamanla çatlayabilir, dökülebilir, zayıf oranlarda karıştırıldığında dayanıklılık kaybına veya çökmelere uğrayabilir.

İşte tüm bu yönleriyle betonarmeyi tanımak; ancak yapı ve inşaat sektöründe Sigma Mühendislik gibi 30 yılı aşkın tecrübe sahibi olmakla mümkündür. Betonarmenin kullanım alanlarıyla ilgili bilgi almak için https://sigmamuhendislik.com.tr/betonarme/ bağlantısına tıklayabilirsiniz. Sigma’nın geçmişinde gerçekleştirdiği projelerinin hemen hemen hepsinde betonarme kullanılmış ve haliyle betonarme malzemesinin kullanım alanları, fonksiyonları, davranışları ve tüm özellikleri üzerinde yetkinlik ve uzmanlık kazanılmıştır.

Öncü ve inovatif projeleriyle yapı sektörüne yön veren bir firma olduğu düşünüldüğünde Sigma’nın betonarme kullanımında ustalaştığı; inşaat, denetim, danışmanlık ve takip süreçlerinin hepsinde tam destek verebilecek kapasitedeki az sayıda firmadan biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Sigma’yla iletişime geçmek için https://sigmamuhendislik.com.tr/betonarme/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

                       

Okunma : 6557
Gündem haberleri
Boğulan genci başkan kurtardı
20 Mayıs 2018 Okunma: 6487 Asayiş
Greyderin Altında Can Verdi
19 Mayıs 2018 Okunma: 5442 Asayiş
Cansız Bedeni Evinden Çıktı
19 Mayıs 2018 Okunma: 5358 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın