Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

26 Mayıs 2018 Cumartesi
2. EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
2.
Kategori : Ekonomi
02 Şubat 2018 17:37
 
2. EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

2. el araç alacağınız zaman acele etmeden ama doğru zaman geldiğinde de zaman kaybetmeden almalısınız.

Aracınızı alırken gün gelip aldığınız aracı satmanız gerektiğini de düşünün.
Çoğu kişi ben satmak için değil, binmek için araç alacağım diye düşünür. Ama ne olursa olsun acil ihtiyaç durumunda hızlı şekilde, zarar etmeden aldığınız aracı nakde dönüştürebilmelisiniz.

Diyelim ki araç alacaksınız ve aklınızda da bir marka yok ya da bir arabayı beğendiniz ama emin değilsiniz. Böyle bir durumda da dikkat etmeniz gereken bir kaç nokkta var. Bunlar;

1-  ArtıK Üretimi Yapılmayan Markalardan Uzak Durun
Örnek olarak, Chevrolet ‘ler ya da Fıat Bravo gibi araçlar. Bu araçları alırsanız satarken sorun olabilir.

2- Psikolojik Etkenleri Düşünerek Araç Alın
Araç alırken bazı psikolojik etkenlerden imkanınız el verdiğince uzak durmalısınız. Mesela 100.000 kilometre, 10 Yaş gibi.
Araç alırken bineceğiniz tahmini süreyi ve yapacağınız tahmini kilometreyi hesap edip araç 100.000 km olmadan satabilecek şekilde araç seçimi yapmalısınız.

3- Alacağınız Aracı Yeni Kasa Seçmeye Çalışın
Almak istediğiniz aracın yeni kasası çıktıysa eski kasa modeli değer kaybeder. Araçların yeni kasa modellerine her zaman daha fazla talep vardır. Araçlar genelikle 5 yılda bir yeni kasa modelini çıkartırlar. Eğer sıfır araç alacaksanız aracın yeni kasası ne zaman çıkacak sorup öğrenmenizde fayda vardır. Siz son çıkan kasadan araç alıp 4-5 ay sonra aldığınız aracın yeni kasası çıkarsa hem hevesiniz kaçar hem de aldığınız aractan zarar edersiniz. Fakat, almak istediğiniz aracın yeni kasası çıktığı zaman ellerinde kalan eski kasa araçları daha uyguna satarlar. Böylelikle eski kasa araç alıp da kara geçebilirsiniz.

4- Yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi, Vize ve Varsa Bakım Hesaplamaları
Almak istediğiniz aracın bandrol yani motorlu taşıtlar vergisi, vize ücreti ne kadar çıkıyor göz önünde bulundurmalı, ona göre karar vermelisiniz. Yine dikkat etmeniz gereken bir konu alacağınız aracın, yıllık bakım masraflarını hesaplarken dizel ve benzinli araçlar arasında ki bakım farkını unutmamalısınız.

5- Otomatik Vitesli mi Yoksa Manuel Vitesli mi Araç Almalı?
Artık günümüzde bayanların da trafiğe girmesiyle otomatik vitesli araçlar eskiye nazaran daha çok tercih edilmeye başladı. Ama bazı otomatik vitesli araç üreten  markaların, araç modellerinde şanzımanları kilometre arttıkça sıkıntı yapabiliyor. Otomatik vites araç almadan önce bu konuları araştırmalısınız.

6- Denize Kıyısı Olan Yerlerden Modeli Düşük Araç Almayın
Eğer bütçeniz sıfır veya modeli yüksek araç almaya yetmiyorsa, almak istediğiniz aracı karasal iklim özelliği olan yerden almaya çalışın çünkü neme bağlı olarak zamanla araçlarda çürümeler oluşabilir. Bu çürümeleri gözden kaçırabilirsiniz.

7- Ekspertiz İşlemi Yaptırın.
2. El veya kullanılmış araç almak istediğinizde aracınızı mutlaka işinin ehli bir Yenimahalle oto ekspertiz götürüp, aracın kontrollerini yaptırmalısınız. Ekspertiz işleminden sonra size detaylı bilgi vermelerini isteyiniz. Aracın oto ekspertiz işleminden sonra, aracın kazası, hasar kaydı, araca yapılan bakımlar, aracın değişen parçası var mı vb. bir çok bilgi sahibi olursunuz.

8- Yedek Anahtarı mevcut mu?
Almak istediğiniz aracın yedek anahtarı mevcut mu mutlaka satıcak olan kişiye sorun. Yedek anahtar durmuyorsa kesinlikle aracı almayın. Tek anahtarla satış yapıp daha sonra aracı çalan kişiler olabilmekte. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman, araç kendi anahtarıyla çalındığı için kasko şirketleri de sorumluluk kabul etmez.

 

Okunma : 1872
Gündem haberleri
Ereğli’de Vahşet, Cesedi Parkta Bulundu
23 Mayıs 2018 Okunma: 17603 Asayiş
Kanalda Bulunan Cesedin Kimliği Belli Oldu
23 Mayıs 2018 Okunma: 14944 Asayiş
Bakın Burası Neresi
22 Mayıs 2018 Okunma: 8403 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın