Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

24 Nisan 2018 Salı
Sigma Mühendislik Proje Yönetimi ve Çözümleri
İş hayatında önceden belirlenmiş hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için etkin bir planlama gerekir.
Kategori : Duyurular
24 Aralık 2016 00:58
 
Sigma Mühendislik Proje Yönetimi ve Çözümleri

İş hayatında önceden belirlenmiş hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için etkin bir planlama gerekir. Planlama bireysel ya da kurumsal olmasına göre değişse de ana fikir değişmez. Planlanan eylemlerin tamamı proje denilen kavramı oluşturur. Proje yönetimi bireylerin ya da kurumların ellerinde bulunan tüm imkânları, akılcı ve etkin bir şekilde kullanabilmeleridir.

Yapılan iş kapsamında elde bulunan kaynaklar ile yapılan işim uyum sağlaması, projenin etkin bir şekilde yönetildiğinin kanıtıdır. Yalnızca inşaat alanında değil bu kural tüm sektörlerde geçerlidir. Projenin büyük ve küçük olması arasında, maliyet ve risk faktörleri gibi etmenlerin farkı vardır.

Süreç Yönetiminin Etkin Bir Şekilde Yapılmasının Sonuçları

Süreç yönetimin en zorlu olduğu alanlardan bir tanesi inşaattır. Kısa bir zamanda büyük maliyetli inşaat projelerini yönetmek ve kayıp olmamasını sağlamak için etkili bir planlamaya ihtiyaç vardır. Süreç yönetimi uzman ve deneyimli firmalar tarafından yapılırsa, daha etkili sonuçlar alınabilir.

Sektörde yapılan hatalardan bir tanesi de süreç yönetimini tek bir kişinin omuzlarına yüklemektir. Günümüzde yapılan inşaat projeleri karmaşık ve hassas bir yapıya sahiptir. İnşaat sektöründe geleneksel olarak yürütülen koordinatör kavramı artık farklı boyutlarda değerlendirilmesi gereken etkenlerden bir tanesi haline geldi.

Büyük ve komplike inşaat projelerinde genel koordinatör ve teknik koordinatör unvanlarının bir kişiye yüklenmesi olanaksız hale geldi. Süreci artık profesyonel bir ekipten oluşan firmalar yönetiyor. Profesyonel firmalar proje sürecinden önce belli standartlar belirlerler ve süreç yönetimi için bu standartları kullanırlar.

Profesyonel firmaların süreç yönetimini ve sonuçlandırmasını bir tür danışmanlık olarak tanımlayabiliriz. Süreç yönetimi öncelikle inşaat projelerinin başından sonuna kadar planlamayı gerektirir. Amaç ve kapsamın belirlenmesi, planlama sürecini kolaylaştıran etkenlerdir.

İnşaat projelerinde konseptin belirlenmesi önemli bir olgudur. Konsept inşaatın görünen yüzü ve planlamanın ana şemasıdır. Bütün inşaat aşamaları, bu konsepte göre şekillenir ve projelendirme de belirlenen konsepte göre yapılır.

Belirlenen konsepte göre uygulama projeleri hazırlanır. Mimari, statik, mekanik, altyapı, peyzaj, vaziyet planı projeleri, belirlenen konseptler doğrultusunda ve ihtiyaçlar gözetilerek uygulamaya hazır hale getirilir.

Tüm bu işlemler yapılırken, işlevsellik ve ekonomiklik ön planda tutulur. Periyodik olarak yapılan toplantılar sayesinde,  durum değerlendirmesi yapılır ve aynı zamanda projelerin planlamaya uygun olarak yürütülüp, yürütülmediği denetlenir.

Proje yönetimi ve süreci hakkında http://sigmamuhendislik.com.tr/proje-yonetimi/ sitemizi ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Okunma : 5961
Foto galeri
Gündem haberleri
Ereğlili Gelin ve Damattan Örnek Davranış
21 Nisan 2018 Okunma: 6564 Gündem
Kırmızı ışıkta bekliyordu bir anda…
20 Nisan 2018 Okunma: 5794 Asayiş
DR. Ali Sayar’ın Acı Günü
22 Nisan 2018 Okunma: 5406 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın