Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

22 Haziran 2018 Cuma
IOTA nedir? IOTA nasıl alınır? Fiyatı neden çıkıyor?
IOTA kripto para dünyasının yeni yıldızı oldu.
Kategori : Teknoloji
11 Aralık 2017 20:47
 
IOTA nedir? IOTA nasıl alınır? Fiyatı neden çıkıyor?

IOTA kripto para dünyasının yeni yıldızı oldu. Potansiyeli çok yüksek görülen bu IOTA’ya ilgi gün geçtikçe büyüyor. Peki, IOTA nedir? Nasıl alınır?

IOTA nedir?

IOTA, nesnelerin interneti için tasarlanmış bir kripto paradır. IOTA mevcut kripto para piyasasına neler sunabilir? IOTA, Blockchain tabanlı kripto para birimleri karşısında 4 büyük avantaja sahiptir;

Ölçeklenebilir

Merkezsiz

Modüler

Düşük İşlem Ücretleri

Bütün bunları mümkün kılan teknolojik gelişme The Tangle’dır. IOTA, kayıt defterini korumak için bir blok zincir mimarisi kullanan Bitcoin‘den farklı olarak, DAG (Directed Acyclic Graph) olarak bilinen ‘Tangle’ kullanır. Özetle, Tangle, bir işlem yapmak isteyen ağdaki her katılımcının, geçmişteki iki işlemi onaylamasını istemek suretiyle Bitcoin‘in (ve diğer birçok kripto para birimleri) karşılaştığı ölçeklenebilirlik ve işlem ücreti sorunlarını çözer. Dolayısıyla, bir işlem yapma ve işlemleri onaylama eylemi birbirine bağlanır. Bu, madencileri ve madencilik işlemini ortadan kaldırır ve sistemi tamamen merkezsiz hale getirir.

IOTA’da, kullanıcı sayısı arttıkça (artan sayıda kullanıcıyla daha yavaş hale gelen blok zinciri kripto para birimlerinin aksine) ağ işlem hızı artar. Aynı zamanda, “madenciler”e ödeme yükümlülüğü ortadan kalktığından bir işlem yapmak için hiçbir ücret alınmaz!

ioto

Nesnelerin Ekonomisi

Nesnelerin interneti kavramı ve kullanım alanları genişledikçe, birlikte çalışabilirlik ve kaynak paylaşımı ihtiyacı bir zorunluluk haline geliyor. IOTA, her teknolojik kaynağı potansiyel bir hizmet haline getirerek, açık bir piyasada gerçek zamanlı olarak ve ücretsiz olarak ticaret yapılmasını sağlayarak, firmaların yeni B2B modelleri keşfetmelerini sağlar.

IOTA, nesnelerin ekonomisinin tam olarak ortaya çıkıp istenen potansiyele ulaşması için eksik bulmaca parçasıdır. IOTA’nın, tüm cihazlar arasında gerçek bir birlikte çalışabilirlik sağlayan, nesnelerin internetinin, açık kaynak kodlu ve izin gerektirmeyen omurgası olduğu düşünülüyor.

IOTA, nesnelerin ekonomisinin tam olarak ortaya çıkıp istenen potansiyele ulaşması için eksik bulmaca parçasıdır. IOTA’nın, tüm cihazlar arasında gerçek bir birlikte çalışabilirlik sağlayan, nesnelerin internetinin, açık kaynak kodlu ve izin gerektirmeyen omurgası olduğu düşünülüyor.

IOTA’yı, mimarisi nedeniyle benzersiz şekilde etkin hale getiren özellikleri;

Ölçeklenebilirlik: IOTA, belirli aralıklarla teyit edilebilecek işlemlerin sayısı ile sınırlandırılmadan işlemlerin paralel onaylanması sayesinde yüksek işlem çıktısı elde edebilir

İşlem Ücretleri: IOTA’nın işlem ücreti yoktur.

Yerinden yönetim: IOTA’nın madencisi yoktur. Bir işlem yapmak isteyen ağdaki her katılımcının, geçmişteki iki işlemi onaylaması istenir. Bu nedenle, IOTA herhangi bir Blockchain‘den daha merkezsizdir.

IOTA’nın özellikleri nelerdir?

Blok zinciri kullanmayan ilk kripto para birimidir.

Tangle olarak bililen protokol sayesinde hızlı işlem, güvenli veri aktarımı, ücretsiz transfer gibi özelliğe sahiptir.

 IOTA, blockchain değildir. Yönlendirilmiş döngüsel grafik yani Tangle adı verilen ilerleyen süreçte blockchain’i tahtından edebilecek bir özelliktedir.

 IOTA’da hiçbir işlem ücreti yoktur.

 IOTA’da mining yoktur.

 IOTA makina iktisatını etkinleştirmeyi amaç edinmiştir.

IOTA nereden alabilirim?

IOTA’nın şu an için en büyük dezavantajı çok az borsada yer almasıdır. IOTA çok yeni bir yatırım aracı olduğu için sadece birkaç exchange sitesinde mevcut. Ancak daha yaygınlaşmadığı için biraz araştırmanız gerekiyor.

Yakın zamanda Bittrex, Poloniex, Cex.io gibi sitelerde de IOTA alımı yapılacağı gelen haberler arasında. Söz konusu borsalara da giriş yaptıktan kısa bir süre sonra IOTA’nın 10 doları aşacağı tahmin ediliyor.

IOTA neden artıyor?

8 milyar doları aşan piyasa değeriyle market kapasitesi en yüksek 5.coin olan IOTA, 29 Kasım 2017 tarihinde Microsoft, Fujitsu ile birlikte 20 farklı şirketle birlikte anlaşma yaptığı için yaklaşık bir haftada %400 artış gösterdi.

Okunma : 3002
Gündem haberleri
Yıldırım Düşen Genç Hayatını Kaybetti
19 Haziran 2018 Okunma: 9862 Gündem
Ereğli’ye Yeni Doktorlar Atandı
20 Haziran 2018 Okunma: 8193 Sağlık
Köyü Sel Bastı
20 Haziran 2018 Okunma: 4152 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın