Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

26 Mayıs 2018 Cumartesi
Bel Fıtığı Erken Evrede Ameliyatsız Tedavi Edilebilir
Bel fıtığı günümüzde en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor.
Kategori : Sağlık
23 Ocak 2018 23:48
 
Bel Fıtığı Erken Evrede Ameliyatsız Tedavi Edilebilir

Bel fıtığı günümüzde en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor. Bu rahatsızlıkta erken teşhis oldukça önemli. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel fıtığı tedaviside iki önemli yönteme değindi ve erken teşhis edilen bel fıtığının uygun yöntemlerle, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmadan tam iyileşme elde edildiği konusuna vurgu yaptı.

Tedavi yöntemlerini açıklayan Yıldızhan, “Tam iyileşmenin elde edildiği bu tedavi yöntemleri minimal invaziv yöntemler ve mikrotekniklerdir. Bunlarda uygulama sonrası iyileşme süreci oldukça rahattır. Hastanın vücuduna olabilecek en düşük seviyede müdahale edilerek yüksek verim alınması, hastaların uzun vadede yüz güldürücü sonuçlar almasını sağlamaktadır. Perkütan yöntemler adı verilen ciltten müdahale tarzındaki girişimler hastalar çok titizlikle seçilerek uygulanmalıdır. Bu yöntemler arasında nükleoplasti, nükleolizis, mikroteknik ve mikroendoskopik teknik öne çıkmaktadır. ” dedi.

Bel Fıtığında Nükleoplasti ve Nükleolizis Yöntemleri

Erken teşhis edilen ve henüz ilerlememiş bel fıtığında nükleoplasti ve nükleolizis yöntemlerin kullanıldığını ifade eden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bu yöntemlerin uygulanacağı hastaların titizlikle seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.  Tedavide başarı şansının büyük oranda hasta seçimine bağlı olduğunu belirterek, cerrahi girişim gereken hastalara bu yöntemlerin uygulanmasının büyük hata olacağını da sözlerine ekledi.

Bel fıtığı erken teşhis edilmiş ve henüz ilerlememiş hastalarda nükleoplasti ve nükleolizis tedavisinin uygulanabileceğini belirten Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, “Bel fıtığı hastalarında disk içerisindeki basıncın azaltılması, fıtığın küçültülmesi ve böylece sinir üzerindeki basının ortadan kaldırılması hedeflenir. Nükleoplasti veya nükleolizis ile erken evrelerde bu durum ortadan kaldırılabilir, fakat mikroteknik ve mikroendoskopik teknik kullanıldığında fıtıklaşmış disk çok daha iyi temizlenir. Böylece mikroteknik ve mikroendoskopik teknik ile bel fıtığının tekrarlama (nüks etme) riski çok daha azalmış olur.” diye konuştu.

Nöroşirurji Uzmanı
Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
www.ahmetyildizhan.net

 

 

 

 

 

 

 

Okunma : 4143
Gündem haberleri
Ereğli’de Vahşet, Cesedi Parkta Bulundu
23 Mayıs 2018 Okunma: 17603 Asayiş
Kanalda Bulunan Cesedin Kimliği Belli Oldu
23 Mayıs 2018 Okunma: 14944 Asayiş
Bakın Burası Neresi
22 Mayıs 2018 Okunma: 8403 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın